Platforma Innowacji Energooszczędnych
Zgodnie z treścią listu intencyjnego misją Platformy Innowacji Energooszczędnych będzie:
- wspólna realizacja przedsięwzięć badawczych, edukacyjnych, biznesowych i medialnych oraz integracja branży, jej dalszy rozwój, reprezentacja na rynkach zagranicznych,
- inicjatywa wdrożeniowa polegająca na wspieraniu możliwości zastosowania badań w praktyce, poprzez bezpośrednie kontakty przedstawicieli świata nauki, w tym studentów, z konkretnymi przedsiębiorcami,
- promocja ziemi raciborskiej jako obszaru rozwoju i zastosowania powyższych technologii.
Przy jej realizacji partnerzy kierować się będą zasadami: propagowania osiągnięć własnych i partnerów, współudziału we wspólnych przedsięwzięciach promocyjnych o zasięgu krajowym i zagranicznym; podejmowania, na podstawie odrębnych porozumień wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych, a także podejmowania działań o charakterze rynkowym; współpracy przy opracowywaniu oraz realizacji projektów dofinansowanych ze środków krajowych oraz zagranicznych, w tym środków Unii Europejskiej; wsparcia w zakresie działań o charakterze transgranicznym, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy między samorządem Miasta Racibórz a jego partnerami na terenie Republiki Czeskiej oraz innymi mogącymi być w przyszłości przedmiotem wspólnego zainteresowania stron.
Platforma Innowacji Energooszczędnych ma za zadanie integrować środowiska naukowo-badawcze, samorządowe, gospodarcze i finansowe. Ma formę otwartą, co oznacza, że jej członkami mogą zostać kolejne podmioty. Partnerami grupy będą również instytucje finansowe – banki.
- To ogromne możliwości we wspólnym aplikowaniu po środki unijne, które sprzyjają rozwojowi miasta, zatrudnieniu i poprawie bytu mieszkańców. To również duży krok w rozwój edukacji. Współpracujące ze sobą podmioty będą miały większy wachlarz możliwości wymiany informacji, dotyczącej tworzenia nowych kierunków studiów, możliwości odbywania praktyk studenckich, zatrudniania wykwalifikowanej kadry i prowadzeniu badań naukowych. To z kolei może skutkować wprowadzaniem na rynek nowatorskich produktów – tłumaczy Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.
Pod listem intencyjnym podpisy złożyli Mirosław Lenk - Prezydent Miasta Racibórz, dr hab. prof. nadzw. Michał Szepelawy - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Krzysztof Burek – Wiceprezes Zarządu RAFAKO SA, Roman Majnusz - Prezes Zarządu Energetyka Solarna Ensol Sp. z o.o, Bartłomiej Świderek - Menadżer ds. Rozwoju Geosystem Burek, Kotyza s.c., Zbigniew Szkopek – Prezes Zarządu Alumast S.A., Marek Bednarz – Dyrektor Viessmann Sp. z o.o.
Podpis zdjęcia:
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Platformy Innowacji Energooszczędnych.
Na zdjęciu od lewej: Mirosław Lenk, Krzysztof Burek, Jerzy Cibis, Marek Bednarz, Michał Szepelawy, Roman Majnusz, Zbigniew Szkopek.
Fot. Urząd Miasta Racibórz
***
MIASTO RACIBÓRZ, założone w 1217 roku jest najstarszym ośrodkiem miejskim w województwie śląskim. Położony na pograniczu polsko – czeskim, nad rzeką Odrą stwarza doskonałe warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.
O atrakcyjności inwestycyjnej Raciborza świadczy fakt, że to właśnie w naszym mieście swoje siedziby i zakłady produkcyjne mają jedne z największych spółek w Polsce RAFAKO S.A., SGL CARBON Polska S.A, , HENKEL Polska Sp. z o.o. , SM "RAMETA" ZPCH oraz MIESZKO S.A, a w ostatnich latach miasto stało się zagłębiem polskiej energetyki solarnej dzięki takim firmom jak : ENSOL Sp. z o.o. czy SUNEX S.A.
Dbałość o wysoki poziom prowadzonej działalności dostrzegana jest we wszystkich aspektach funkcjonowania miasta, czego dowodem jest fakt, posiadania przez Miasto Racibórz jako pierwszego w Europie certyfikatu jakości ISO 14001 przyznanego za wdrożenie systemu zarządzania środowiskiem we wszystkich dziedzinach życia.
Obok wieloletnich tradycji gospodarczych, dobrze wyszkolonych pracowników, korzystnego położenia geograficznego i sprawnego systemu komunikacji, niewątpliwym atutem miasta jest przedsiębiorczość i kreatywność jego mieszkańców. Obecnie coraz więcej spośród nich podejmuje własną działalność gospodarczą. Pozytywnym aspektem jest również prężnie działający Ośrodek Współpracy Gospodarczej, który pełni rolę inkubatora przedsiębiorczości, wspomagając rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
Dla rozwoju przedsiębiorczości w Raciborzu duże znaczenie mają również liczne inwestycje drogowe czy infrastrukturalne, które przyczyniają się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a prowadzona gospodarka przestrzenna jest gwarantem pewności inwestowania w mieście.
Miasto posiada bogatą ofertę nieruchomości zawierającą zróżnicowane tereny pod działalność produkcyjną, logistyczną, usługową i turystyczną.
W 2012 roku w Raciborzu utworzono strefę aktywności gospodarczej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – podstrefy Jastrzębsko – Żorskiej, gdzie inwestorzy, chętni do ulokowania tutaj swoich inwestycji, mogą liczyć na kompleksową obsługę procesu inwestycyjnego oraz możliwość skorzystania ze znacznych ulg podatkowych do 2026 roku.
Racibórz to bardzo zielone, czyste i zadbane miasto z niezwykle urokliwymi okolicami. To miejsce zarówno do zainwestowania, jak i do zamieszkania.
PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W RACIBORZU - placówka z tradycjami solidnego kształcenia i doskonalenia od 1945 roku. Proponuje interesujące studia oraz zdobycie ciekawych zawodów. Na bieżąco poszerza ofertę o nowe kierunki i specjalności, zgodnie z zapotrzebowaniem społecznym. Współpracuje ze szkołami wyższymi krajowymi i zagranicznymi. Gwarantuje wysoki poziom kształcenia, zapewniający dobry start w wyuczonej specjalności. Kadra naukowo-dydaktyczna, składa się ze znakomitych specjalistów i uznanych naukowców.
RAFAKO S.A. należy do największych polskich firm z branży budownictwa energetycznego. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi, a w szczególności tzw. wyspy kotłowej, obejmującej kocioł oraz instalacje oczyszczania spalin. RAFAKO S.A. jest również największym w Europie producentem kotłów.
Ponadto świadczy usługi serwisowe, począwszy od diagnostyki poprzez naprawy, remonty, dostawy części zamiennych aż po kompleksowe modernizacje kotłów i urządzeń towarzyszących.
W dziedzinie ochrony środowiska projektuje, wykonuje i realizuje pod klucz instalacje odsiarczania spalin, instalacje redukcji tlenków azotu oraz urządzenia odpylające jak również instalacje do termicznej utylizacji odpadów oraz do spalania biomasy.
RAFAKO S.A. dostarczyło kotły dla niemal wszystkich krajowych elektrowni zawodowych oraz setki jednostek dla energetyki przemysłowej w Polsce. Blok energetyczny, przekazany do eksploatacji w 2011 roku, w Elektrowni Bełchatów, o mocy 858 MW, jest najpotężniejszą jednostką opalaną węglem brunatnym na terenie Polski o najwyższej „sprawności netto” w kraju (wynoszącej około 42%).
Firma posiada referencje w szeregu krajów Europy i Azji, w tym w Chinach, Turcji, Indiach, Jugosławii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Czechach i w Skandynawii. Spełnia wymogi norm ISO-9001 i ISO-14001, ISO-18001, EMAS oraz wymagania Dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie urządzeń i elementów ciśnieniowych. RAFAKO S.A. posiada uprawnienia i certyfikaty wykonawcze wg norm i przepisów polskich i zagranicznych, w tym UDT, ASME, TRD i innych.
RAFAKO S.A. od 2012 roku należy do Grupy Kapitałowej PBG.
ENSOL jest producentem kolektorów słonecznych od 2006 roku.
Firma jest w Polsce jednym z wiodących producentów w branży techniki solarnej. Od początku działalności, wprowadziła do seryjnej produkcji bardzo dużą ilość kolektorów o różnych rozwiązaniach, dotyczących zastosowanych materiałów jak i konstrukcji czy hydrauliki.
Obecnie produkuje kolektory o powierzchni 2m2, 2,6m2, 4m2, 5m2 i 10m2, a zastrzeżone Europejskim wzorem przemysłowym, innowacyjne rozwiązania dotyczące m.in. profilu głównego, na bazie którego Ensol produkuje wszystkie kolektory, pozwoliły stworzyć kolektory w ramie z jednego giętego elementu o bardzo sztywnej , wytrzymałej konstrukcji, jednocześnie bardzo odporne na wpływ czynnika atmosferycznego. Kolektory wielkopowierzchniowe 4, 5 i 10m2 są innowacyjnymi rozwiązaniami doskonale wpasowującymi się w wielkie instalacje solarne.
O możliwościach technicznych i produkcyjnych firmy świadczą również wdrożone do produkcji i wystawione na targach INTERSOLAR w Monachium, okrągły kolektor słoneczny oraz innowacyjny hybrydowy kolektor łączący solartermię z fotowoltaiką. Ensol, jako pierwsza firma w Polsce wyprodukowała i certyfikowała kolektory słoneczne aluminiowe (profile, blacha absorbera i układ hydrauliczny z aluminium) oferowane w wymiarach 2m2, 2,6m2 i 4m2.
Ensol produkuje kolektory o harfowym i meandrycznym układzie hydraulicznym, w różnych kolorach uzyskiwanych w procesie anodowania, co daje bezterminową trwałość powłoki. Jest również producentem spawanych ultradźwiękowo, aluminiowych i miedzianych absorberów.
Od początku działalności ENSOL współpracuje z TUV Rheiland, która to jednostka badała i certyfikowała wszystkie firmowe kolektory. Większość kolektorów posiada międzynarodowy znak jakości tzw. Solar Keymark , zostały one również wpisane na listę BAFA.
Firma stale współpracuje z uczelniami akademickimi, czego efektem są kolejne innowacyjne rozwiązania w branży OZE.
ALUMAST to od ponad 14 lat czołowy producent i dostawca masztów flagowych oraz słupów oświetleniowych. Oferowane przez firmę produkty są tworzone w oparciu o nowatorskie rozwiązania techniczne i technologiczne, w tym liczne patenty. Spółka rozwija się dynamicznie nie tylko w Polsce, ale również dostarcza swoje rozwiązania do 40 krajów na całym świecie. Niemal 30% przychodów firmy generują kontrakty zagraniczne, z czego największym rynkiem pozostają kraje Unii Europejskiej. ALUMAST SA od lat inwestuje w rozwój organiczny oraz testy nowych, innowacyjnych rozwiązań.
Produkty Alumastu posiadają Certyfikaty Zgodności (CE) z normami europejskimi oraz Certyfikaty Jakości TÜV. Ich projektowanie i produkcja odbywa się zgodnie z normami systemu zarządzania jakością ISO 9001:2008. Asortyment tworzony jest zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami opracowanymi przy współpracy z Politechnikami w Gliwicach, Częstochowie i Rzeszowie, Instytutem Lotnictwa w Warszawie a także Instytutem Kolejnictwa w Warszawie, Głównym Instytutem Górniczym w Katowicach oraz najlepszymi projektantami i designerami.
ALUMAST posiada czterech autoryzowanych dystrybutorów: w Łodzi, Krakowie, Świnoujściu i Wodzisławiu Śląskim, dzięki którym asortyment trafia do klientów na terenie całej Polski. Wśród kontrahentów znajdują się m.in. największe koncerny paliwowe (Shell, Statoil, Lotos), grupy energetyczne (PGE, TAURON, Energa), firmy budowlane (Skanska), sieci handlowe (IKEA, Real, Makro Cash and Carry), największe koncerny piwowarskie, PKP, banki (Credit Agricole) oraz instytucje publiczne: Kancelaria Prezydenta RP i Rady Ministrów, Urzędy Wojewódzkie i Powiatowe.
Działania ALUMAST miały wpływ na zmianę Ustawy o Godle, Barwach i Hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, których efektem jest ustanowienie Święta Flagi w dniu 2 maja.
W styczniu 2008 roku Alumast zadebiutował na rynku alternatywnego systemu obrotu NewConnect, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych.
Więcej informacji na stronach: www.alumast.eu i maszty.com.pl
GRUPA VIESSMANN jest jednym z wiodących, międzynarodowych producentów systemów techniki grzewczej. Rodzinna firma z siedzibą w Allendorfie (Niemcy) założona w 1917 roku, zatrudnia obecnie ponad 10 tysięcy pracowników na całym świecie, w tym także w Polce, gdzie zlokalizowano jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych firmy. Wybitnie międzynarodowy charakter działalności Viessmann, potwierdza również rozbudowana sieć dystrybucyjna oraz 120 oddziałów handlowych na całym świecie.
Przedsiębiorstwo rodzinne Viessmann już od trzech pokoleń czuje się zobowiązane do pielęgnowania tradycji, jaką jest dostarczanie ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem w sposób komfortowy, oszczędny i chroniący środowisko naturalne. Opracowując liczne, wiodące na rynku produkty i rozwiązania firma Viessmann wyznacza nowe kierunki w technice grzewczej, dzięki czemu przedsiębiorstwo to stało się pionierem w zakresie innowacyjnych technologii i inicjatorem wielu działań całej branży.
GLOBENERGIA (Geosystem s.c) to grupa doradcza oraz medialna sektora odnawialnych źródeł i poszanowania energii. W 2006 roku, firma rozpoczęła wydawanie czasopisma „GLOBEnergia”. Dziś to poważny i rozpoznawalny tytuł w branży OZE. Działalność firmy obejmuje także organizację szeregu cyklicznych wydarzeń branżowych, prowadzi dwa portale internetowe: GLOBEnergia.pl oraz Termo24.pl w tematyce technologii energooszczędnych. To GLOBENERGIA jest wydawcą pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego instalacji fotowoltaicznych - obecnie ma miejsce jego druga edycja. Firma oferuje szeroki wachlarz szkoleń indywidualnych i indywidualnie przygotowanych usług doradczych w zakresie planowania, prowadzenia oraz rozliczania inwestycji, przede wszystkim w zakresie zielonej energetyki. Posiada doświadczenie zarówno w prowadzeniu inwestycji realizowanych przy wsparciu publicznym, jak i komercyjnych. Od listopada 2012 prowadzi cykliczne warsztaty Solar+ dla inwestorów z branży fotowoltaicznej.