Pierwszy kwartał działalności Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności
Jeśli jeszcze nie byłeś/aś w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Raciborzu przy ul. Żorskiej, koniecznie przyjdź i sprawdź co ma do zaoferowania jedno z dwóch pierwszych w Polsce miejsc, które pobudzi Twoje zainteresowanie nauką, rozwinie poczucie sprawczości i rozbudzi kreatywność. SOWA dopiero rozwija skrzydła. Liczba odwiedzających rośnie. Planowane są nowe inicjatywy.
Działalność i odwiedzający
16 grudnia 2021 roku została otwarta druga w Polsce i pierwsza w regionie SOWA czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Od 20 grudnia 2021 r. SOWA jest otwarta dla odwiedzających. Z miesiąca na miesiąc zainteresowanie ofertą jest coraz większe.
- Trzy lata temu złożyłem zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Dlatego osobiście walczyłem o ten projekt. Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie jednej z dwóch pierwszych w Polsce – Stref Okrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA właśnie Raciborzu, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 18. - mówił dziś podczas konferencji prasowej poświęconej kwartalnemu podsumowaniu działalności SOWY prezydent Raciborza Dariusz Polowy. - Uważam, że kwartał to wystarczający czas, aby dokonać pierwszej oceny działalności tego centrum. Dlatego poprosiłem Panią kierownik Joannę Stanisz-Cebulę o zebranie danych za ten okres. Po zapoznaniu się z wynikami, a także z planami rozwojowymi na kolejne tygodnie i miesiące funkcjonowania SOWY, z przyjemnością przyznaję, że przekazanie prowadzenia tego mini centrum nauki raciborskiemu Muzeum, a właściwie nowo utworzonemu działowi innowacji, było trafną decyzją. Cieszy mnie tak duże zainteresowanie SOWĄ wśród mieszkańców Raciborza, jak i przyjezdnych. Pani kierownik, Panie dyrektorze dziękuję i proszę nie tracić zapału, czekam na Wasze kolejne działania i mocno Wam kibicuję - mówił dzisiaj prezydent Polowy.
Wśród odwiedzających najliczniejszą grupę stanowią klienci zorganizowani, głównie ze szkół podstawowych i przedszkoli, ale także z uniwersytetów trzeciego wieku, warsztatów terapii zajęciowych czy z klubów i stowarzyszeń. Popołudniami i w soboty z kolei chętnie odwiedzają nas klienci indywidualni: rodziny z dziećmi, dziadkowie z wnukami, czy młode pary. - Na początku wśród gości najwięcej osób było z Raciborza, ale akcje promocyjne, np. „Voucher dla nauczyciela” spowodowały, że przyjeżdżają do nas grupy i klienci indywidualni z ościennych miejscowości, a także spoza powiatu, np. z Wodzisławia, Rybnika, Pszczyny, Głubczyc czy Żor. Gościmy także obcokrajowców, ostatnio była to grupa odwiedzająca nasze miasto w ramach wymiany z programu Erasmus, co nie stanowiło dla nas problemu ponieważ wszystkie eksponaty mają przetłumaczoną instrukcję na 4 języki: angielski, niemiecki, rosyjski i czeski. W sumie w ciągu pierwszych trzech miesięcy odwiedziło nas 3091 osób, z czego 936 osób to klienci indywidualni, a pozostałe 2155 osób stanowiły grupy zorganizowane - poinformowała kierownik Działu Innowacji Muzeum w Raciborzu koordynator inicjatywy SOWA Joanna Stanisz-Cebula.
Wśród eksponatów cieszących się największym zainteresowaniem wśród najmłodszych (1-5 lat) jest z pewnością „Usyp mapę” czyli eksponat zawierający piasek kinetyczny oraz „Znikokot” czyli zabawa kolorami. Wśród uczniów szkół podstawowych popularnością cieszą się te eksponaty, w których to dzieci są sprawcami danego zdarzenia, np. „Powietrzna armata”, „Wiszące piłki” czy „Nakręć swój film”. Dorośli natomiast najbardziej lubią te eksponaty, które w zaskakujący sposób pokazują jak działa ludzki mózg, należą do nich „Lustrzane okno”, „Mistrzowie szybkiego zapamiętywania” oraz „Lustrzane odbicie”. W Majsterni dzieci młodsze najchętniej zmagają się z zadaniami dot. budowy „poduszkowca” i toru przeszkód dla piłki. Wielką frajdą jest dla nich także budowa konstrukcji latającej, którą następnie umieszczają w wielkiej dmuchawie i sprawdzają czy jest w stanie unosić się w powietrzu. Starsi użytkownicy najwięcej czasu spędzają na budowie mostu i katapulty oraz sprawdzają ile przedmiotów jest w stanie utrzymać się na gwoździu, czyli próbują mierzyć się z boxem o nazwie „Równowaga”.
Nowe inicjatywy
W czasie ferii SOWA zorganizowała dodatkowe zajęcia, które cieszyły się ogromną popularnością. Listy zapisów były zapełnione 4 dni po ukazaniu się oferty na stronie internetowej. Tak duże zainteresowanie skłoniło nas do refleksji i postanowiliśmy uruchomić dodatkowe zajęcia. I tak, od kwietnia rozpoczynamy nowy cykl pn. „Warsztaty familijne”, a po wakacjach startujemy z projektem Klub Młodego Odkrywcy.
SOWA to także imprezy i wydarzenia: już 29 maja br. Organizujemy pierwszą edycję Festiwalu Odkrywców, we wrześniu będziemy starali się odkryć czym pachnie nasze miasto organizując we współpracy z Arboretum Bramy Morawskiej wydarzenie pn. „Racibórz miasto zapachów”. Będziemy się również angażować w organizację miejskich imprez plenerowych, a przed zimą postaramy się „otulić Racibórz”, tak żeby nikt nie musiał marznąć. Więcej o planowanych przez nas wydarzeniach można dowiedzieć się przeglądając regularnie nasze media społecznościowe i zaglądając na stronę www.sowa-raciborz.pl.
O SOWIE
Głównym celem działalności SOWY jest zwiększenie zainteresowania nauką, rozwijanie poczucia sprawczości i rozbudzenie kreatywności.
SOWA promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy.
SOWA to dwie angażujące przestrzenie: pierwsza to sale ekspozycyjne, w których znajduje się 20 angażujących eksponatów, w całości wykonanych przez ekspertów Centrum Nauki Kopernik, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Druga to Majsternia czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, w której odwiedzający otrzymają zestawy do wykonania bez szczegółowej instrukcji. Majsternia to przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Zwiedzający wybiera z menu zestaw składający się z zadania do wykonania i pudełka zawierającego potrzebne materiały. Nie otrzyma od nas instrukcji – z wyzwaniem musi zmierzyć się samodzielnie. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. Koncentrujemy się tu na sposobie dojścia do rozwiązania, a nie na wyniku naszych działań. Nie chcemy przekazywać konkretnej wiedzy ani umiejętności. Chcemy natomiast, aby zwiedzający poznali lub przypomnieli sobie pewną ścieżkę działania pozwalającą samodzielnie poznawać otoczenie i radzić sobie z rozwiązywaniem problemów.
Godziny otwarcia: Cennik:
wt-śr 8.00-15.00 bilet normalny 16 zł/os
czw-pt 10.00-18.00 bilet ulgowy 12 zł/os
sob 10.00-15.00 bilet grupowy 8 zł/os
nd-pn nieczynne bilet grupowy dla PP i SP z Raciborza 1 zł/os