Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Ośrodek dla Osób Bezdomnych w nowym miejscu

Ośrodek dla Osób Bezdomnych w nowym miejscu

2009-03-17

Otwarcie Raciborskiego Ośrodka dla Osób Bezdomnych będzie miało miejsce 26 marca o godz. 11.00 w Raciborzu.  Na nową lokalizację Ośrodka wyznaczono budynek po byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, mieszczący się przy ul. Wiejskiej 18 a.

"ARKA N" Rys historyczny i stan aktualny Raciborskiego Ośrodka dla Osób Bezdomnych

Budynek przy ul. Topolowej
Budynek przy ul. Topolowej 15 w Raciborzu został wybudowany w latach sześćdziesiątych XX wieku jako parterowy. Na jego bazie dobudowano najpierw I piętro w roku 1971 i w roku kolejnym – piętro II. Pierwotnie lokalizowano tu Branżowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego, który funkcjonował w tym miejscu do końca lat osiemdziesiątych. W grudniu 1993 roku umowę użyczenia budynku przy ul. Topolowej z Urzędem Miasta Racibórz podpisał Marek Kotański - charyzmatyczny psycholog i terapeuta zajmujący się m.in. problematyką uzależnień i wykluczenia społecznego - powołując tym samym do życia pierwszy w Raciborzu Dom dla Bezdomnych MARKOT - 4. Umowa użyczenia wygasła 22 maja 1997 roku. Od 2 czerwca 1997 roku prowadzenie Domu przejęła Fundacja "SOS Dzieciom" z siedzibą w Katowicach. Tak powstał zachowujący swe dotychczasowe funkcje Dom dla Bezdomnych "ARKA N". Podpisano stosowną umowę z Urzędem Miasta Racibórz o użyczeniu budynku na cele statutowe - działalność pomocową na rzecz osób bezdomnych, która jednak w lutym 2003 roku została zerwana w trybie natychmiastowym
z przyczyn leżących po stronie Fundacji "SOS Dzieciom".

Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "TĘCZA"
W kwietniu 2003 roku, w odpowiedzi na potrzebę dalszego prowadzenia placówek interwencyjnych oraz poradnictwa i terapii rodzin na terenie miasta Racibórz, powołano do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "TĘCZA", które swymi działaniami objęło m.in. Dom dla Bezdomnych "ARKA N". Stowarzyszenie w porozumieniu i współpracy
z Urzędem Miasta Racibórz podjęło się realizacji najważniejszego – kompleksowego, przyjętego uchwałą Rady Miasta i na bieżąco realizowanego zadania - "Gminnego Programu Wychodzenia z Bezdomności". W ramach czterostopniowego programu, zauważonego i wyróżnionego także w skali ogólnopolskiej Stowarzyszenie prowadzi:
Hotel dla Ofiar Przemocy,
• Centrum Matki z Dzieckiem "MAJA"
• Noclegownię i Dom dla Bezdomnych "ARKA N"
• oraz Zespół Mieszkań Readaptacyjnych.

Podejmowane przez Stowarzyszenie działania ukierunkowane są na osoby i rodziny pozostające w trudnej sytuacji życiowej i wychowawczej. Działania koncentrują się na grupach osób zagrożonych bądź już dotkniętych wykluczeniem społecznym i marginalizacją. Obejmują szeroko rozumiane wsparcie tych osób na drodze do reintegracji społecznej, pomoc
w powrocie do zdrowego, samodzielnego funkcjonowania, a także działania profilaktyczne wobec potencjalnie zagrożonych problemem wykluczenia społecznego.

Nowa lokalizacja –ul. Wiejska 18 a
Zmiana siedziby Domu dla Bezdomnych związana jest z projektem budowy na tych terenach zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Miasto zobowiązane było wydać nieruchomość przy Topolowej 15 nowemu nabywcy, którym jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.
Na nową lokalizację Ośrodka wyznaczono budynek po byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, mieszczący się w Raciborzu-Ocicach. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu (blisko 1 milion złotych) z Banku Gospodarstwa Krajowego, Miastu udało się przystosować na potrzeby Ośrodka, budynek przy ul. Wiejskiej.
Koszt przebudowy biurowca wyniósł ponad 2 mln 500 tys. zł. Po kompleksowym remoncie, termomodernizacji budynku, oraz wyposażenia go w nowe przyłącza wod–kan. i elektryczne, dostosowano obiekt do dwóch funkcji: noclegowni i domu dla bezdomnych.
W noclegowni stworzono 8 miejsc sypialnych, natomiast w domu dla bezdomnych znalazło się 42 miejsca w pokojach, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia w budynku zaadaptowane zostały także na kuchnię z zapleczem gospodarczym przystosowanym dla żywienia zbiorowego, pralnię, sanitariaty, świetlicę oraz pomieszczenia administracyjne. Wykonawcą robót była raciborska firma F.R.B. "KAMPKA s.j." .

Dzięki przedsięwzięciu nadal możliwa będzie realizacja założeń gminnego programu wychodzenia z bezdomności. Każdy mieszkaniec domu dla bezdomnych jest obecnie objęty programem, który dostosowany jest do jego wieku, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej, majątkowej i zawodowej. Program zakłada m.in. pomoc w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych oraz nabywania umiejętności poruszania się na rynku pracy. Wszystkie działania mają na celu uzyskanie własnego mieszkania socjalnego lub komunalnego. Rocznie w ten sposób usamodzielnia się ok. 7 mieszkańców Domu Dla Bezdomnych w Raciborzu.

do góry