Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu

2011-12-28

Informacja o zasadach wnoszenia opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych


Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. z 2007 r. Dz. U. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.), zwana dalej "ustawą" – stanowi następujące zasady wnoszenia opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych:

  1. art. 111 ust. 4 ustawy zobowiązuje przedsiębiorcę do złożenia do dnia 31 stycznia, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim – wzór oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku 2011 dostępny jest na stronie www.bipraciborz.pl w dziale załatwiane spraw w urzędzie/ procedury
  2. art. 111 ust. 7 ustawy określa jednoznacznie terminy wnoszenia opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
    Jest ona wnoszona na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego.

Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu rozłożenie opłaty na trzy równe raty ma zastosowanie jedynie w przypadku, gdy zezwolenie obejmuje pełny rok kalendarzowy. W przypadku roku, w którym zezwolenie traci ważność opłaty wnoszone są proporcjonalnie do terminu ważności zezwolenia (np. jeżeli zezwolenie ma obowiązywać od 1 stycznia do 29 września, opłata powinna być wniesiona w dwóch równych ratach tj. do 31 stycznia i 31 maja).

Natomiast, w przypadku nabycia zezwolenia w trakcie trwania roku kalendarzowego konieczne jest wniesienie opłaty jednorazowo przed wydaniem zezwolenia.

Konsekwencją niezłożenia do 31 stycznia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych i niedokonanie stosownych opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w terminach o których mowa wyżej, skutkuje – zgodnie z art. 18 ust.12 pkt. 5 ustawy – wygaśnięciem zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych z mocy prawa.

Przypominamy również, że na gruncie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

  1. nie ma możliwości prawnych przywrócenia terminu do dokonania przedmiotowej opłaty,
  2. opłata za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest czynnością materialno - techniczną, a nie zobowiązaniem podatkowym.

W konsekwencji nie ma możliwości przesunięcia terminu do wniesienia opłaty w sytuacji, gdy jego koniec przypada na sobotę lub dzień wolny od pracy. W związku z tym zwracam szczególną uwagę na fakt, że w roku 2012 ostateczny termin dokonania opłaty III raty (30 wrzesień) przypada na niedzielę. Opłaty wniesione w terminie późniejszym będą traktowane jako wniesione po terminie, co skutkuje wygaśnięciem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

do góry