Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Omówiono dokumentację na wykonanie „Średniowiecznej (..)

Omówiono dokumentację na wykonanie „Średniowiecznej trasy”

2023-08-25

W środę 23 sierpnia 2023 r. na Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej została omówiona dokumentacja na wykonanie ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej „Średniowieczna trasa” wzdłuż fortyfikacji Miasta Racibórz wraz z trzema programami prac konserwatorskich dla konserwacji zachowanych fragmentów średniowiecznych murów obronnych.

Dokumentacja została wykonana przez Zespół Inżynierów Ałykow w 2022 r. na zlecenie Miasta Racibórz. Zlecenie obejmowało wykonanie programu prac konserwatorskich na konserwację baszty miejskiej wraz z przylegającym murem, programu prac konserwatorskich na konserwację muru przy ul. Drzymały, programu prac konserwatorskich na konserwację odkrytych reliktów muru obronnego w podziemiach Raciborskiego Centrum Kultury oraz wykonanie programu funcjonalno-użytkowego na realizację ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej wokół zachowanych fortyfikacji wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych wokół. Baszta oraz piwnica z zachowanym fragmentem murów w RCK zostały pomyślane jako przestrzenie ekspozycyjne. Całość została pozytywnie zaopiniowana przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas projektowania wzięto pod uwagę istniejącą infrastrukturę i starano się do niej dopasować, po to, żeby zminimalizować koszty realizacji.

Na realizację projektów Miasto Racibórz stara się o uzyskanie środków zewnętrznych, między innymi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, tak zwanego "Polskiego Ładu". Konserwacje fortyfikacji nie otrzymały promes w pierwszej edycji RPOZ, miasto zaaplikowało ponownie o środki na realizację zadania w drugiej edycji (nabór wniosków zakończył się 16 sierpnia 2023 r.) Ponadto planuje się wnioskować o środki zewnętrzne na konserwację fortyfikacji z innych dostępnych programów.

Przygotowana dokumentacja pozwala na etapowanie zadania i dzielenie go na części, jednak kompleksowo podchodzi do tematu — mury i baszta po konserwacji mają zostać wyeksponowane poprzez uporządkowanie zieleni, odpowiednie oświetlenie, a także "spięcie" w jeden kompleks zabytków poprzez wytyczoną ścieżkę. W bruku ul. Gimnazjalnej ma zostać zaznaczona wątkiem ceglanym zachowana pod ziemią jako stanowisko archeologiczne Brama Wielka.

Przed prezentacją na komisji autorzy dokumentacji spotkali się w ratuszu z I Zastępcą Prezydenta Miasta Dawidem Wacławczykiem, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanną Maksym-Benczew, dyrekcją i Działem Archeologii Muzeum w Raciborzu oraz z urzędnikami (między innymi z Naczelnikiem Wydziału Dróg, Naczelnikiem Wydziału Nieruchomości, Miejską Konserwator Zabytków i Architekt Miejską).

Na komisji oprócz radnych obecny był dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz, który podkreślił, że fortyfikacje miejskie liczą sobie ponad 700 lat i przyszłe pokolenia miałyby żal do nas, gdybyśmy pozwolili im zniszczeć.

Wiceprezydent Dawid Wacławczyk zaznaczył, że zachowane relikty murów mają ogromny potencjał turystyczny, obecnie niewykorzystany.

Koszty realizacji projektu obecnie zostały oszacowane na około 6 mln zł, jednak kwota ta będzie musiała zostać poddana aktualizacji.

13 zdjęć

Omówiono dokumentację na wykonanie „Średniowiecznej trasy”

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2023-08-25 Prezentacja.pdf
ilość pobrań: 30
Prezentacja.pdf 10.62MB zobacz

do góry