Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Obywatele decydują

2015-11-17
 

Budżet Obywatelski to stosunkowo nowe narzędzie w zarządzaniu miastem. Jego głównym celem jest oddanie w ręce mieszkańców możliwości bezpośredniego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw im najbliższych. Za tą możliwością stoją konkretne pieniądze – półtora mln zł.  W ten sposób to sami mieszkańcy mogą decydować o tym, jakie inwestycje zostaną zrealizowane wokół nich. W Raciborzu w tym roku zdecydowano się na wdrożenie tego przedsięwzięcia po raz pierwszy. Już teraz jednak widać, że mieszkańcy miasta wykazują dużą inicjatywę oraz niesamowitą inwencję i kreatywność.

W ramach tego budżetu obywatelskiego zadbano nie tylko o to, by raciborzanie mogli wskazać, jak chcą zagospodarować swoją najbliższą okolicę. Budżet składa się bowiem także z części ogólnomiejskiej. W tym elemencie mieszkańcy zgłosili do realizacji aż 17 projektów. Z tej liczby zakwalifikowano 13. Są wśród nich takie zadania jak: budowa groty solnej z kaskadą solankową, rewitalizacja skweru przy ul. Klasztornej, stworzenie bezobsługowego kompleksu wspinaczkowego nad Odrą, czy budowa lotniska modelarskiego przy ul. Adamczyka. Są wśród projektów raciborzan zarówno te mające charakter „twardy” – inwestycyjny, jak i te o charakterze „miękkim”, czyli mające na celu aktywizację społeczną obywateli. Te ostatnie projekty skierowane są do różnych grup wiekowych i trafiają w różne potrzeby. Wśród 13 projektów znalazł się pomysł gimnastyki dla seniorów, doskonalenie pływania, czy promocja sportu.

Drugim elementem budżetu obywatelskiego są projekty nastawione na działania w swoim najbliższym środowisku. Mieszkańcy poszczególnych stref zgłosili aż 27 projektów. Do dalszego postępowania zakwalifikowano aż 24 propozycje. Również w tym przypadku raciborzanie postulują zarówno „miękkie”, prospołeczne działania, jak i „twarde” inwestycje. Mieszkańcy Brzezia chcą m.in. zakupić pianino cyfrowe dla swojego chóru oraz bramki i piłki z certyfikatem FIFA dla swoich drużyn piłkarskich. W Ocicach obywatele postulują o zagospodarowanie terenu parku przy ulicy Dolnej i zorganizowanie serii spektakli teatralnych i koncertów. W strefie Sudół/Studzienna wnioskodawcy chcą m.in. ocieplić budynek szkolny przy ulicy Makuszyńskiego i oświetlić boisko LKS Studzienna. W Markowicach ma powstać kącik rekreacyjno – dydaktyczny w postaci drewnianej wiaty. Mieszkańcy tej strefy wnioskowali również o zakup mat treningowych pozwalających na utworzenie stałej sekcji aikido. Autorzy wniosków z Nowych Zagród stawiają na aktywność fizyczną. Złożone projekty dotyczą „siłowni pod chmurką”. Mieszkańcy  strefy „8”, czyli Polnej/Pomnikowej/Opawskiej złożyli wnioski dotyczące budowy miniboiska oraz rozbudowy miejsc parkingowych przy ul. Katowickiej. Raciborzanie z Płoni i Obory zawnioskowali o wyposażenie świetlicy na ośrodku rekreacyjnym w Oborze oraz budowę siłowni „pod chmurką” przy zespole nr 3. W strefie „Centrum” wnioskodawcy zgłosili projekty dotyczące m.in. budowy integracyjnego placu zabaw dla dzieci oraz rewitalizację podwórka osiedlowego w kwadracie ulic Stalmacha, Dąbrowskiego, Różyckiego i Londzina. Na Ostrogu autorzy projektów chcą m.in. zainstalowania sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu Cecylii i Siwonia oraz powstania szlaku sensorycznego przy ulicy Książęcej.

Część z projektów zostanie zrealizowana z „mostu”, czyli przejdzie do realizacji bez głosowania. W niektórych dzielnicach jednak projekty będą musiały przejść przez trudną, demokratyczną weryfikację. Mieszkańcy sami wybiorą, które koncepcje najbardziej im odpowiadają. Głosowanie będzie odbywać się w dniach 16-29 listopada zarówno drogą elektroniczną (specjalna zakładka na stronie Urzędu Miasta), jak i tradycyjną (dzięki specjalnym punktom do głosowania). Informacje o wszystkich zakwalifikowanych projektach znaleźć można na stronie Urzędu Miasta Racibórz. Na stronie również można uzyskać informacje dotyczące procedury głosowania.

Warto podkreślić, że budżet obywatelski komponowany był przez miejskich urzędników we współpracy z sektorem pozarządowym, konkretnie z rybnickim Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych. Jest to organizacja mająca doświadczenie w podobnych działaniach i korzystająca z doświadczeń wielu innych polskich miast.

Więcej informacji o budżecie obywatelskim, procedurze głosowania i zasadach wyłonienia projektów przeznaczonych do realizacji znaleźć można w zakładce Budżet obywatelski na stronie Urzędu Miasta Racibórz. Na tej stronie znajduje się także link do strony, na której można głosować na wybrany przez siebie projekt.

do góry