Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Obowiązki mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami

Obowiązki mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami

2006-08-25

Powinniśmy pamiętać, że w zakresie gospodarki odpadami mamy następujące obowiązki:

  1. Zawrzeć umowę na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie, zapłacić za wykonanie takiej usługi i udokumentować wykonanie obowiązku przez okazanie osobie upoważnionej przez Prezydenta Miasta umowy i dowodów płacenia za usługi. Pamiętajmy, że tylko zawarcie umowy umożliwia nam zgodne z prawem i bezproblemowe pozbycie się wszystkich rodzajów odpadów powstających w gospodarstwie domowym.
  2. Segregować odpady w postaci makulatury, opakowań szklanych, plastikowych oraz kartonów po sokach i produktach mlecznych wrzucając je do odpowiednich pojemników rozstawionych na terenie całego miasta. Pamiętajmy: Przed wrzuceniem plastikowej butelki do pojemnika - zgniećmy ją, zostawiając w ten sposób miejsce na butelkę sąsiada!
    W zabudowie jednorodzinnej selektywna zbiórka prowadzona jest systemem workowym. Każdy, kto podpisał umowę na odbiór odpadów z firmą posiadającą zezwolenie na prowadzenie takiej działalności, otrzymuje bezpłatnie specjalnie oznakowane worki do segregacji szkła i plastiku (worki dostarcza Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.w Raciborzu przy ul. Adamczyka 10, nr tel. 032 415 34 24).
  3. Zużyte baterie wrzucać do specjalnych pojemników ustawionych w niektórych gniazdach segregacyjnych lub przekazać do szkół biorących udział w konkursie zbierania baterii, natomiast przeterminowane i niepotrzebne leki pozbawione kartonowego pudełka należy wrzucać do pojemników ustawionych w niektórych aptekach.
  4. Jeśli chcemy pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego możemy nieodpłatnie oddać go przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu. Każdy punkt sprzedaży urządzeń RTV AGD, sprzętu komputerowego, ogrodniczego, zabawek, a nawet apteki mają obowiązek przyjąć zużyty egzemplarz sprzętu tego samego rodzaju, co kupowany. Jeśli nie planujemy zakupu nowego sprzętu, a chcemy pozbyć się zużytego - skontaktujmy się z firmą odbierającą od nas odpady komunalne i ustalmy warunki jego przekazania. Koszt takiej usługi jest wliczony w cenę wywozu odpadów komunalnych.
  5. Niepotrzebne wersalki, szafy, krzesła itp., czyli odpady wielkogabarytowe, których nie możemy zagospodarować w inny sposób, należy w każdy czwartek (i tylko w czwartek!) postawić przy osłonie śmietnika. Odbierze je firma wywożąca odpady - cena wywozu odpadów wielkogabarytowych ujęta jest w cenie wywozu odpadów komunalnych. Warto jednak wcześniej poinformować administratora osiedla lub bezpośrednio firmę odbierającą odpady o chęci pozbycia się wielkogabarytów - poprawi to estetykę i bezpieczeństwo na naszych osiedlach.
    W zabudowie jednorodzinnej odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt odbierane są przez firmę wywożącą odpady w ostatnim miesiącu każdego kwartału, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów segregowanych.
  6. Zużytą odzież i tekstylia należy wrzucać do specjalnych kontenerów rozstawionych na terenie Raciborza. W ten sposób nie tylko pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy, ale również pomagamy potrzebującym.
  7. Odpady komunalne pozostałe po segregacji należy umieszczać w pojemnikach na odpady, będących w posiadaniu lub dzierżawie właściciela/zarządcy nieruchomości.

Pamiętajmy, że kto nie wykonuje w/w obowiązków podlega karze grzywny (art. 10 ust. 2 i 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
W wyniku systematycznych kontroli umów na odbiór odpadów komunalnych prowadzonych przez Straż Miejską w Raciborzu, w bieżącym roku udzielono 50 pouczeń, nałożono 136 grzywien w postępowaniu mandatowym oraz skierowano do sądu grodzkiego 6 wniosków o ukaranie.


Szczegółowe zasady gospodarowania odpadami regulują następujące akty prawne:

  • Ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 236, poz. 2005),
  • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628),
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495),
  • Uchwała Nr XLI/620/2006 Rady Miasta Racibórz z dnia 29 marca 2006r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Racibórz.
do góry