Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Nowa ustawa śmieciowa

2012-01-01

Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych. Na terenie całego kraju porządek powinien zapanować najpóźniej do połowy 2013 r

18 miesięcy na pełne uwolnienie Polski od śmieci komunalnych – ważne daty dla pełnego wejścia ustawy w życie:

1 stycznia 2012 r. – zaczyna się rewolucja śmieciowa w Polsce! Gminy mają do półtora roku (do połowy 2013 r.) na wprowadzenie na swoim terenie nowego sposobu zarządzania odpadami, wyłonienie firm przewożących odpady w przetargach i poinformowanie mieszkańców o nowym systemie – uwaga: osoby, które zaczną segregować śmieci będą płacić mniej!
1 lipca 2012 r. - sejmik województwa uchwala aktualizację wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz uchwałę w sprawie wykonania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, w której określone zostaną regiony oraz regionalne instalacje do zagospodarowania odpadów, czyli wskazane miejsca, gdzie będą przetwarzane odpady: np. spalane, sortowane, kompostowane.
1 stycznia 2013 r. – do tego czasu gminy powinny uchwalić lokalne regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Do tego czasu gminy są zobowiązane również wyznaczyć stawki opłat i szczegółowe zasady ich ponoszenia. Tego dnia rozpoczną się kampanie edukacyjno-informacyjne dla mieszkańców na temat nowych zasad odbioru odpadów w ich gminie.
1 lipca 2013 r. – zatrudnione przez gminy firmy odbierają śmieci na terenie całego kraju – Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania odpadów. Każdy mieszkaniec może oddać dowolną ilość śmieci – w tym np. te wielkogabarytowe.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, nowe rozwiązania promują czystość i odpowiedzialność gmin za wszystkie odpady z całego terenu gminy i od każdego mieszkańca. Dla osób segregujących śmieci na plastik, szkło i papier– obowiązkowo niższe rachunki!

Nowy sposób na śmieci komunalne działa tak: gmina zapewnia odbieranie i właściwe, ekologicznie bezpieczne zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych i możliwość selektywnego zbierania odpadów, czyli wymagając od nas ekologicznych zachowań jednocześnie daje nam do nich warunki, np. ustawiając odpowiednie pojemniki. Odbierać odpady od mieszkańców będzie wyłoniona w drodze przetargu firma. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy uiszczają jedną podstawową stawkę, dzięki czemu nikomu nie powinno „opłacać się” wyrzucanie śmieci do lasu. Wyjątek stanowią osoby segregujące śmieci – ekologiczni płacą mniej – obowiązkowo!

Ustawa reguluje wiele rozwiązań, które Racibórz wprowadził już wcześniej.
Od wielu lat w mieście prowadzone jest konsekwentnie selektywna zbiórka odpadów. Pomysł ten bardzo szybko trafił do przekonania mieszkańcom miasta i dziś nie ma już problemów z wrzucaniem szkła, makulatury i plastików do specjalnych kontenerów. Poprzez rozbudowę składowiska odpadów o nową kwaterę o powierzchni 2,31 ha i kubaturze 230 000 m³, problemy ze wzrastającą liczbą śmieci są zaspokojone do 2020 roku. Również pozostałe odpady zielone, dzięki utworzonej w 2011 roku kompostownii odpadów znalazły miejsce składowania.

 

do góry