Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Niebieska Linia pomaga ofiarom przemocy

Niebieska Linia pomaga ofiarom przemocy

2010-05-11

"Niebieska Linia" pomaga ofiarom przemocy

Doświadczasz przemocy domowej i szukasz wsparcia w trudnej sytuacji? Jesteś świadkiem rodzinnego dramatu i chcesz pomóc ofiarom? Wystarczy wybrać numer
0 801 12 00 02, by skontaktować się z psychologami i prawnikami. Konsultanci Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" codziennie pomagają w zmianie życia każdemu, kto chce uwolnić się od działań przemocowych.
"Niebieska Linia" już od 15 lat działa na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie - mówi Katarzyna Łukowska, wicedyrektor Agencji. Z pomocy specjalistów dyżurujących przy telefonie korzysta ponad 10 tys. osób rocznie. Telefoniści "Niebieskiej Linii" udzielili do tej pory ponad 150 tysięcy konsultacji.
Żyjąc w stanie chronicznego napięcia, lęku i poniżania, osoba doznająca przemocy bardzo długo podejmuje decyzję o poszukiwaniu pomocy dla siebie i dzieci. Zwykle decyduje się na to po ostrej przemocy skierowanej na nią samą lub na dziecko.
Według badań co trzeci Polak (36%) przyznaje, że przynajmniej raz doświadczył którejkolwiek z form przemocy. Nieco mniej, bo 30% badanych, doświadczyło przemocy więcej niż raz, natomiast co dziewiąty (11%) doświadczał jej wielokrotnie (TNS OBOP 2007 r. na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej). – Bardzo trudno pokonać wstyd i powiedzieć: potrzebuję pomocy – mówi Wanda Paszkiewicz, psycholog i szefowa "Niebieskiej Linii". – Jesteśmy po to, by podać rękę ludziom, którym zawalił się świat – dodaje Paszkiewicz. - Pokazujemy, że można uwolnić się od przemocy, odzyskać godność i powiedzieć jasno: za przemoc odpowiada ten, kto krzywdzi, a nie ofiara.
Badanie przeprowadzone przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2008 roku wykazało, że zdecydowana większość (ponad 89%) przypadków zaobserwowanej przemocy w rodzinie miała związek z alkoholem. – Pomaganie ofiarom przemocy to element systemu rozwiązywania problemów alkoholowych i rzeczywistego wspierania rodziny w kryzysie – mówi Katarzyna Łukowska. – Zachęcamy samorządy lokalne do tworzenia własnych działań pomocowych. Gminy tworzą punkty konsultacyjne, ośrodki interwencji kryzysowej i specjalistyczne ośrodki dla ofiar przemocy. – Często pracownicy "Niebieskiej Linii" wskazują dzwoniącym do nas osobom właśnie takie placówki położone najbliżej miejsca zamieszkania – dodaje Wanda Paszkiewicz.

W Gminie Racibórz (woj. śląskie) ofiary przemocy mogą zgłaszać się do:
1. Miejskiego Centrum Profilaktyki "Drogowskaz", 47-400 Racibórz ul. Londzina 46/5, nr tel. 32 415 31 61, poniedziałek od 17:00 do 20:00, środa 18:00 do 20:00 oraz czwartek od godz. 18:00 do 20:00.
2. Ośrodka Specjalistycznych Porad ds. Rodziny prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza", 47-400 Racibórz ul. Ocicka 4, biuro czynne od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do 15:00, nr tel. 32 417 85 56,
3.Ośrodka Wspierania Rodziny prowadzonego przez Stowarzyszenie na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego "Persona", 47-400 Racibórz ul. Karola Miarki 7/1, tel. 414 96 90, porady prawne środa od godz. 17:00 do 18:00.

W kontakcie z osobami doświadczającymi przemocy bardzo ważne jest psychologiczne wsparcie. - Nasi psychologowie życzliwie z Tobą porozmawiają i pomogą ustalić najlepsze i możliwe dla Ciebie rozwiązanie – mówi szefowa "Niebieskiej Linii". Z jakimi jeszcze problemami zwracają się się klienci "Niebieskiej Linii"? Poszukują również informacji prawnych. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur takich jak alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej

Więcej informacji:
Iwona Trzeciakowska, Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych, Urząd Miasta Racibórz, ul. Stefana Batorego 6, tel. 32 755 06 21.

do góry