Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/"My Polacy. O polskości Śląska". Otwarcie i promocja (..)

"My Polacy. O polskości Śląska". Otwarcie i promocja wystawy plenerowej

2023-04-17
 

Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, Miasto Racibórz oraz Raciborskie Centrum Kultury zapraszają na otwarcie wystawy "My Polacy. O polskości Śląska", która opowiada o polskich wątkach w historii Śląska i prezentuje biogramy osób dla polskości Śląska zasłużonych lub o niej świadczących.

Otwarcie wystawy nastąpi we wtorek 18 kwietnia o godzinie 12.00 na Skwerze księdza prałata Stefana Pieczki. Następnie, w Domu Kultury STRZECHA odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego, promocja ilustrowanego albumu książkowego, płyty autorstwa Darka Malejonka oraz spotkanie z prof. Mariuszem Patelskim, historykiem z Uniwersytetu Opolskiego oraz Pawłem Zarzyckim - Prezesem Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

 

OPIS WYSTAWY

„Jedną tylko wypowiadam prośbę gorącą do ludu śląskiego a mianowicie, by został wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski i by oddał swe głosy na kandydatów szczerze katolickich, polskich, mających zrozumienie dla interesów Górnego Śląska. Nie okazała się Polska taką, o jakiej marzyliśmy. ale nie ustajmy w pracy i poświęceniu, aby z niej zrobić Polskę, godną naszych marzeń. Polskę wielką. mocarstwową. Polskę katolicką, praworządną i zawsze sprawiedliwą.”

Wojciech Korfanty, grudzień 1927 roku

 

Śląsk, na którego granicach wyczekiwano czeskich i niemieckich najazdów, a jednocześnie przez który prowadziły szlaki na Zachód i Południe Europy stał się dla krzepnącego Państwa Piastów jednocześnie bastionem i kulturowym pasem transmisyjnym, po którym płynęły do kraju nowinki cywilizacyjne.

To tu powstawały jedne z pierwszych polskich klasztorów – dominikanie we Wrocławiu, cystersi w Rudach czy benedyktyni w Krzeszowie – to jedne z najstarszych polskich wspólnot monastycznych, które promieniowały kulturowo, a jednocześnie owocowały nowymi wspólnotami w innych częściach kraju. To właśnie w jednym z takich klasztorów – w Henrykowie na pograniczu Dolnego i Górnego Śląska około 1270 r. powstała słynna „Księga Henrykowska”, w której umieszczony został najstarszy zabytek polskiego piśmiennictwa.

 

„Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj”

(jak zapisał średniowieczny cysters tymi słowami zwrócił się do swojej żony niejaki Boguchwał, odsuwając żonę od domowych żarn, na których mieliła ziarno na mąkę i sugerując by sobie odpoczęła).

pierwsze zdanie zapisane w języku staropolskim

 

Wydarzenie "My Polacy. O polskości Śląska" to otwarcie wystawy plenerowej, projekcja filmu dokumentalnego oraz promocja bogato ilustrowanego albumu i płyty muzycznej Dariusza Malejonka. Po otwarciu wystawy w RCK DK Strzecha odbędzie się spotkanie promocyjne z prof. Mariuszem Patelskim, historykiem Uniwersytetu Opolskiego oraz Pawłem Zarzyckim, Prezesem Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

Współorganizatorem wydarzenia są Miasto Racibórz i Raciborskie Centrum Kultury.

do góry