Moje Ciepło, czyli program dopłat do pomp ciepła
Program “Moje Ciepło” został przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby wspierać zakup i montaż pomp ciepła w świeżo wybudowanych domach jednorodzinnych. Nabór trwa od 29 kwietnia 2022 do 31 grudnia 2026.Formularz wniosku wraz z instrukcją jego wypełniania dostępny jest w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie czyli „GWD”, po utworzeniu konta i zalogowaniu na stronie internetowej NFOŚiGW, pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl, po wybraniu odpowiedniego programu priorytetowego.
Dla kogo jest skierowany program Moje Ciepło?
- Beneficjentem może być osoba fizyczna będąca właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:
- nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.)
albo - złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
- nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.)
- Wnioskodawcą/Beneficjentem musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
- Wnioskodawca musi być wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – w przypadku różnicy w osobie Wnioskodawcy a nabywcy/odbiorcy należy załączyć stosowne oświadczenie.
Warunki dofinansowania programu Moje Ciepło:
- Dla wniosków składanych od 2023r obowiązuje wymóg Ep dla budynku latach 55 kWh/m2/rok.
- Kolejnym warunkiem koniecznym do spełnienia, by otrzymać dofinansowanie jest zakup pompy ciepła, która jest fabrycznie nowa (wyprodukowana maksymalnie 24 miesiące przed montażem).
- Osoba korzystająca z dofinansowania jest zobowiązana do eksploatacji pompy ciepła przez co najmniej 5 lat od wpływu dotacji.
- Dofinansowanie będzie udzielone tylko i wyłącznie kiedy beneficjent złoży wniosek po zakończonym montażu.
- Jeżeli budynek posiada współwłaścicieli – muszą oni wydać zgodę.
- Dofinansowanie z programu nie będzie udzielone, jeżeli potencjalny beneficjent użył na sfinansowanie przedsięwzięcia środków publicznych z budżetu Unii Europejskiej.
- W budynku nie może być żadnego źródła ciepła na paliwo stałe.
- Nowym wymogiem, który muszą spełniać instalacje grzewcze są parametry zasilania, nie wyższe niż 35 stopni Celsjusza.
- Dofinansowaniu podlegają również pompy ciepła powietrze – powietrze.
A co z osobami, które zamontowały pompę ciepła przed wejściem programu Moje Ciepło?
Jest możliwość otrzymania dofinansowania jeżeli beneficjent zamontował pompę ciepła przed wejściem programu – a dokładnie można zrefundować koszty poniesione od 01.01.21 do 31.12.26, pod kilkoma warunkami:
- Potencjalny beneficjent musi ponieść pierwsze koszty (opłacenie pierwszej faktury)
lub - Pompa musi być zamontowana i uruchomiona wraz z niezbędnymi częściami instalacji, w dodatku należy opłacić całość faktur za zakup i montaż urządzeń
Wysokość dofinansowań
Jest to zawsze dofinansowanie do 30% kosztów kwalifikowanych – w zależności od rodzaju pompy ciepła kwota maksymalna dofinansowania się różni:
- Dla powietrznej pompy ciepła – 7 000 zł
- Dla gruntowej pompy ciepła – 21 000 zł"