Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Międzygminna straż miejska

2008-11-27

Radni miejscy wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia o utworzeniu wspólnej Straży Miejskiej przez gminy Racibórz, Krzyżanowice, Kornowac.
Od października 2007 roku Raciborska Straż Miejska realizuje swoje zadania na terenie gmin Racibórz i Krzyżanowice. Do Prezydenta Miasta wystąpił Wójt Gminy Kornowac z propozycją utworzenia wspólnej Straży Miejskiej dla gmin Racibórz, Krzyżanowice i Kornowac.
Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia art. 3. 1. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, który brzmi: "Gminy sąsiadujące na obszarze jednego województwa mogą zawrzeć, po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, porozumienie o utworzeniu wspólnej straży. W porozumieniu ustala się w szczególności zasięg terytorialny działania straży i sposób jej finansowania przez zainteresowane gminy oraz wyznacza się radę gminy, która nada regulamin straży i której straż będzie podlegać."

Zalety wspólnych straży to m.in:

  •  zmniejszenie kosztów stałych utrzymania Straży Miejskiej,
  •  większa mobilność Straży Miejskiej,
  •  zwiększenie potencjału Straży np. dla zabezpieczenia dużych imprez,
  •  możliwość prowadzenia wspólnych działań z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu również na granicy dwóch gmin, bez konieczności powstrzymywania się od podejmowania czynności przez strażnika miejskiego w przypadku przekroczenia granic administracyjnych miasta.
  •  zacieśnienie współpracy pomiędzy gminami funkcjonującymi w ramach jednego powiatu.

Zasadnicze założenia porozumienia to:

  1. terenem działania Straży Miejskiej jest obszar administracyjny gmin: Racibórz, Krzyżanowice, Kornowac,
  2. Regulamin Straży Miejskiej uchwali Rada Miasta Racibórz i jej Straż Miejska będzie podlegać,
  3. gminy będą pokrywały całkowite koszty utrzymania Straży Miejskiej proporcjonalnie do ilości etatów przewidzianych do działań na jej terenie.
  4. wpływy finansowe z grzywien będą stanowiły dochód gminy, na terenie której zostały nałożone.
do góry