Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Marszałek Województwa Śląskiego z wizytą w Raciborzu

Marszałek Województwa Śląskiego z wizytą w Raciborzu

2007-02-28
Marszałek Województwa Śląskiego, Janusz Moszyński, gościł 28 lutego br. w Raciborzu. Była to pierwsza wizyta szefa Zarządu Województwa w Raciborzu od ponad 5 lat.Marszałek Moszyński złożył wizytę na zaproszenie radnej Sejmiku Województwa Śląskiego Gabrieli Lenartowicz. Marszałek Województwa Śląskiego spotkał się z samorządowcami powiatów raciborskiego i wodzisławskiego. Współgospodarzami spotkania byli Starosta Raciborski Adam Hajduk i Prezydent Raciborza Mirosław Lenk.

Swą wizytę w Raciborzu marszałek Janusz Moszyński rozpoczął o krótkim spotkaniem z radnymi Rady Miasta Racibórz oraz z prezydentem miasta Mirosławem Lenkiem.


Następnie w Muzeum w Raciborzu (przy ul. Gimnazjalnej), bezpośrednio przed spotkaniem z samorządowcami z powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, odbyła się konferencja prasowa.


Tematem wiodącym spotkania samorządowców była polityka regionalna w zakresie wykorzystania środków zaplanowanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


W programie spotkania znalazła się prezentację projektów infrastrukturalnych kluczowych dla rozwoju powiatów raciborskiego i wodzisławskiego. Wśród nich projekty ubiegające się o dotacje pozakonkursowe, uzgodnione jeszcze w ubiegłym roku na poziomie subregionalnym: uzupełnienie sieci dróg ruchu tranzytowego do autostrady A1 (projekt z powiatu wodzisławskiego), budowa systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków w gminach dorzecza górnej Odry (wspólny projekt gmin z terenu powiatu raciborskiego) oraz rewitalizacja Zamku Piastowskiego w Raciborzu (proje! kt Powiatu Raciborskiego). Zaprezentowany zostanie także wspólny z PWSZ program pn. 'Rozwój gospodarczy Ziemi Raciborskiej poprzez wzmacnianie funkcji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej'.

Wizyta Marszałka Województwa Śląskiego miała również na celu pokazanie specyficznego charakteru tej części Śląska, związanego z ukształtowaną przez wielowiekową historię różnorodnością kulturową i cywilizacyjną, a także wysoko rozwiniętym rolnictwem.


do góry