Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Kontrole Straży Miejskiej

2015-11-30

W sezonie grzewczym wzrasta zanieczyszczenie powietrza. W strefie śląskiej,

w której leży Racibórz notowane są przekroczenia dopuszczalnych poziomów w powietrzu pyłów oraz benzo(a)pirenu. Podstawowym zidentyfikowanym źródłem tych zanieczyszczeń jest tzw. niska emisja, której źródłem jest spalanie paliw w przydomowych kotłowniach. Udział niskiej emisji w całkowitej emisji zanieczyszczeń w Raciborzu szacowany jest na ok. 67% w tym ponad 54% to emisja z budynków jednorodzinnych.

W związku z powyższym Prezydent Miasta Racibórz podjął decyzję o zintensyfikowaniu kontroli budynków opalanych paliwami stałymi, głównie w celu wykluczenia stosowania nielegalnych praktyk spalania odpadów. Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 21 z późn. zm.) działanie takie podlega karze aresztu lub grzywny. Wysokość grzywny może wynosić od 20 zł do 5 000 zł.

Do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego są uprawnieni strażnicy straży gminnych

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, strażnik kieruje sprawę o ukaranie do sądu rejonowego. W przypadkach budzących wątpliwości funkcjonariuszy, mogą zostać pobrane próbki popiołu.

Na podstawie wydanych przez Prezydenta upoważnień (zgodnie z art. 379 ustawy z dnia

27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska t.j. Dz. U. z 2013r. oz. 1235 z późn. zm. ) strażnicy są uprawnieni do wejścia na teren nieruchomości, wraz z rzeczoznawcami

i niezbędnym sprzętem, przez całą dobę tam gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, na pozostałe nieruchomości w godzinach 6-22. Osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce może zostać wezwana policja.

W obecnym sezonie grzewczym w działania kontrolne zaangażowanych jest 13 strażników. Od dnia 1 grudnia 2015r. Straż Miejska przeprowadzać będzie rutynowe kontrole zgodnie z poniższym harmonogramem:

1. 1-2 grudnia – dzielnica Ocice

2. 3-5 grudnia – obręb ul. Skłodowskiej – Gwiaździstej-Polnej

3. 7-9 grudnia – ul. Mariańska i Starowiejska

4. 10-12 grudnia – dzielnica Studzienna – Sudół

5. 14-16 grudnia – ul. Cegielniana i Kozielska

6. 17-19 grudnia – obręb ul. Słowackiego i Warszawskiej

7. 21-13 grudnia – dzielnica Ostróg

8. 28-29 grudnia – dzielnica Obora

9. 30-31 grudnia – dzielnica Płonia

Kontrole będą kontynuowane od stycznia przyszłego roku.

 

 

do góry