Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Konsultacje w sprawie skweru przy ul. Warszawskiej

Konsultacje w sprawie skweru przy ul. Warszawskiej

2015-12-02

Mieszkańcy w czasie konsultacji byli bardzo aktywni i bardzo merytorycznie przygotowani do rozmowy.
 
Wczoraj 1 grudnia o godzinie 16.00 mieszkańcy spotkali się w Gimnazjum nr 5 z prezydentem miasta Mirosławem Lenkiem. Spotkanie poświęcone było konsultacjom społecznym w sprawie zagospodarowania skweru u zbiegu ulic Warszawskiej i Wczasowej. Mieszkańców poruszyła informacja o tym, że ze skweru mają zniknąć rosnące tam topole. Konsultacje były pokłosiem zawiązania się społecznego komitetu obrony tych drzew. Zebrani obawiali się, że skwer zmieni swoje przeznaczenie i stanie się miejscem przeznaczonym pod działalność komercyjną. Podczas spotkania prezydent wskazał, że taka koncepcja nigdy nie była brana pod uwagę.

Konsultacje przeprowadzone zostały na prośbę prezydenta miasta. Mieszkańcy zostali poinformowani o ich terminie i miejscu dzięki listownemu zawiadomieniu. Frekwencja na spotkaniu była bardzo wysoka. Osoby zabierające głos w dyskusji przedstawiały swoją argumentację niezwykle rzeczowo, w oparciu o własne doświadczenia, wiedzę, lekturę fachowych opracowań. Przedstawiały również swoje propozycje zagospodarowania terenu.

Głównym punktem konsultacji była prezentacja czwartego wariantu zagospodarowania skweru. W tej koncepcji skwer ma zostać przemodelowany w taki sposób, by jednocześnie zapewnić pozostawienie jak największej liczby już rosnących tam drzew i racjonalne i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni. Koncepcja zakłada nasadzenie nowego drzewostanu, przebudowę wytyczonej w tym miejscu ścieżki i stworzenie otwartej przestrzeni, na której np. będą mogły bawić się dzieci. Prezydent podkreślił, że w każdym przypadku ingerencji w obszar skweru nasadzona będzie większa liczba drzew i że proces nasadzeń będzie przebiegał w taki sposób, by zastąpiły one naturalnie wycięte drzewa.

Autorka nowej propozycji Henrietta Woźniak zauważa: - Przyjęte założenia pozwalają nam zachować jak największą część istniejącego drzewostanu i jednocześnie zapewnić komfortowe przejście dla spacerowiczów. W tym celu potrzeba usunąć 9 już rosnących drzew (8 topoli i 1 olchę) wraz z systemem korzeniowym. Dzięki temu będzie możliwe zagospodarowanie terenu polegające na wytyczeniu na nowo ścieżki, nasadzeniu dwóch dużych drzew (klony) i obsadzeniu tej alejki drzewami typu wiśnnia oraz posadzeniu na skwerze kwiatów (róż). –

Podczas spotkania przybliżone zostały także szczegóły dotyczące ścieżki. Maciej Piątek z Wydziału Komunalnego powiedział: - Ścieżka zostanie wykonana w innowacyjnej jak na nasz rejon technologii. Położona zostanie nawierzchnia typu eco way lub terra way, która zapewnia optymalną wymianę gazową oraz to, że opady deszczu nie gromadzą się na powierzchni, lecz przesiąkają do gleby. Są to powierzchnie wytrzymałe. Używane są m.in. do ścieżek biegowych. Jest to nawierzchnia ekologiczna o naturalnym uziarnieniu. Jej zaletą jest również łatwość oczyszczania. Jest więc łatwiejsza i tańsza w eksploatacji. Jeśli chodzi o zieleń, to pojawi się klon oraz wiśnie. To bardzo piękne drzewa. W okresie wiosennym kwitnące kuliste korony wiśni dają bardzo ładny efekt estetyczny. Klon tej odmiany natomiast prawie przez cały rok utrzymuje złocistą barwę i doskonale komponuje się z zielenią.

W trakcie konsultacji zarówno mieszkańcy, jak i prezydent wyrazili zadowolenie z przebiegu rozmów. Jeden z inicjatorów spotkania Roman Sierżant podziękował za taką formułę komunikacji. Ostatecznie rozwiązanie przyjęto bez głosów sprzeciwiających się, przy czym prezydent zauważył, że Miasto będzie cały czas brać pod uwagę sugestie mieszkańców, co do wyglądu skweru i rosnącej tam zieleni.

Inwestycja ma kosztować 110 do 130 tys. zł. Jeśli wszelkie ustalenia zostaną dotrzymane, mieszkańcy będą mogli cieszyć się z nowego obrazu skweru już pod koniec pierwszego półrocza 2016r.

do góry