Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Konsultacje społeczne: ustawa o opiece nad dziećmi w (..)

Konsultacje społeczne: ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

2011-06-10

Plan działań Miasta Racibórz w oparciu o wejście w życie ustawy żłobkowej oraz projektu zmian do uchwały o systemie oświaty był głównym tematem spotkania Mirosława Lenka prezydenta miasta z mieszkańcami, jakie 8 czerwca odbyło się w urzędzie.
Zgodnie z ustawą żłobkową opieka nad małymi dziećmi będzie sprawowana przez: żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna lub nianię. Do żłobka przyjmowane będą dzieci od ukończenia 20. tygodnia życia do 3 lat.

Ustawa żłobkowa oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty
Ustawy z dnia 4 lutego 2011 o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 zakłada, że żłobki będą prowadzone przez gminy lub przez osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (np. stowarzyszenia).Opieka w tej placówce ma trwać maksymalnie 10 godzin dziennie, z możliwością wydłużenia tego czasu za dodatkową opłatą.
Klub dziecięcy to placówka przeznaczona do opieki nad dziećmi, które skończyły rok. Kwalifikacje opiekunów zatrudnionych w klubach mają być identyczne z tymi, które są wymagane z żłobkach. Czas opieki nad dziećmi nie może przekraczać 5 godzin dziennie.
Opiekę nad dziećmi od 20. tygodnia życia do 3 lat będą też mogli sprawować opiekunowie dzienni zatrudniani przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Opiekę nad dziećmi sprawować będą w swoim domu lub lokalu udostępnionym przez gminę. Kandydaci na opiekunów będą wyłaniani w drodze konkursu ogłaszanego przez gminę. Opiekun dzienny ma być zatrudniany na podstawie umowy, w której określone będą jego obowiązki, czas, miejsce sprawowania opieki oraz wysokość wynagrodzenia. Przed rozpoczęciem pracy powinien odbyć 160-godzinne szkolenie, jeśli nie posiada odpowiednich kwalifikacji.
Niania będzie mogła sprawować opiekę nad dziećmi od 20. tygodnia życia do 3 lat. Będzie zatrudniana przez rodzinę, natomiast z budżetu państwa zostanie opłacona za nią składka na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) i ubezpieczenie zdrowotne od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest to, że oboje rodzice dziecka (lub rodzic, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko) pracują. Jeśli niania otrzymywać będzie wynagrodzenie wyższe od minimalnego, różnicę za składki na ubezpieczenie pokrywać będą rodzice. Osoba, z którą zawarto umowę, będzie musiała zostać zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty zakłada, udzielenie przez budżet państwa finansowego wsparcia gminom w realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego. Proponowane jest objęcie subwencjonowaniem edukacji dzieci 4-letnich i 5-letnich towarzyszące daniu 4-latkom prawa do podejmowania edukacji przedszkolnej. U podstaw projektowanych zmian leży również zamiar uelastycznienia systemu opieki nad małym dzieckiem poprzez umożliwienie - w zależności od potrzeb - objęcia edukacją przedszkolną dziecka 2-letniego, jak i pozostawienia pod opieką żłobkową dzieci do lat 3.

Obecna sytuacja w Raciborzu
Obecnie liczba dzieci w raciborskich przedszkolach wynosi 1538 dzieci. Na terenie miasta zlokalizowanych jest 16 przedszkoli publicznych w tym 3 wchodzące w skład zespołów szkolno-przedszkolnych – 1480 dzieci oraz 2 placówki niepubliczne (Sudół 33 dzieci, Starowiejska 63 dzieci) do których łącznie uczęszcza 96 dzieci. Liczba wychowanków w żłobku liczy 97 dzieci.

Gminne przedszkola w 2010/2011

  • 6 – latki rocznik 2004 466 92 %
  • 5 – latki rocznik 2005 369 91 %
  • 4 – latki rocznik 2006 348 83 %
  • 3 – latki rocznik 2007 297 68 %
  • Strategia Lizbońska 3- 6 lat 90 %

Obłożenie żłobka 2010/2011

  • liczba wychowanków 97 7 % 0 – 3 lat
  • rocznik 2008 30 31 %
  • rocznik 2009 47 48 %
  • rocznik 2010 20 21 %

Oczekujący do żłobka 2011

  • liczba wychowanków 121 8 % 0 – 3 lat
  • rocznik 2009 40 33 %
  • rocznik 2010 61 50 %
  • rocznik 2011 20 17 %


Plan działań Miasta Racibórz w oparciu o wejście w życie ustawy "żłobkowej" oraz projektu zmian do ustawy o systemie oświaty i Strategii Lizbońskiej
Na spotkaniu Marek Kurpis Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu przedstawił dwa warianty zmian w zależności od przyjętej przez rząd Ustawy. Odniesiono się do dokumentów Ustawy z dnia 4 lutego 2011 o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty z dnia 9 marca 2011. Trzeci wariant zakłada zmiany odnoszące się do Strategii Lizbońskiej (10-letniego plan rozwoju dla Unii Europejskiej).

Wariant 1

  • 6 – latki do szkół podstawowych
  • zachowanie populacji 4 roczników
    w przedszkolach – dzieci 2 – 5 letnie
  • funkcjonowanie 1 publicznego żłobka
  • wsparcie działań podmiotów niepublicznych prowadzących żłobek - 25-50% rocznej dotacji bieżących wydatków na wychowanka

Wariant 2

  • 6 – latki do szkół podstawowych
  • populacja 3 roczników w przedszkolach
    wyłącznie dzieci 3 – 5 letnie
    blisko 400 wolnych miejsc w placówkach
  • rozważenie potrzeby funkcjonowania większej liczby publicznych żłobków na blisko 200-300 miejsc – zadania inwestycyjne w oparciu o program rządowy "Maluch"
  • wsparcie działań podmiotów niepublicznych prowadzących żłobek - 25-50% rocznej dotacji bieżących wydatków
    na wychowanka

Wariant docelowy Strategia Lizbońska objęcie opieką dzieci do 3 lat w 30 %

  • 2 – latki do przedszkoli
  • żłobek publiczny głównie dla dzieci od 20 tygodnia do rozpoczęcia 2 roku życia
  • wsparcie działań podmiotów niepublicznych prowadzących żłobek - 25-50% rocznej dotacji bieżących wydatków na wychowanka

Harmonogram działań Miasta Racibórz (uchwały RM)

  • czerwiec 2011 - statut żłobka, wysokość opłaty
    za wpis do rejestru żłobków
  • sierpień 2011 – opłaty za żłobek publiczny
  • wrzesień 2011 - wysokość dotacji dla niepublicznych podmiotów ze skutkiem od 2012, przyjęcie planu nadzoru sprawowanego nad żłobkami, klubami dziecięcymi i dziennym opiekunem.

Prezydent zaznaczył, że miasto chciałoby utrzymać obecny stan a mianowicie zachować tylko jeden żłobek publiczny na 100 miejsc i otworzyć podmiotom prywatnym miejsce na realizację żłobka czy klubu dziecięcego. Sytuacja może się jedynie zmienić w momencie, gdyby nie weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty ( 2-latki jedynie mogą być objęte opieką w żłobku). Wówczas ze względu na ograniczenie opieki przedszkolnej do trzech roczników, pozostanie blisko 400 miejsc w tych placówkach, co stwarza zagrożenie utraty pracy przez kilkadziesiąt wykwalifikowanych nauczycieli i pracowników obsługi. W takiej sytuacji, aby zachować miejsca pracy dla nauczycieli, władze miasta rozważać będą tworzenie większej liczby publicznych żłobków na blisko 200 -300 miejsc.

do góry