Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Kawiarenka Jazzowa zaprasza...

2007-02-22

Z cyklu KAWIARENKA JAZZOWA w sobotę 24 lutego o godz. 19.00 w sali widowiskowej DK "Strzecha" odbędzie się koncert pt "TALES". Bohaterami tego wydarzenia będą Bogdan Hołownia i Jorgos Skolias.

Bogdan Hołownia - wybitny pianista jazzowy, pochodzący z Torunia, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną.

Na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie w klasie profesora Raya Santisiego i Laszlo Gordony`ego.

Współpracował m. in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Januszem Kozłowskim, Marcinem Jahrem, Krzysztofem Mrozem, Bronkiem Harasiukiem, Kazimierzem Jonkiszem.

W USA Bogdan Hołownia współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróznień m.in.:

  • W marcu 2001 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii "Jazzowy Album Roku za solową płytę fortepianową Don't Ask Why - piano solo.
  • Grand Prix Jazz "Melomani" za 2002 rok w kategorii - artysta roku "Jazzowy Oscar".

Jorgos Skolias - ur.1950 w Zgorzelcu - wokalista, kompozytor.
Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyka grecką, ale również próbował śpiewać rocka i blues. Wspomina młodość w Zgorzelcu jako niesłychanie inspirującą.
W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu".
Zawodową pracę rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji "KRZAK" i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji "Young Power", grupującej młodych i nieortodyksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu.
Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), zespołami "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem
Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.
Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego ( równoległe prowadzenie trzech głosów).

do góry