Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Gospodarka odpadami po nowemu

Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów komunalnych. Gmina wyłoni w konkurencyjnym przetargu firmę, która będzie odbierać odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości.  Dzięki temu nie będzie „opłacać się” wyrzucanie odpadów do lasu.

Z dniem 1 stycznia 2012r. weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od tego dnia gmina ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami.

Podstawowa zmiana polega na przejęciu przez gminę odpowiedzialności za odpady komunalne powstałe na terenie nieruchomości i ustaleniu stawek opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Co to oznacza dla mieszkańców Raciborza?

Od 1 lipca 2013r. obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi przejdzie na gminę, a wszyscy mieszkańcy zostaną objęci zorganizowanym przez miasto Racibórz systemem odbioru odpadów komunalnych. Gmina w drodze postępowania przetargowego dokona wyboru przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne od właściciela nieruchomości. Mieszkańcy nie będą już zobowiązani do posiadania  indywidualnych umów na odbiór śmieci.

Należy pamiętać o właściwym rozwiązaniu umowy z firmą wywozową z dniem 30 czerwca 2013r., aby uniknąć konieczności podwójnych kosztów (warunki rozwiązania umowy oraz okres wypowiedzenia powinny być zapisane w umowie).

Każdy ma obowiązek zbierać odpady komunalne selektywnie. Jeżeli narusza ten obowiązek przedsiębiorca odbierający odpady, przyjmie je jako zmieszane odpady komunalne i powiadomi o tym gminę. Za niesegregowane odpady obowiązywać będzie wyższa opłata. Szczegółowe zasady postępowania z odpadami komunalnymi określać będzie regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.

Obecnie w urzędzie miasta trwają prace nad przygotowaniem nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Na sesji 26 września radni podjęli pierwsze uchwały dotyczące systemu gospodarki odpadami. Postanowiono, ze miasto przejmie na siebie odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Przyczyni się to do uszczelnienia systemu gospodarki odpadami oraz pozwoli kontrolować, monitorować i prawidłowo zagospodarować cały strumień odpadów komunalnych powstających na terenie miasta.

Przyjęto również uchwałą określającą termin i częstotliwość uiszczania opłaty za śmieci. Płacić będziemy kwartalnie, czyli:

- do dnia 15 stycznia za pierwszy kwartał,

-  do dnia 15 kwietnia za drugi kwartał,

- do dnia 15 lipca za trzeci kwartał,

- do dnia 15 października za czwarty kwartał.

Ustalono również wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości oraz termin jej złożenia. Deklaracje do końca bieżącego roku zostaną udostępnione mieszkańcom. Po ich wypełnieniu, właściciel nieruchomości zobowiązany będzie dostarczyć ją do urzędu miasta do 28 lutego 2013 roku. Deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.

W przypadku nie wywiązania się z obowiązku złożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości co do danych w niej zawartych, prezydent miasta wyda decyzję administracyjną, w której określi wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Rada Miasta, w terminie do dnia 31 grudnia 2012r., zobowiązana jest jeszcze podjąć uchwały w sprawach:

- wyboru jednej z metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym,

- ustalenia stawki takiej opłaty i ustalenia stawki opłat za pojemnik o określonej pojemności,

- określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,

- oraz zaktualizować Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Racibórz, uwzględniając zapisy Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami oraz ww. uchwał.

Ustawodawca wprowadził wiele zmian w zakresie gospodarki odpadami. Niekoniecznie zmiany te będą odczuwalne w naszym codziennym życiu. Pamiętajmy, że to co codziennie trafia do koszy na śmieci, znika z naszych oczu, ale pozostaje w naszym środowisku naturalnym.

 

do góry