Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Godzina dla Ziemi

2012-03-22

Po raz szósty na całym świecie 31 marca o 20.30 czasu lokalnego na godzinę zgasną światła. Ten symboliczny gest będzie wyrazem naszej wspólnej troski o Ziemię. W zeszłym roku udział w tej akcji wzięło prawie 2 miliardy ludzi na całym świecie. 31 marca na świecie zgasną światła w domach, firmach i najważniejszych obiektach publicznych na całym świecie.
Akcja oprócz symbolicznego gaszenia świateł w mieszkaniach i obiektach po raz kolejny zachęci wszystkich uczestników do małych zmian w codziennym zachowaniu, mogących zredukować emisję dwutlenku węgla i do dbania o środowisko.

Nasze miasto po raz kolejny przyłączy się do tej inicjatywy. W Raciborzu zgasną iluminacje świetlne budynków: Urzędu Miasta, Urzędu Stanu Cywilnego, Sądu Rejonowego i niektórych kościołów.

W ubiegłym roku w Godzinę dla Ziemi zaangażowało się ponad 4 000 miast i setki milionów osób w 135 państwach, także w Polsce. W akcji oficjalnie wzięło udział ponad 40 polskich miast. Zgasło oświetlenie najważniejszych budynków m.in. Pałac Kultury i Nauki, Galeria Zachęta i Muzeum Narodowe w Warszawie, Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu, Gmach Główny Uniwersytetu i Most Uniwersytecki we Wrocławiu, Bazylika Najświętszej Marii Panny, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie, Bazylika Mariacka z Kaplicą Królewską oraz Wielki i Mały Młyn w Gdańsku, Trasa Zamkowa w Szczecinie. Do akcji włączyli się także politycy; zgasło oświetlenie zewnętrzne kancelarii Premiera i Prezydenta RP oraz pięciu ministerstw: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Środowiska.

Do akcji mogą włączyć się także szkoły - nauczyciele i uczniowie.

W jaki sposób placówki szkolne i edukacyjne (uczniowie klas 1-6 wraz z opiekunami) mogą wziąć udział w Godzinie dla Ziemi WWF:

Przeprowadzenie przez opiekunów zajęć edukacyjnych według scenariuszy lekcyjnych dostępnych od 1 marca na stronie internetowej wwf.pl w zakładce Godzina dla Ziemi

i/lub

Udział w konkursie na akcję edukacyjną "Godzina dla Ziemi WWF"(formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu i opis konkursu dostępne są od 1 marca na stronie internetowej wwf.pl w zakładce Godzina dla Ziemi )

i/lub

Zarejestrowanie na stronie wwf.pl szkoły/placówki jako biorącej udział akcji w ogólnodostępnym formularzu przez pracownika szkoły/placówki.

do góry