Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Główny Urząd Statystyczny prosi o współpracę w (..)

Główny Urząd Statystyczny prosi o współpracę w trakcie badań terenowych.

2016-02-03
 

Badania społeczne dzisiaj są jednym z podstawowych źródeł wiedzy, na których bazują różne instytucje konstruując programy dla całych społeczności. Bez wiedzy dostarczanej przez socjologów, demografów, psychologów społecznych, czy statystyków trudno jest dzisiaj sobie wyobrazić jakiekolwiek bardziej rozbudowane działania magistratów, starostw, ministerstw. Pracownicy tych instytucji muszą mieć dane, które pozwolą im na racjonalne i celowe podejście do rzeczywistości społecznej. Dlatego tak ważne jest, by współpracować np. z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS).

Pracownicy GUS wskazują, że "wśród wszystkich badań prowadzonych przez statystykę publiczną, statystyczne badania ankietowe spełniają szczególną rolę w monitorowaniu zjawisk o tematyce społecznej
.

  • Badania prowadzone są metodą reprezentacyjną na terenie całego kraju: w wylosowanych mieszkaniach, gospodarstwach domowych, gospodarstwach rolnych, na przejściach granicznych, w wybranych placówkach handlowych.
  • Badania realizowane są przez ankieterów - pracowników Urzędu Statystycznego, którzy pozyskują informacje od respondentów bezpośrednio - w formie wywiadu lub telefonicznie; 
    w niektórych badaniach istnieje możliwość samodzielnego wypełniania formularzy.
  • Zagwarantowana jest poufność informacji przekazywanych przez respondentów; obowiązuje bezwzględnie przestrzegana zasada zachowania tajemnicy statystycznej.
  • Wyniki badań ankietowych są szeroko wykorzystywane: na ich podstawie opracowywane są analizy, publikacje dotyczące różnych dziedzin życia; dane stanowią podstawę do podejmowania strategicznych decyzji i lokalnych inicjatyw, tworzenia planów rozwoju na wszystkich szczeblach zarządzania; służą także każdemu, przeciętnemu obywatelowi.

Wykaz badań ankietowych realizowanych w 2016 r. przez statystykę publiczną, obowiązujące wzory formularzy  http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2016/harmonogram.htm". Jednocześnie pracownicy GUS-u podkreślają, że: -"Powodzenie badań ankietowych, ich kompletność, a co za tym idzie jakość zależy w znacznej mierze od przychylności respondentów dla ich realizacji". Niestety w ostatnim czasie doszło do szeregu zdarzeń, które podważaja zaufanie do ankieterów prowadzących badania terenowe.

 

 

Dlatego też GUS informuje, że:


 

Przeprowadzający badanie ankieter może wykonywać  pracę tylko  z ważną legitymacją i upoważnieniem, potwierdzającymi jego tożsamość, jako pracownika Urzędu Statystycznego.
Tożsamość ankietera na terenie województwa śląskiego można sprawdzić:

  • dzwoniąc pod numer  32 77 91 291, 32 77 91 200 wew. 291 lub kom. 695 255 244
  • kontaktując się drogą elektroniczną z Kierownikiem Wydziału Badań Ankietowych
    p. Dorotą Gwóźdź  email WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.

Można najpierw sprawdzić tożsamość ankietera dzwoniąc do Urzędu Statystycznego w Katowicach i dopiero wówczas uzgodnić termin wizyty ankietera.
Takie działanie  zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo i jednocześnie pozwoli wykonywać pracę ankieterom.

Link do wzorów legitymacji i upoważnienia:  http://katowice.stat.gov.pl/co-gdzie-jak-zalatwic/gdy-skontaktuje-sie-z-nami-ankieter/

Jednocześnie informujemy, że ramach akcji popularyzującej badania, w cyklu „Ankieter US może zapukać do drzwi” na stronie Urzędu Statystycznego katowice.stat.gov.pl/ zamieszczane są ulotki dotyczące badań ankietowych aktualnie realizowanych w terenie, gdzie można znaleźć informacje: kto bierze udział w badaniu, jaki jest jego cel i znaczenie, w jakim terminie będzie przeprowadzane i jaką metodą (wywiad bezpośredni, telefon, Internet).

Podkreślamy, że wymogi losowania próby do badania reprezentacyjnego nie mogą być zmieniane dowolnie. Od wylosowanej próby zależy bowiem precyzja badania. Raz wylosowana próba do badania nie podlega zmianie.

Informacje o badaniach ankietowych na stronie internetowej GUS http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2016/index.htm

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie formy kontaktu, służymy wyjaśnieniami,
będziemy wdzięczni za pomoc i upowszechnianie informacji
o rozpoczynających się na terenie województwa badaniach ankietowych

 

                                                                                                                                                                  D Y R E K T O R

                                                                                                                                                         Urzędu Statystycznego

                                                                                                                                                                  w Katowicach

                                                                                                     /-/  Aurelia Hetmańska


Poniżej prezentujemy harmonogram badań prowadzonych w gospodarstwach domowych i w gospodarstwach rolnych.

   

Harmonogram badań gospodarstw domowych.

Harmonogram badań rolniczych 2016.

do góry