Gala wręczenia nagród "Mieszko"

2016-02-01
 

31 stycznia 2016r. Zamek Piastowski w Raciborzu gościł laureatów i wyróżnionych nagrodą „Mieszko” przyznawanej przez starostwo powiatowe. Nagroda ta wędruje do osób zasłużonych dla powiatu raciborskiego rokrocznie od 8 lat. W tym roku formuła gali została przemodelowana. „Mieszki” przyznano w 4 kategoriach: kultury, spraw społecznych, promocji regionu i za całokształt działalności. Część statuetek powędrowała do osób i instytucji związanych z miastem Racibórz. Na uroczystości obecni byli m. n. posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Gabriela Lenartowicz i Czesław Sobierajski, Senator RP Adam Gawęda, samorządowcy (starosta raciborski Ryszard Winiarski, prezydent Raciborza Mirosław Lenk) i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Ceremonii wręczania nagród towarzyszyła muzyka solistki Agnieszki Kawulok i kwartetu smyczkowego pod dyrekcją Andrzeja Rosoła.

 

Poniżej prezentujemy sylwetki nominowanych i laureatów Nagrody Mieszko AD 2015:

Dziedzina kultury:

Jerzy Wiśniewski – założyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Podaj Rękę, twórca radiowego magazynu społecznego. Inicjator, twórca i animator wielu wydarzeń kulturalnych na ziemi raciborskiej. Organizator wystaw malarskich niepełnosprawnych artystów oraz imprez środowiskowych promujących kulturę i sztukę osób niepełnosprawnych. W minionym roku odbyła się pierwsza i jak mają nadzieję organizatorzy nie ostatnia odsłona konkursu fotograficznego: Racibórz oczami Niepełnosprawnych. Wystawa konkursowych prac przez wiele miesięcy eksponowana była w holu Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Jerzy Wiśniewski z powodzeniem łączy panele dyskusyjne z promocją sztuki. Przedsięwzięciom organizowanym przez nominowanego takim jak Forum Osób Niepełnosprawnych towarzyszą bowiem występy artystów - nie tylko lokalnych, ale także pochodzących z dalszych zakątków Polski. Jerzemu Wiśniewskiemu sił w swojej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych dodają pasja i miłość, bo jak sam mówi robi to co kocha.

Marek Wojtowicz – laureat Nagrody Mieszko AD 2015 - bluesman, rozsławiający blues w Raciborzu i Racibórz w świecie, twórca Festiwalu Motywy Bluesa, którego do tej pory odbyło się już 7 edycji. Koncertuje w kraju i  za granicą. Grał na większości krajowych festiwalach bluesowych. Jest założycielem stowarzyszenia Son House Gospel Blues Society, w ramach którego nawiązał kontakt z bluesmenami z USA. Blues to jego pasja. Gra od 30 lat, wierzy, że muzyka nie musi być głośna żeby publiczność ją pokochała. Dlatego stawia na blues akustyczny, zaprasza do Raciborza wybitnych amerykańskich muzyków: harmonijkarzy Billego Brancha, Bobba Corritore czy Keitha Dunna. Jak tłumaczy Marek Wojtowicz blues jest muzyką, którą trzeba mieć w sercu. Bluesa gra się feelingiem tu i teraz. Laureat chce raciborzanom przybliżyć ten autentyczny nurt. Surowy. Bez pudru. Jego festiwal ma coraz większą, wierną publiczność.

Dziedzina społeczna:

Tomasz Kuryłowicz – wolontariusz, społecznik. Swój wolny czas i niespożytą energię wykorzystuje by nieść pomoc innym. Jest wolontariuszem akcji Szlachetna Paczka, corocznie kwestuje w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, w ramach działalności fundacji Dr Clown zapewnia małym pacjentom wspaniałą terapię śmiechem. Zanim sformalizował swoje aktywności w zakresie wolontariatu wspierał materialnie domy dziecka. Nie odmawia pomocy potrzebującym. Gościł pod swoim dachem i pomógł w powrocie do domu słynnej piłkarce raciborskiej Unii Chinasie Okoro Glorii. Jego dotychczasowe zaangażowanie w ideę krzewienia wolontariatu doceniło miasto przyznając mu przed dwoma laty tytuł Wolontariusza Roku. Tomasz Kuryłowicz aktywizuje sąsiadów, jest  inicjatorem potrzebnych społecznie akcji w swoim małym lokalnym środowisku. Doprowadził m.in. do budowy placu zabaw na swoim osiedlu. Nominowany w duchu odpowiedzialności i wrażliwości na potrzeby innych wychowuje także swoje dzieci. Od kilku lat towarzyszą mu w pracy wolontariusza.  

Tomasz Kuryłowicz odbierał nagrodę z dzieckiem.



Zenon Stube – społecznik, w raciborskim środowisku osób zmagających się z uzależnieniami i wykluczeniem społecznym - człowiek legenda, wytrwały propagator i animator ruchu trzeźwościowego w Raciborzu, wieloletni współorganizator i koordynator Rajdu Środowisk Trzeźwościowych dookoła Polski. Zenon Stube jest współautorem pionierskiego i realizowanego z powodzeniem do dziś Gminnego Programu Wychodzenia z Bezdomności a także programu ARMADA na rzecz zdrowego, trzeźwego miejsca pracy, wdrożonego w kilku raciborskich firmach. Nominowany przez wiele lat kierował Domem dla bezdomnych Arka N, dodając jego mieszkańcom siły, okazując zrozumienie i wsparcie. Zenon Stube jest od ponad 20 lat społecznym kuratorem sądowym i terapeutą, pracownikiem socjalnym, animatorem zmian społecznych, prowadzi zajęcia i warsztaty w niezliczonych grupach wsparcia.

Jerzy Wiśniewski - laureat Nagrody Mieszko AD 2015 – założyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Podaj Rękę – zajmującego się wspieraniem osób niepełnosprawnych w różnych aspektach życia społecznego. Laureat jest inicjatorem i głównym organizatorem wielu imprez środowiskowych i konferencji. Jerzy Wiśniewski jest także twórcą Magazynu Społecznego Podaj rękę emitowanego od 11 lat w lokalnej rozgłośni radiowej, adresowanego do osób niepełnosprawnych i starszych. Jerzy Wiśniewski swoje inicjatywy przeprowadza i organizuje poruszając się na wózku inwalidzkim. Jego biuro jest tam gdzie on sam się w danej chwili znajduje. Czasem w siedzibie stowarzyszenia, czasem w domu, a nawet w szpitalu. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Niesie pomoc nieodpłatnie, nie czekając na pochwały i wyróżnienia. Choć jego praca i zaangażowanie nie uszły uwadze innych. Jest laureatem konkursu Pantofelek, otrzymał tytuł Wolontariusza Roku, odznaczony został medalami im, ks. Stanisława Pieczki i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Złotą Gwiazdą Polskiego Związku Zapaśniczego.

Dziedzina promocji:

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Wczoraj, Dziś i Jutro „Bajtel”.  Pod skrzydłami stowarzyszenia z Zawady Książęcej działają zespoły taneczne: Folklorystyczny Łężczok oraz mażoretkowy Arabeska. Zespoły wciąż przyciągają do siebie nowych amatorów tańca, nie tylko z gminy Nędza ale z całego regionu. Tancerki hipnotyzują publiczność i zyskują uznanie w oczach jury podczas konkursów i przeglądów, z których przywożą medale. Tylko w minionym roku zespoły Łężczok i Arabeska okazały się bezkonkurencyjne na Mistrzostwach Europy Mażoretek w Kędzierzynie Koźlu, Mistrzostwach Polski, czy Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej na Górze Św. Anny. Profesjonalne układy choreograficzne, barwne stroje i wysoki poziom taneczny - nad tym czuwają instruktorki: Aldona Krupa-Gawron, Katarzyna Łabińska i Martyna Nowak. Razem ze swoimi podopiecznymi promują gminę Nędza i powiat raciborski także daleko poza granicami kraju: ostatnio w Turcji.

Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe KOLTECH – laureat Nagrody Mieszko AD 2015. Firma Koltech jest uznanym w kraju i na świecie producentem maszyn i urządzeń technicznych, w szczególności specjalistycznych obrabiarek i ich wyposażenia przeznaczonych dla obsługi i regeneracji taboru szynowego. Firma od 25 lat nie tylko podąża ale także wyznacza  kierunki postępu technologicznego, co potwierdzają przyznane jej nagrody i tytuły: m.in. Krajowego Lidera Innowacji czy Złotego Godła Najwyższej jakości Quality International. Przedsiębiorstwo promuje kulturę techniczną wywodzącą się z tradycji wielu pokoleń konstruktorów, technologów i monterów maszyn mających swoje korzenie w regionie raciborskim. Koltech  jest cieszącym się zaufaniem pracodawcą, systematycznie zwiększającym swój potencjał miejsc pracy. Nowe możliwości zatrudnienia, specjalizacji i rozwoju szerokiej kadrze technicznej dała decyzja o wybudowaniu i uruchomieniu nowego zakładu produkcyjnego wraz z zapleczem socjalno-biurowym na terenie raciborskiej strefy ekonomicznej.  

 


Instytucja, ktora najbardizej przysłużyła się promocji Raciborza jest firma Koltech. 


Całokształt działalności:

Zbigniew Woźniak  – właściciel pałacu w Wojnowicach – dziewiętnastowiecznej rezydencji, którą nominowany/laureat uratował od dalszej degradacji, co więcej w jej wnętrzach stworzył ciekawą ofertę kulturalną i turystyczną. 10 lat temu zainaugurował nowe życie pałacu udostępniając jego wnętrza i otaczający go park mieszkańcom i turystom. Obiekt stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych wizytówek Raciborszczyzny. Urządzone tu muzeum wsi dawnej i muzeum horroru cieszą się ciągłym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Podobnie jak organizowane na terenie pałacu plenery malarskie i imprezy kulturalne. Zbigniew Woźniak nosi tytuł kawalera Orderu świętego Stanisława, jest laureatem wyróżnienia Filar Ziemi Raciborskiej, autorem powieści sensacyjnej Oko zła, a także założycielem i prezesem Stowarzyszenia Pałac w Wojnowicach, wczoraj dziś i jutro, którego celem jest propagowanie wartości historycznych i kulturowych wojnowickiego pałacu. Nominowany od lat prowadzi także działalność charytatywną. Wspiera raciborskie Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, sponsoruje plenery, warsztaty, spotkania, występuje  na gwiazdce serc.  

Zygmunt Kandora – społeczny działacz, animator, lider lokalnych grup. Inicjator społecznych projektów. Od kilkunastu lat działa na rzecz wzmacniania znaczenia roli samorządów lokalnych, aktywizacji społeczeństwa i pogłębienia współpracy stowarzyszeń z administracją samorządową. Uczy realizacji marzeń i  pomysłów poprzez przemyślaną politykę skutecznego sięgania i właściwego doboru grantów i projektów. Jest nieocenionym mediatorem w sprawach trudnych. Współtworzył i aktywnie działa w Raciborskim Kurkowym Bractwie Strzeleckim. Jest założycielem fundacji Gniazdo w Modzurowie zajmującej się aktywną animacją kulturalną lokalnej społeczności. Zygmunt Kandora jest autorem i współautorem niezliczonej liczby projektów i działań: nastawionych na rozwój i naukę języków, rekreację poprzez organizację m.in spływów kajakowych, pomoc jak wolontariat studencki projektor i wreszcie ukierunkowanych na kultywowanie tradycji i historii. Podtrzymuje i propaguje tradycje kawaleryjskie, zachęca do tego młodzież. Był pomysłodawcą umieszczenia tablicy poświęconej Mieszkowi Laskonogiego na Wawelu. Jest współtwórcą lokalnej grupy działania Porozumienie dla Rozwoju. Działając woli pozostawać w cieniu. Pozwala rozwijać skrzydła innym.

Ceremonii wręczaniam nagród towarzyszyła muzyka kwartetu smyczkowego pod dyrekcją Andrzeja Rosoła.



Ks. Joachim Augustyniok – laureat Nagrody Mieszko AD 2015. Proboszcz parafii św Jerzego w Sławikowie, człowiek wielkiego serca, animator życia kulturalnego w swojej parafii, organizator spotkań, pielgrzymek  i wyjazdów integracyjnych dla mieszkańców ziemi raciborskiej i kędzierzyńsko-kozielskiej. Laureat angażuje się społecznie, wraz z młodzieżą gimnazjalną prowadzi parafialny wolontariat na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Jest organizatorem corocznych zbiórek żywności dla sióstr z Annuntiaty z Raciborza, prowadzących jadłodajnię dla osób bezdomnych. We współpracy z Opolskim Caritasem prowadzi specjalny program żywnościowy dla uboższych mieszkańców. Ksiądz Joachim Augustyniok organizuje koncerty, kultywuje miejscowe tradycje. Walczył o renowację i ochronę zabytkowego kościoła w Sławikowie, doprowadził też do remontu zabytkowego drewnianego kościoła w Miejscu Odrzańskim. W ubiegłym roku z jego inicjatywy wzniesiono pomnik ku czci ofiar tragedii na Odrze z 1890 r. Miniony rok to także czas jego osobistej zwycięskiej walki. Pokonał chorobę nowotworową, żyje nie dla siebie, lecz dla innych.

(sylwetki sporządziło Starostwo Powiatowe w Raciborzu)

do góry