Dzień Ziemi
W Polsce Dzień Ziemi obchodzimy po raz dwudziesty pierwszy, a hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Las całkiem blisko nas" i nawiązuje do tego, że rok 2011 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów.
Przy tej okazji w naszych szkołach i przedszkolach odbywa się szereg konkursów o tematyce ekologicznej. W dniach 18–19 kwietnia odbył się w Przedszkolu Nr 15 "XII Przegląd Piosenki Przedszkolnej" dla dzieci 3-6 letnich. Uczestnicy prezentowali dwie piosenki: jedną o tematyce związanej z bajką i drugą o tematyce ekologicznej. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.
19 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 15 odbył się już po raz 11 konkurs "Eko-Asy" dla dzieci klas II - III. W konkursie wzięły udział zespoły 2-osobowe. Dwa spośród nich, które zdobyły największą ilość punktów, zakwalifikowały się do wojewódzkiego konkursu ekologicznego. I miejsce - uczniowie z SP 1 w Raciborzu - Anna Otlik, Kamil Mucha;
II m.- uczniowie z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy - Wiktoria Twardowska, Andrzej Kałus ; III m. - uczniowie z SP 18 w Raciborzu - Tomasz Lukoszek, Maciej Mormul oraz uczniowie z SP 15 w Raciborzu - Katarzyna Zięba i Jan Stogniew.
Dzisiaj 20 kwietnia odbędzie się IX Powiatowy Interdyscyplinarny Konkurs Ekologiczny organizowany przez Gimnazjum nr 1 we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1 dla młodzieży gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Celem tegorocznego konkursu jest: pogłębienie wiedzy na temat M. Curie- Skłodowskiej, popularyzacja jej osiągnięć naukowych, zwrócenie uwagi na zjawisko promieniotwórczości, jako źródła energii, zaakcentowanie zagrożeń wynikających z niekontrolowanej radioaktywności dla człowieka i środowiska naturalnego.
28 kwietnia z okazji Dnia Ziemi urząd miasta organizuje dla dzieci kl. I - III szkół podstawowych w Raciborskim Domu Kultury widowisko dla dzieci "Historia zaginionego papierka".
Również 28 kwietnia w Centrum Edukacji Ekologicznej (działającym przy MiPBP) odbędzie się prelekcja pt. "Codziennie ekologiczne kroki", czyli ekologia w domu: oszczędność energii i wody, segregacja odpadów, utylizacja sprzętu elektronicznego, opakowania.
Spotkanie trwające 1 h lekcyjną poprowadzi, Pani Marta Olżańska. /dziennikarz redakcji miesięcznika kulturalnego "Miesiąc w Krakowie"; trener z zakresu komunikacji oraz NVDA organizacji pozarządowej Greenpeace Polska; realizator szkoleń, programów profilaktycznych, ekologicznych, integracyjnych w Ośrodku Profilaktycznym "Archezja" w Ojcowie. Ponadto Pani M. Olżańska zajmuje się koordynacją i logistycznym wsparciem organizacji pozarządowej Greenpeace Polska oraz realizacją zajęć edukacyjno-ekologicznych w krakowskich szkołach (lokalna grupa Greenpeace)/.
Zajęcia adresowane są do uczniów szkół podstawowych (klasy:5,6).
Na spotkanie z Martą Olżańską zapraszamy również 5 maja. W Centrum Edukacji Ekologicznej (działającym przy MiPBP) będzie miała miejsce prelekcja pt. "Recykling/torby foliowe", czyli rzecz o tym: czy foliowe torebki i plastikowe butelki muszą rozkładać się setki lat ?
Widowisko dla dzieci "Historia zaginionego papierka".
Poniżej krótkie streszczenie przedstawienia:
Trójka bohaterów mieszka w mieście - przynajmniej od pewnego czasu. Jednak nie da się powiedzieć, że będą żyć długo i szczęśliwie. Miasto zbliża się bowiem ku wielkiej zagładzie. Jest tu ciemno, ponieważ zamiast powietrza, mieszkańców otaczają spaliny z rur wydechowych samochodów i kominów. Ludzie chodzą smutni, rozdrażnieni i zdenerwowani. Każdy z nich się gdzieś spieszy do pracy, szkoły, na spotkanie. Każdy z nich "biega za pieniędzmi". W tym niemiłym miejscu trójka przyjaciół - popularnie nazywanych Śmietkami, próbuje odnaleźć tajemnicze zaklęcie, które może ocalić miasto i bezmyślnych ludzi - poszukują zaginionego skryptu - Papierka, na którym pradawny ojciec świat i matka ziemia napisali 10 ponadczasowych zasad - jak dbać o swoje otoczenie. Tylko wykonując tych dziesięć czynności w kolejności podanej przez arcywielkich można obudzić ludzi z ich letargu i zmobilizować do działania.