Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Dobra ocena organizacji samorządowych działających w (..)

Dobra ocena organizacji samorządowych działających w sferze kultury

2006-05-05

Ustawa „o działalności pożytku i o wolontariacie” nadkłada na organy administracji publicznej obowiązek współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dokument ten mi.in. wzmacnia potencjał i możliwości współudziału trzeciego sektora w rozwiązywaniu problemów społecznych m.in. w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Współdziałanie organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi oparte na zasadach pomocy, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności, odbywa się w oparciu o roczny program współpracy. Wspieranie oraz powierzenie realizacji zadań publicznych odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury.

W Raciborzu działa kilkadziesiąt stowarzyszeń o różnym profilu. Kilka z nich, statutowo zajmuje się działalnością kulturalną:

  • Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, organizacja, która kładzie nacisk m.in. na podtrzymywanie świadomości mieszkańców regionu raciborskiego, że są gospodarzami swej ziemi, odpowiedzialnymi za dziedzictwo kultury, w tym także za dialekt i zwyczaje, za bogactwo przyrody i piękno krajobrazu;
  • Polski Związek Chórów i Orkiestr – Okręg Raciborski, który jest organizacją społecznego ruchu muzycznego, upowszechniającą piękno i wartości moralne płynące z muzyki;
  • Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „ŹRÓDŁO”, którego celem jest sprawowanie opieki nad wszelkimi formami działalności dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych, rozwijanie uzdolnień twórczych, tanecznych i muzycznych, pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego ziemi raciborskiej i śląskiej;Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „ŹRÓDŁO”
  • Raciborskie Stowarzyszenie Twórców Kultury „HORYZONT”, które jest związkiem twórczym literatów, plastyków, fotografików artystycznych orz innych twórców kultury, której celem jest: stwarzanie warunków dla rozwoju twórczości swoich członków;
  • Stowarzyszenie Artystów Podróżników – Grupa „ROSYNANT”, stwarza niezależną platformę wspólną dla środowisk artystów i podróżników, promuje młodych artystów i ich twórczość czy upowszechnia model aktywnego stylu życia i czynnego wypoczynku; D. Wacławczyk Stowarzyszenie Artystów Podróżników – Grupa „ROSYNANT”
  • Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne „ASK”, które inicjuje m.in. twórczość oraz działalność zorganizowaną, a także udziela pomocy w tym zakresie artystom, inicjuje różnorodne badania naukowe związane z Raciborzem;Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne „ASK”
  • Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, które pragnie podtrzymać ducha Bractw Strzeleckich, kontynuując ich wpływ na kształtowanie świadomości narodowej i obywatelskiej.

Środki finansowe z budżetu miasta, przeznaczane na wspomaganie pieniężne raciborskich stowarzyszeń kulturalnych, są niezbędne ale niewystarczające w stosunku do potrzeb. Nie ma takich pieniędzy, które by w pełni zaspokoiły zapotrzebowanie działających Stowarzyszeń i które by kultura nie skonsumowała w całości. Budżet miasta nie jest jednak z gumy. Nie da się rozciągnąć. Nie mniej jednak widzę potrzebę podwojenia wielkości środków na działalność stowarzyszeń z 30 tys. zł w roku bieżącym na 60 tys. w 2007 roku – komentuje zastępca Prezydenta Mirosław Szypowski – jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej.
Działalność raciborskich stowarzyszeń wskazuje, że realizują one bardzo dobrze różnorodne zadania. Ich ofertę dopełniają raciborskie parafie, szkoły a nawet przedszkola. Korzystają na tym wszyscy mieszkańcy Raciborza a także przyległych gmin mogąc być zarówno realizatorem zadań jak i ich beneficjentami. Ożywiona działalność organizacji pozarządowych jest istotną cechą społeczeństwa obywatelskiego a ich sprawne funkcjonowanie świadczy o poczuciu odpowiedzialności całej wspólnoty samorządowej dodaje zastępca prezydenta.

do góry