Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

DAMY OGNIA z Grupą

2007-02-28
Grupa młodych ludzi fascynujących się teatrem ognia napisała projekt pt. "Damy Ognia" do Narodowej Agencji Programu MŁODZIEŻ i otrzymała dofinansowanie. Jak mówią członkowie Grupa Nieformalnej "Wyjście Awaryjne" - Dzięki projektowi sami będziemy się rozwijać, jako aktorzy i nauczyciele. - Od 1 marca rozpoczynamy zajęcia z młodzieżą niesłyszącą z SOSWNiS. Będziemy uczyć ich posługiwania się rekwizytami ogniowymi oraz układów ruchowo-tanecznych, a sami nauczymy się języka migowego.

W kwietniu odbędziemy wspólne warsztaty z teatrem cyrkowym "Kejos" (żonglerka, akrobatyka, chodzenie na szczudłach), w maju – z Teatrem Ognia "Salamandra" (rozwinięcie umiejętności pracy z ogniem)- mówi Jolanta Dzumyk z DK Strzecha

31.05.2007 (przeddzień Dnia Dziecka) nastąpi wielki finał pracy czyli cyrkowo-ogniowy spektakl plenerowy. Podczas trwania projektu powstanie film o projekcie oraz dokumentacja spektaklu.

Złożeniami projektu są również spotkania z różnymi środowiskami w mieście, takimi jak: szkoły, stowarzyszenia (nie tylko w Raciborzu) połączonych z pokazem filmu o projekcie i na rozmowie o tym, czego uczestnicy projektu doświadczyli wspólnie przez te 5 miesięcy wraz z niesłyszącymi kolegami.

- Zależy nam, żeby nasz ogień "podpalał" innych do twórczego i radosnego działania. Poza tym pragniemy zagrać spektakl ogniowy w okolicznych miastach Raciborza oraz w partnerskich miastach w Czechach tj w Opavie i Hluczynie- dodaje J. Dzumyk.

Dzięki tej pracy chcemy udowodnić naszym kolegom, że nie warto siedzieć bezczynnie w domu, tylko dobrze jest robić to, co nas naprawdę interesuje. Ponadto chcemy też pokazać, że kalectwo – w tym wypadku ubytek słuchu – wcale nie jest przeszkodą. Przeszkodą może być brak zaangażowania, pozostawanie w cieniu i brak wiary w swoje możliwości. W naszym mieście środowisko niesłyszących wciąż stanowi zamkniętą grupę. To nasi rówieśnicy, o których niewiele wiemy. Wspólna praca to prawdziwe wyzwanie.


Wiecej informacji na temat realizacji projektu: Jolanta Dzumyk - Raciborski Dom Kultury STRZECHA
do góry