Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Czytaj bez ograniczeń! Skorzystaj z Czytaka w raciborskiej (..)

Czytaj bez ograniczeń! Skorzystaj z Czytaka w raciborskiej bibliotece

2025-01-20

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku – Edycja 2024” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. To doskonała wiadomość dla osób niewidzących, słabowidzących czy seniorów, którzy nie chcą rezygnować z przyjemności czytania!

Czytaki to urządzenia przeznaczone do odtwarzania audiobooków, słuchowisk i muzyki. Odtwarzacz przystosowany jest dla osób niewidzących i słabowidzących, przyjazny dla Seniorów - wielkością przypomina telefon bezprzewodowy i wyposażony jest w radio FM, głośniki oraz wejście na słuchawki. Charakteryzuje się bardzo prostą obsługą i dobrą jakością dźwięku. W łatwy sposób pozwala czytelnikom korzystać z dobrodziejstw książki mówionej. Biblioteka wypożycza urządzenia osobom z dysfunkcją wzroku oraz osobom niepełnosprawnym, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku. W ramach projektu raciborska biblioteka otrzymała nieodpłatnie najnowszy model odtwarzacza cyfrowych książek mówionych – Czytak 4.

Urządzenie udostępniło nam Stowarzyszenie „Larix”, które od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących. Księgozbiór liczy aktualnie 3865 książek i będzie wciąż powiększany o nowe ciekawe pozycje książkowe – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Czytaki dostępne są w Wypożyczalni Głównej przy ul. Kasprowicza 12. Wszystkie tytuły przystosowane do odtwarzania na Czytaku można znaleźć w katalogu bibliotecznym pod linkiem: https://katalog.biblrac.pl/collection/391?name=Książki mówione (Czytak)

Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

do góry