Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Co zmieniło się w H2O? Obiekt po modernizacji

Co zmieniło się w H2O? Obiekt po modernizacji

2022-01-20
Wizyta studyjna z udziałem radnych w H2Ostróg
Wizyta studyjna z udziałem radnych w H2Ostróg

Radni Rady Miasta Racibórz wczoraj na własne oczy mogli zobaczyć i dowiedzieć się na czym polegała przebudowa i naprawa systemu uzdatniania wody, oraz układu wentylacji w H2ostróg. Jak wyglądają i jaki wpływ na funkcjonowanie raciborskiego aquaparku mają: dodatkowe pompy, wymienione instalacje dozowania, elementy automatycznego sterowania procesami uzdatniania – te aspekty zainteresowanym radnym prezentowali i wyjaśniali podczas wizyty studyjnej 19.01. prezydent Raciborza Dariusz Polowy, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu oraz Tomasz Wawrzinek właściciel firmy konserwacyjnej odpowiadającej za opiekę nad stacją uzdatniania wody w H2Ostróg.

- Tego nie da się „opowiedzieć na sucho”, to trzeba zobaczyć. Stąd moje zaproszenie skierowane do Państwa. Przekonają się Państwo na własne oczy co trzeba było zmienić i tak naprawdę zaprojektować od nowa, ażeby mieć pewność tego, że woda ma dobre parametry, i obiekt jest bezpieczny – mówił prezydent Polowy.

W połowie października po przeprowadzonej przebudowie systemu uzdatniania wody i modernizacji wentylacji ponownie otworzyliśmy raciborski aquapark. - Jak Państwo pamiętają nie poszliśmy na żaden kompromis dotyczący jakości. Oddaliśmy w ręce Raciborzan w pełni sprawny i bezpieczny obiekt. Mówiliśmy o naprawie, ale i to trzeba podkreślić, o naprawie całego systemu, bo nie działał on prawidłowo. Naprawiliśmy błędy, które powstały jeszcze na etapie projektowym przy budowie obiektu 8 lat temu, i które to czarno na białym wykazane zostały w alarmującym raporcie firmy Transcom – mówił podczas wizyty w podbaseniu prezydent. Po tej naprawie, a właściwie przebudowie, mamy nowy system, który teraz bez żadnego problemu spełnia wymagania jakie stawiają mu przepisy. Naprawiliśmy system uzdatniania wody i układ wentylacji. Aby uzyskać wymagane parametry trzeba było: zwiększyć średnice rur; powiększyć ilość pomp w istniejących obiegach, do 2 a nawet 3 na każdym obiegu; wykonać nowe instalacje dozowania; przebudować wentylację optymalizując jej pracę; zastosować dodatkowe środki chemiczne, które dozowane są systematycznie i automatycznie w celu utrzymania właściwych parametrów wody; w pełni zautomatyzować proces sterowania - nie ma już mechanicznego ręcznego sterowania procesami uzdatniania. Jest pełna automatyka – wyjaśniali radnym prezydent Raciborza i dyrektor OsiRu.

To, że obiekt jest w pełni bezpieczny potwierdzają wyniki niedawnej kontroli sanepidu. Tak dobrych wyników badań fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody we wszystkich obiegach – H2Ostróg – nie miał nigdy dotąd.

do góry