Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Centralne obchody rocznicy powstania Straży Granicznej

Centralne obchody rocznicy powstania Straży Granicznej

2008-05-13

W tym roku centralne obchody rocznicy powstania Straży Granicznej odbędą się 16 maja na Rynku w Raciborzu. W programie obchodów znajdzie się uroczysty apel z pokazem musztry paradnej oraz występem orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz atrakcje specjalnie przygotowanego Miasteczka Granicznego m.in. pokazy sprzętu i umiejętności działania funkcjonariuszy oraz występy artystyczne.

  

Wybranie Raciborza na miejsce głównych uroczystości Święta Straży Granicznej nie jest przypadkowe. Przypadająca na 2008 rok  XVII rocznica powstania Straży Granicznej pokrywa się bowiem z wielkim jubileuszem 900-lecia Raciborza – miasta, którego historia i dzień dzisiejszy nieprzerwanie związane są z formacjami ochrony granic. Od dnia powołania Straży Granicznej tj. od 16 maja 1991 roku Racibórz jest siedzibą komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej - jednego z dwunastu oddziałów Straży Granicznej. Historyczny związek miasta i regionu z formacjami granicznymi sięga jednak, aż do okresu panowania Piastów, kiedy na tym terenie stawiano zamki warowne i wzmacniano załogi w celu zapewnienia bezpieczeństwa południowych rubieży państwa polskiego i jego interesów  ekonomicznych.

Raciborskie obchody Święta Straży Granicznej będą okazją do zaprezentowania społeczeństwu współczesnego oblicza formacji odpowiedzialnej za ochronę granic naszego państwa i zapewnienia bezpieczeństwa jego obywateli.

Główne uroczystości zostaną poprzedzone Mszą Świętą Pontyfikalną, która rozpocznie się o godzinie 10.00 od w Kościele p.w. WNMP w Raciborzu. O godzinie 12.00 na Rynku Raciborza rozpocznie się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli władz państwowych i zaproszonych gości oraz delegacji jednostek organizacyjnych Straży Granicznej z całej Polski. W trakcie apelu wyróżnionym funkcjonariuszom Straży Granicznej zostaną wręczone odznaczenia oraz akty mianowania na kolejne stopnie. Tą część uroczystości uświetni pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert słynnych „Podhalańczyków” - Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Około godz. 14.00 wystrzał z armaty Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i sygnał trąbki oznajmi otwarcie, przygotowanego dla mieszkańców i zaproszonych gości, Miasteczka Granicznego na Placu Długosza.  Przemarsz z Rynku na pobliski Plac Długosza uatrakcyjni zespół artystyczny ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło". Program Miasteczka Granicznego rozpoczną atrakcyjne pokazy dynamiczne prezentujące umiejętności i sposoby działania funkcjonariuszy Straży Granicznej. W następnej kolejności zaprezentuje się Straż Pożarna z interesującym pokazem działania strażaków z jednostki ratownictwa medycznego. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach zwiedzające Miasteczko Graniczne osoby będą mogły zapoznać się szczegółowo z urządzeniami i sprzętem wykorzystywanym w codziennej służbie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Swój sprzęt zaprezentują też organy współdziałające ze Strażą Graniczną: Policja, Służba Celna, Straż Pożarna, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Wojsko Polskie. W punktach informacyjnych przygotowanych przez Straż Graniczną, Policję i Wojsko, wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać informacje na temat poszczególnych formacji i możliwości podjęcia w nich służby. W punkcie Centrum Informacji Miejskiej z Raciborza można będzie zapoznać się z programem obchodów 900-lecia Raciborza, a na specjalnym stanowisku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu honorowi dawcy będą mogli oddać krew. Niewątpliwą atrakcją Miasteczka Granicznego będzie przygotowany przez dzieci 30 minutowy spektakl słowno-muzyczny pt.”Europo witaj nam - pociągiem do … .”, który zaprezentują harcerze z drużyny ZHP ze Szkoły Podstawowej w Kietrzu.  Po jego zakończeniu nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla uczestników zorganizowanego dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych konkursu plastycznego pt.„Straż Graniczna w oczach dziecka - jesteśmy w Schengen, jest bezpieczniej” oraz konkursu z wiedzy o Schengen i Straży Granicznej dla dzieci ze  szkół gimnazjalnych

Wszyscy zwiedzający Miasteczko Graniczne będą mogli skosztować tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

 http://www.slaski.strazgraniczna.pl/sg/index.php

do góry