Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka
Racibórz w piątek i sobotę (19 i 20 kwietnia) gospodarzem Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka 2013.
Tego dnia na miejscu spodziewane są władze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, liczne grono mistrzów olimpijskich i olimpijczyków z całego kraju, delegacje regionalnych rad olimpijskich, klubów olimpijczyka i szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków.
Gospodarze - włodarze miasta i powiatu, wspierani przez znany z aktywności miejscowy Klub Olimpijczyka "Sokół" (od lat energicznie "dowodzony" przez znanego działacza pływackiego Wojciecha Nazarkę), przygotowali na owe dwa dni niezwykle bogaty i atrakcyjny program sportowo – krajoznawczo – artystyczny. Nie zabraknie w nim również jakże ważnych elementów edukacji olimpijskiej – nie może być inaczej, skoro tegoroczne Dni Olimpijczyka są dedykowane 150. rocznicy urodzin barona Pierre'a de Coubertin – twórcy nowożytnego olimpizmu, inicjatora powstania w roku 1894 Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
W piątek w samo południe, krótko po przybyciu do Raciborza, goście wezmą udział w uroczystym otwarciu wystawy fotograficznej prezentującej polskich medalistów igrzysk w Pekinie i Londynie – na pewno powrócą wspomnienia o tych szczególnie miłych dla nas akcentach olimpijskich występów biało-czerwonych. Wystawa będzie eksponowana w pomieszczeniach Klubu Olimpijczyka "Sokół" przy ul. Klasztornej 9. Stamtąd olimpijscy goście rozjadą się na spotkania z kibicami (zwłaszcza młodymi) do szkół i placówek kultury Raciborza i okolic. Na miejscu będzie czas na pytania, swobodne rozmowy z mistrzami, okazja do zebrania przez kibiców autografów i "pstryknięcia" sobie zdjęć w towarzystwie sportowych gwiazd.
Na godziny popołudniowe zaplanowano wizytę w raciborskim Muzeum. To niezwykle zasłużona dla regionu placówka o bogatej i ciekawej historii. Pod koniec ubiegłego roku świętowała swoje 85-lecie. Obecnie ma cztery działy podstawowe: Archeologii, Etnografii, Historii, Sztuki i Rzemiosła Artystycznego oraz pomocnicze: Oświatowy i Administracyjny, a także pracownie: fotograficzną i techniczną. Zbiory Muzeum w Raciborzu to około 30 tysięcy, często unikatowych, pozycji.
Z Muzeum uczestnicy uroczystości przeniosą się do Raciborskiego Centrum Kultury na "Spotkanie Pokoleń Rodziny Olimpijskiej", gdzie od godz. 17:00 zaplanowano wieczór olimpijskich wspomnień, połączony z programem rozrywkowym w wykonaniu m.in. "Kabaretu Skeczów Męczących".
Oficjalne otwarcie Centralnym Uroczystości Dni Olimpijczyka 2013 odbędzie się w sobotę o godzinie 11:00 w Arenie "Rafako" przy ulicy Łąkowej. Tam będą oficjalne przemówienia, odczytanie Apelu Olimpijskiego PKOl, wręczenie odznaczeń i wyróżnień gronu zasłużonych działaczy z tego terenu oraz program sportowo-artystyczny. O 12:30 goście opuszczą Arenę "Rafako" i skierują się na Plac Długosza, skąd spacerem przejdą na Zamek Piastowski. Historia (przynajmniej ta opisywana w kronikach) tego obiektu sięga początków XII wieku. Potem Zamek przechodził ciekawe i burzliwe dzieje (krąży zresztą wokół nich wiele, często tajemniczych legend), a obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Raciborza i regionu. Odbywa się tam wiele ciekawych imprez – konferencji, konkursów, wystaw, koncertów itp. Od kilku lat trwa remont i rewaloryzacja obiektu, której celem jest utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej, mające służyć szeroko rozumianej edukacji kulturowej.
Za zakończenie wizyty na Zamku i w Raciborzu zaplanowano zwiedzanie zamkowego... Browaru. Pierwsze piwo warzono tam już w połowie XVI wieku, choć kronikarze doszukują się początków tej placówki jeszcze w końcu wieku XIII. Potem obiekt, zaopatrujący w złocisty trunek karczmy na Śląsku i w Czechach, przechodził wielokrotnie przebudowę i modernizacje. "Pod drodze" ucierpiał w powodzi w roku 1997, a po kilkuletniej przerwie od roku 2005 pracuje i produkuje znów ceniony przez smakoszy chmielowy napój.
www.olimpijski.pl/baś