Cały Racibórz czytał dzieciom
O tym, że głośne czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka oraz znakomitym i ciekawym sposobem spędzania czasu przypominają co roku organizatorzy Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom!
Od 1 czerwca,w prawie 3000 miejscowościach w całej Polsce, także w Raciborzu w poszczególnych oddziałach i filiach biblioteki odbywały się spotkania, w trakcie których zaproszeni goście – przyjaciele biblioteki, politycy, nauczyciele i inni, w związku z ogłoszonym Rokiem Tuwima, czytali dzieciom jego najpopularniejsze wiersze.
Na wszystkich spotkaniach prym wiodły oczywiście najbardziej znane wiersze Juliana Tuwima: Lokomotywa, Rzepka, Okulary, Ptasie Radio, Słoń Trąbalski, O Panu Tralalińskim, Dyzio Marzyciel.
Biblioteka w Studziennej zaproponowała uczniom III klasy podróż do czasów dzieciństwa małego Julka, który był niezwykle … żywym dzieckiem! Obejrzano także "Ptasie radio" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej oraz inscenizację tego zabawnego wierszyka przygotowaną przez Klub Przyjaciół Książek z SP nr 5.
„W zaczarowanym świecie wierszy Juliana Tuwima”, czyli Filii nr 2 na Ostrogu dzieciom czytali zaproszeni goście – przyjaciele biblioteki: Justyna Poznakowska - właścicielka zakładu fryzjerskiego, Agnieszka Bzumowskai Barbara Banasiak - właścicielka sklepu warzywnego, która przyniosła w darze dzieciom owoce!
„Lokomotywą w świat Tuwima” wybrały się przedszkolaki ZSP2. Konduktorów w tym wesołym pociągu było aż dwóch: Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenkoraz Dyrektor ZSP2 Andrzej Skurk. Zadowolone przedszkolaki, w podziękowaniu za spotkanie przedstawiły zaproszonym gościom inscenizację Rzepki. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki, na których goście złożyli swój autograf oraz drobne upominki od Pana Prezydenta.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom dotarł także do dzieci przebywających na Oddziale Dziecięcym raciborskiego Szpitala Rejonowego. Tu do akcji wkroczyli nietypowi lekarze Dr Guziczek i Dr Języczek, czyliwolontariusze z Fundacji Dr Clowna, którzy uzbrojeni w czerwone nosy i zabawne wiersze Tuwima wywoływali uśmiechy na twarzach dzieci.
W Filii Publiczno-Szkolnej nr 5 na Płoni, gościem specjalnym był o. Lucjan Franek- proboszcz parafii św. Paschalisa, osoba znana i ciesząca się sympatią w środowisku tutejszej młodzieży, co przełożyło się na bardzo miłą i swobodną atmosferę. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani słodyczami.
"Ptasie radio do (biblioteki na ul. Żorskiej) wpadło" i zostało przeczytane z wielkim kunsztem przez Barbarę Wróbel, nauczycielkę języka polskiego z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej 18. W trakcie spotkania zgromadzone przedszkolaki miały także okazję pobawić się w ornitologów. W tym celu zaprezentowano nagrane głosy wymienionych w tekście ptaków, które dzieci umiejętnie naśladowały oraz przeczytano dodatkowo krótkie wierszykiprzybliżające słuchaczom sylwetki, zachowania i zwyczaje ptasich bohaterów.
W bibliotece w Brzeziu, klasy II i V ze SP nr 3 zaprezentowały specjalny program dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z przedszkola, między innymi inscenizację „Murzynka Bambo i audycję „Ptasiego radia” a słynną „Lokomotywę” uczniowie „zarapowali” niczym najlepszy zespół muzyczny. W kolejnym spotkaniu wzięły udział Aleksandra i Zuzanna Gamrot. Nawet najtrudniejsze ptasie trele w wykonaniu pań wyszły śpiewająco!
W bibliotece w Markowicach Tuwima czytano… po niemiecku.Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w konkursie i spróbować swoich sił w recytacji niemieckojęzycznej wersji popularnego wiersza „DieLokomotive”. Obecne na spotkaniu przedstawicielki Towarzystwa Kulturalno-Społecznego Niemców Województwa Śląskiego, Koła Terenowego w Markowicach,nagrodziły uczestników słodkimi upominkami. Na drugim spotkaniugościłprawnik Damian Machaj, który z wielkim zapałem odczytał dzieciom Lokomotywę. Nie zabrakło także wesołego wyrywania rzepki, które zakończyło się oczywiście zbiorowym upadkiem.
W EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przez cały tydzień „Tańcowały dwa Michały”. Zanim jednak dzieci z Przedszkola nr 10 poszalały w rytm piosenek z płyty „Tuwimki” i ozdobiły ptaszki z Ptasiego radia, „zasiadły” w specjalnych wagonikach „Lokomotywy” i w skupieniu wysłuchały wiersza.
O tym, że „Tuwim dobry dla każdego, dla starszego i młodszego” przypomniała także Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa, która zorganizowała zajęcia dla podopiecznych Raciborskiego Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wiersze przeczytała raciborska poetka pani Grażyna Drobek-Bukowska.
XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom już się kończy, ale pamiętajmy, że pozostaje 51 pozostałych tygodni, kiedy można, a nawet trzeba czytać dzieciom przynajmniej 20 minut dziennie. Codziennie!