Budżet Obywatelski - podsumowanie
Najbardziej spektakularna część budżetu obywatelskiego już za Raciborzem. W poniedziałek o 16.00 na Sali Kolumnowej miało miejsce ogłoszenie wyników głosowania na projekty złożone przez mieszkańców. Raciborzanie mieli możliwość głosowania na wybrane przez siebie projekty od 16 listopada do 30 30 listopada. W głosowaniu wzięło udział 4386 osób, co czyni nas jednym z liderów na tym polu w regionie, a przecież procedowaliśmy budżet dopiero po raz pierwszy. Tylko nieco ponad 100 głosów okazało się nieważne. Mieszkańcy złożyli łącznie 44 projekty, przy czym okazało się, że do dalszych prac zakwalifikowano 37. Pozostałe dotyczyły np. terenów, które nie należą do Miasta, albo są zwyczajnie za drogie. Wśród tych 37 projektów 13 miało charakter „miejski”, natomiast pozostałe przypadły na dzielnice. Część z projektów trafiła finalnie do najważniejszej demokratycznej weryfikacji – pod głosowania. Raciborzanie mieli możliwość zagłosowania łącznie na 25 projektów. W procedurze głosowania wyłoniono 12 zwycięskich projektów. Bez głosowania do realizacji zakwalifikowano 12 inicjatyw mieszkańców.
Projekty, które będą realizowane w wyniku rozstrzygnięcia na drodze GŁOSOWANIA
Bezapelacyjnymi zwycięzcami głosowania w budżecie obywatelskim okazali się strażacy z OSP z projektem "Centrum ratownicze OSP". Na ich pomysł zagłosowało 1612 osób (głosów prawidłowych oddano) 1565. Na drugim miejscu podium śród projektów miejskich znalazła się inicjatywa mieszkańców nazwana „Promocja sportu wśród mieszkańców Raciborza oraz okolicznych miejscowości” z wynikiem 494 ważnie oddanych głosów. Na najniższym stopniu podium uplasował się projekt „Wieża Widokowa” z 416 głosami. Na czwartym miejscu znalazł się „Bezobsługowy kompleks wspinaczkowy nad Odrą dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy” z wynikiem 394 ważnie oddanych głosów. Na piątym miejscu znalazł się projekt „Doskonalenie pływania dla uczniów szkół podstawowych nr 18 i 5”. Ostatnie miejsce premiowane realizacją projektu zajęła inicjatywa: „Amatorski teatr Na Zamku Piastowskim w Raciborzu”, który uzyskał 69 ważnych głosów.
Wśród projektów lokalnych największe uznanie zyskała inicjatywa „Budowa integracyjnego placu zabaw dla dzieci” w strefie Centrum, które uzyskało 537 ważnych głosów. 350 głosów zdobył projekt „Ocieplenie budynku przy ul. Makuszyńskiego 1”. na Ostrogu w głosowaniu zwyciężył projekt „Szlak sensoryczny - terapia, edukacja, zabawa”, który zdobył 362 głosy. Projekt „Budowa siłowni na powietrzu - <<Relaks na dolnej">>” zyskał akceptację 242 raciborzan uprawnionych do głosowania. Ponadto w głosowaniu przeszedł jeszcze projekt „Ogrodzenie otaczające budynek z placem zabaw przy ul. Makuszyńskiego 1”, który zasłużył na uznanie 38 mieszkańców dzielnicy Sudół/Studzienna i „Cykl imprez kulturalnych w parafii św. Józefa”, na który zagłosowało 10 osób z dzielnicy Ocice.
Projekt OSP zdobył ponad półtora tysiąca głosów.
Projekty realizowane bez konieczności głosowania.
Do realizacji zostały także skierowane projekty, które nie musiały być procedowane w głosowaniu. Były to projekty w Brzeziu; "Gramy piłkami - nie joystickami! Rozszerzenie funkcjonalności boiska LKS Brzezie", "Wymiana wyposażenia kuchni w remizie OSP Racibórz – Brzezie", "Rekreacja dla zdrowia", "Muzyka łączy pokolenia - doskonalenie warsztatu muzycznego chóru Brzezie" oraz w Markowicach: "Markowicki kącik rekreacyjno – dydaktyczny", "Promocja aktywnego wypoczynku i kultury japońskiej wśród lokalnej społeczności", a także w strefie Nowe Zagrody i okolice: "Siłownia pod chmurką przy Szkole Podstawowej", "Doposażenie siłowni pod chmurką z wiatą dostosowaną do spotkań mieszkańców" i w strefie Płonia/Obora: "Siłownia pod chmurką" przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 3 w Raciborzu. Bez głosowania realizowano także projekty w strefie Polna/Pomnikowa/Opawska, gdzie pojawiły się projekty: "Miniboisko z zielonym skwerem" i "Rozbudowa i modernizacja miejsc parkingowych przy ul. Katowickiej".
Projekty niejako „przechodziły” bez głosowania, gdy dostępna dla dzielnicy pula pieniędzy starczyła na realizację wszystkich zgłoszonych inicjatyw.
W czasie prezentacji w Sali Kolumnowej Prezydent Mirosław Lenk podkreślał, że wyniki głosowania odzwierciedlają niezwykłe zaangażowanie mieszkańców Raciborza w życie społeczne. Prezydent podziękował wszystkim biorącym udział w głosowaniu oraz tym, którzy poświęcili swój czas i energię, by opracować i przeforsować swoje projekty. Podkreślił jednocześnie, że projekty które nie zyskały największej liczby głosów będzie można procedować w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, lub że znajdzie się inna formuła ich realizacji. Prezydent podziękował także pracownikom Wydziałowi Rozwoju, który pilotował sprawy budżetu obywatelskiego oraz stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.
Wyniki budżetu zaprezentował zgromadzonym autorom wniosków Naczelnik Wydziału Rozwoju Rafał Jasiński, który wyjaśnił procedury obowiązujące przy wyłanianiu ważnych projektów.
Co dalej?
Projekty trafią do wydziałów merytorycznych (do tych, które odpowiadają za realizację zadań). Na styczniowej sesji środki zostną rozdysponowane do odpowiednich wydziałów. pieniądze w kwocie 1,5 milinona złotych zostały zabezpieczone na ten cel już wcześniej. Wówczas rozpoczną się właściwe prace. W ich trakcie wydziały merytoryczne będą w stałym kontakcie z wnioskodawcami, tak by zrealizowane projekty, jak najbardziej odpowiadały pierwotnym założeniom autorów koncepcji.