Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Badania sprawności motorycznej dzieci i młodzieży

Badania sprawności motorycznej dzieci i młodzieży

2005-03-17

Od 1965 roku na terenie Raciborza i powiatu raciborskiego, co 10 lat, organizowane są badania rozwoju i sprawności fizycznej dzieci oraz młodzieży szkolnej, zainicjowane przez prof. zw. dr hab. Joachima Raczka. W 1995 roku badaniami objęto ok. 6000 dziewcząt i chłopców, a w roku bieżącym zakłada się, że w całym rejonie liczba dzieci i młodzieży uczestniczących w testach zbliżona będzie do 10000 osób.

Omówienie zaproponowanych przez dyrektora Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ - dr hab. Michała Szepelawego testów i szczegółów współpracy na linii Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu - szkoły podstawowe i gimnazja, były tematem spotkania w dniu 16 marca 2005 r. rektora raciborskiej uczelni z nauczycielami wychowania fizycznego, będących zarazem koordynatorami przedsięwzięcia na terenie macierzystych placówek.

Każdy uczeń, objęty badaniami, bezkolizyjnymi w stosunku do zajęć wychowania fizycznego, wypełni ankietę dot. zagospodarowania przez siebie czasu wolnego od nauki.

Pod koniec br. odbędzie się spotkanie informacyjne na temat wyników przeprowadzonych sprawdzianów, określających poziom sprawności fizycznej uczniów w wieku od 8 do 18 lat. Następnie każda szkoła oraz patroni przedsięwzięcia - Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe otrzymają materiał porównawczy nt. "Przemian kondycyjnej i koordynacyjnej sprawności motorycznej populacji dzieci i młodzieży w dekadzie 1995-2005".

Równocześnie, do końca roku szkolnego 2004/2005 w raciborskich przedszkolach (6 - latkowie) i szkołach podstawowych (I-II kl.) przeprowadzone zostaną przez zespół pracowników PWSZ badania przesiewowe wad postawy, których rezultaty poznamy przed końcem wakacji, w sierpniu br.

Pokłosiem obu badań, będzie diagnoza przyczyn zjawiska stopniowego obniżania stopnia sprawności młodego pokolenia, traktując go w kategoriach problemu społecznego i próby znalezienia środków zaradczych w tej mierze, opracowania strategii działań prowadzących m.in. do objęcia najmłodszych zajęciami gimnastyki korekcyjnej

do góry