Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Audit recertyfikacyjny

2004-05-18

Mijają trzy lata odkąd Racibórz w czerwcu 2001 roku otrzymał jako pierwsza gmina w Polsce certyfikat ISO 14001. Certyfikat był bardzo istotną częścią proekologicznych przedsięwzięć realizowanych przez miasto. Obecnie miasto podlega auditowi recetyfikacyjnemu. Audit przeprowadzany jest w dniach od 17 do 20 maja br.
Tutejszy samorząd od dawna podejmuje z powodzeniem różnego typu działania na rzecz ochrony środowiska. Aby uporządkować ekologiczne osiągnięcia uznano, ze jako takie mogą stanowić podstawę do wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego. Proces wdrożenia systemu stał się priorytetowym działaniem miasta. Obecnie na terenie gminy systemem objęto 15 jednostek organizacyjnych gminy. Oprócz Urzędu Miasta są to m.in. placówki oświatowe, Miejskie Składowisko Odpadów czy Przedsiębiorstwo Komunalne, kolejne są na etapie wdrażania systemu. Pracownicy tych instytucji poznali procedury systemu, a do ich zadań należą również działania wspierające, jak np.: segregacja odpadów w miejscu pracy, oszczędzanie energii elektrycznej, wody, zakup towarów zgodny z kryteriami "przyjazny środowisku".
Jednym z ważniejszych elementów polityki środowiskowej w mieście stała się segregacja odpadów z gospodarstw domowych i gospodarka odpadami. Te działania wymagały wsparcia ze strony mieszkańców, stad niezbędna była edukacja i promocja odpowiednich zachowań. Urząd Miasta co roku wydaje specjalny informator skierowany do mieszkańców Raciborza. Bezpłatna publikacja poświęcona jest zagadnieniom prowadzonej na terenie miasta gospodarki odpadami komunalnymi. Dzięki niej mieszkańcy wiedzą jak postępować z odpadami, oraz znają efekty prowadzonej na terenie miasta segregacji . We wszystkich dzielnicach miasta umieszczono gniazda kontenerowe umożliwiające selekcje makulatury, szkła i plastiku, właścicieli domów jednorodzinnych zaopatrzono w specjalne worki do segregacji oraz w ulotki informujące o szkodliwości spalania odpadów plastikowych w kotłowniach oraz o skutkach niewłaściwego obchodzenia się z opakowaniami po środkach ochrony roślin. W Zakładzie Komunalnym uruchomiono linie sortownicze do pojemników szklanych i opakowań plastikowych oraz makulatury. Zgodnie ze standardami UE w wybranych miejscach prowadzona jest zbiórka przeterminowanych leków, baterii i akumulatorów. Cyklicznie odbierane są również zużyte świetlówki, oleje czy tonery.
Aby uwrażliwić najmłodszych Raciborzan na starania o czyste środowisko, pod patronatem Urzędu Miasta organizuje się szereg konkursów i festiwali ekologicznych. Po raz trzeci w tym roku w mieście odbędzie się Ogólnopolski Ekologiczny Festiwal Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży.
Władze Gminy podejmują również liczne działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza: tzw. niskiej emisji. Analiza zanieczyszczenia powietrza na przestrzeni ostatnich lat pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że pomimo ewidentnych przemian ekonomicznych, skutkiem których znacząco spadła ilość zanieczyszczeń przemysłowych emitowanych do "raciborskiej atmosfery" nie obserwuje się odczuwalnej poprawy jakości powietrza. Dostrzegając ten problem już w 1998r. prowadzony jest system dofinansowania dla osób, które przeprowadzają modernizację swoich źródeł ciepła obejmującą zmianę paliwa na ekologiczne. Ponadto w oparciu o środki celowe funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej od wielu lat wspomaga się także modernizację źródeł w obiektach samorządowych i zakładach budżetowych. W ciągu sześciu lat działania te tylko w zakresie dotacji dla osób fizycznych, kosztem ponad 900 tys. zł, pozwoliły na zainstalowanie w mieszkaniach i budynkach indywidualnych 371 źródeł ekologicznych (z czego aż 86% to kotły gazowe).

do góry