Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Anioły przyleciały do Raciborza…

Anioły przyleciały do Raciborza…

2021-03-17

Anioły przyleciały do Raciborza…

…i nie przeszkodziła im kapryśna pogoda, która panowała dziś w naszym mieście. Po południu wylądowały na Skwerze Pieczki i postanowiły zostać do jesieni.

„Anioły” to artystyczne dzieło Michała Batkiewicza, twórcy odpowiedzialnego między innymi za „Chichot życia”, który prezentowany był ostatnio przy kościele św. Jakuba na raciborskim rynku.

 Anioły - nowe rzeźby Batkowskiego w Raciborzu

-Anioły symbolizują tu pewną ulotność, co dobrze kontrastuje z potężnymi głazami, czyli tą ziemską przyziemnością i materialnością- mówi nam twórca dzieła Michał Batkiewicz.

Niektóre z ważących nawet po kilkaset kilogramów kamienie wykorzystano jako głowy postaci co ma dodatkowo podkreślać kontrast, a jednocześnie sprawiać wrażenie skał zawieszonych w powietrzu. Dziwić może fakt, że tylko u jednego z aniołów widzimy skrzydła.

-Niektórzy pytają dlaczego tylko jeden anioł ma skrzydła? Być może dlatego że największy z tych siedmiu symbolizuje ten najważniejszy, siódmy dzień tygodnia czyli niedzielę. Od siebie dodam, że one wszystkie mają skrzydła, ale sztuka powinna pozostawiać pewne niedopowiedzenie – dodaje artysta.

 

Postacie aniołów otacza również 27 kamieni, z których każdy ma symbolizować jeden rok pontyfikatu Jana Pawła II. Artysta sam twierdzi, że w pewnym sensie są swoistym wotum dziękczynnym za pontyfikat papieża Polaka.

Dzieło Michała Batkiewicza prezentowane będzie na Skwerze Pieczki do końca września.

 

Michał Batkiewicz (ur. 08 września 1957 r. w Nowym Targu) – artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego. Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1: 3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA. Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje w własnej pracowni. W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.

do góry