Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Andrzej Widota. Muzycznie alternatywnie.

Andrzej Widota. Muzycznie alternatywnie.

2017-11-15

Andrzej Widota jest doktorem filologii angielskiej, wykładowcą PWSZ w Raciborzu, nauczycielem języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, tłumaczem oraz muzykiem.

 

Od wczesnych lat 90-tych jest aktywnym uczestnikiem raciborskiej sceny muzycznej, związany z zespołami Military Fly oraz The Band Of Endless Noise. The Band Of Endless Noise, który wydał trzy płyty długogrające oraz obecny jest na kilku kompilacjach wydanych w kraju i zagranicą, zapraszany jest na najważniejsze festiwale sztuki, muzyki awangardowej i alternatywnej (Unsound, Ars Cameralis, OFF Festival), a także na festiwale filmowe, gdzie na żywo tworzy muzykę do filmów niemych (m.in. "Nanook of the North"). W muzyce szuka nietypowych rozwiązań, eksperymentuje z dźwiękami, wydobywanymi niekoniecznie z instrumentów do tego przeznaczonych, wykorzystuje nagrania terenowe (tzw. field recordings). Nagrania The Band Of Endless Noise prezentowane są w rozgłośniach radiowych w kraju (m.in. Trójka, Program 1 Polskiego Radia) i za granicą (BBC, w legendarnym programie muzycznym Johna Peela). Płyty The Band Of Endless Noise są dystrybuowane w wielu krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przygotowywana jest reedycja debiutanckiej płyty grupy w formie płyty winylowej. Zespół wystąpi z tej okazji jesienią w Raciborzu.

 

Andrzej Widota ma również na koncie współpracę z jedną z najistotniejszych polskich grup awangardowych The Magic Carpathians. Najnowszym przedsięwzięciem artysty jest projekt pod nazwą Katie & Me Meet Marlene, w którym wraz z Katarzyną Gierszewską-Widotą wykonuje piosenki z repertuaru Marleny Dietrich w elektroniczno-improwizowanych aranżacjach. Projekt zyskał uznanie środowiska muzyki alternatywnej, co zaowocowało propozycją wydania albumu przez Gusstaff Records, a duet wystąpił m.in. na festiwalach: Ars Cameralis i Opole Songwriters Festival, czy w krakowskim Instytucie Goethego w roku 2017.
W projekcie tym wybrane elementy repertuaru diwy młodzi twórcy potraktowali dosłownie, inne przepuścili przez elektroniczne sito (niezliczone efekty dźwiękowe generowane za pomocą instrumentów oraz elektronicznych urządzeń różnego typu), oddając się improwizacjom „tu i teraz”, nad którymi unosi się duch niemieckiej femme fatale. Duet pracuje obecnie nad nagraniem płyty długogrającej i koncertuje w różnych zakątkach Polski.

 

 

 

 

 

 

 

do góry