Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Aktualizacja opłat za użytkowanie wiecznyste gruntów

Aktualizacja opłat za użytkowanie wiecznyste gruntów

2003-12-15

Użytkownikom wieczystym w Raciborzu aktualnie doręczane są zawiadomienia o wypowiedzeniu dotychczasowej opłaty i propozycji nowej. Pierwszym etapem aktualizacji opłat objęto ok. 1100 użytkowników wieczystych, a dotyczy ona ok.900 działek gruntu użytkowanych w tej formie. Opłaty te będą skuteczne na rok 2004 i należy je wpłacić do 31 marca przyszłego roku. Użytkownicy wieczyści mogą zapoznać się z operatem szacunkowym wartości swojej nieruchomości, który jest do wglądu w pok.nr 218 Urzędu Miasta Racibórz.

Proponowane opłaty są kilkakrotnie wyższe od dotychczasowych, bowiem ostatnią aktualizację opłat rocznych przeprowadzono w Raciborzu w 1993r. Przez ten okres wartość nieruchomości zmieniła się kilkakrotnie. Zaszła zatem pilna potrzeba dostosowania opłat do faktycznej wartości, czego dokonano w bieżącym roku, zgodnie z obowiązującą procedurą, wynikającą z przepisów.

Instytucja użytkowania wieczystego uregulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami /t.j.Dz.U.Nr 46 z 2000r., poz. 543 z późn.zm./.

Przepis art.238 kodeksu cywilnego oraz przepis cytowanej ustawy stanowią, że wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swojego prawa opłatę roczną.

Wspomniane przepisy normujące zasady i tryb ustalania opłat rocznych są przepisami bezwzględnie obowiązującymi. Zatem materii tej strony nie mogą uregulować inaczej, niż przepisy to przewidują.

Zasadniczą przesłanką aktualizacji opłaty rocznej jest zmiana wartości nieruchomości. Dla ustalenia czy nastąpiła zmiana wartości nieruchomości gruntowej zachodzi potrzeba określenia aktualnej wartości przez rzeczoznawców majątkowych. Ustawodawca wprowadził ograniczenia stosowania aktualizacji opłaty w okresach nie krótszych niż raz w roku.

Wysokość opłaty rocznej zależy zarówno od wartości nieruchomości użytkowanej wieczyście, jak i celu na jaki ta nieruchomość została oddana (np. pod budownictwo mieszkaniowe stawka ta wynosi 1% ceny nieruchomości, pod działalność handlową, usługową, przemysłową, garażową – 3% tej ceny).

Osoby, które nie godzą się z wysokością zaproponowanej opłaty za użytkowanie wieczyste mogą uruchomić postępowanie odwoławcze przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Katowicach. Oznacza to konieczność złożenia w terminie 30 dniu od daty otrzymania wypowiedzenia, pisemnego wniosku (w 2 egzemplarzach) bezpośrednio do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o ustalenie, że aktualizacja nie jest uzasadniona bądź to, iż uzasadniona jest w innej wysokości. Kolegium w merytorycznym orzeczeniu albo oddala wniosek użytkownika wieczystego (wówczas obowiązuje opłata w wysokości zaoferowanej w wypowiedzeniu) albo ustala nową wysokość opłaty bądź to, na poziomie dotychczasowym (przed wypowiedzeniem) albo wyższym od dotychczasowej.

Od orzeczenia Kolegium przysługuje sprzeciw, co jest równoznaczne z przekazaniem sprawy do sądu powszechnego właściwego ze względu na położenie nieruchomości.

do góry