Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Akcja Zima w Mieście podsumowana

2009-03-13

W ramach tego zadania podczas wypoczynku zimowego dyrektorzy jednostek oświatowych realizowali zajęcia tematyczne: teatralne, artystyczne, informatyczne, przedsięwzięcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym organizowane przy udziale klubów sportowych i OSiRu.

W okresie ferii zagwarantowano dożywianie dzieci zaklasyfikowanych do przyznania pomocy socjalnej. Aby wypełnić należycie to przedsięwzięcie w 5 placówkach, w stołówkach przygotowano suchy prowiant dla uczniów. Do pozostałych placówek był on rozwożony. Tą formą pomocy objęto w sumie 331 dzieci, w tym 115 uczniów, którzy na co dzień korzystają z dożywiania i 176 dzieci wytypowano dodatkowo w okresie wypoczynku zimowego do tej formy pomocy.

Zorganizowano liczne wycieczki, wyjścia na lodowisko, krytą pływalnię. Według rozpisanego harmonogramu, uczniowie gromadzili się w ustalonych punktach zbiórek (szkoły, kluby osiedlowe) i pod opieką nauczycieli z poszczególnych szkół byli przewożeni autobusem na teren OSiR i krytej pływalni. Firma Travel-Bus dostosowała ilość podstawianych autobusów odpowiednio do ilości dzieci deklarujących w danym dniu chęć korzystania z tych form wypoczynku. Rekordową frekwencję wejść odnotowano na lodowisko OSiR.

Około 350-400 dzieci korzystało dziennie z wejść na lodową tafle. Z obiektów OSiR tj. kręgielni, krytego kortu tenisowego i lodowiska skorzystało ogółem około 4000 dzieci i młodzieży. W programie zajęć na terenie ośrodka była nauka jazdy na łyżwach i nauka gry w tenisa. Konkursy, gry i zabawy motywowane były nagrodami.

Mniejszym zainteresowaniem, niż w latach ubiegłych cieszyły się w czasie ferii zimowych wejścia na pływalnię. W pierwszym tygodniu z basenu skorzystało 316 dzieci, najwięcej z klubu "Cegiełka", a w drugim tygodniu tylko 159 dzieci, co spowodowane było okresem nasilenia się zachorowań na grypę. Tu również pracowali instruktorzy, którzy oprócz prowadzenia nauki pływania, wyświetlali każdej grupie dzieci i młodzieży film instruktażowy dotyczący udzielania pierwszej pomocy.


MKS-SMS "Victoria" Racibórz organizację czasu wolnego dla dzieci nastawiła na dwie dyscypliny; pływanie i lekką atletykę. W zajęciach mających na celu doskonalenie nauki pływania, w czterech grupach ćwiczebnych uczestniczyło w sumie 55 uczniów. Zajęcia prowadzili nauczyciele-specjaliści z tej dziedziny sportu. Zajęcia lekkoatletyczne prowadzone były na różnych obiektach sportowych: sala gimnastyczna, siłownia, pływalnia, lodowisko. W tej formie zajęć pod okiem nauczycieli-trenerów uczestniczyło 25 uczniów. MKS-SMS "Victoria" była również organizatorem parodniowego wyjazdu dla młodzieży do Wisły.


W dniach 31.01-07.02.2009 r. Klub Szachowy "Silesia" Racibórz zorganizował
XIII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Raciborza. W konkursach dla najlepszych zawodników przewidziano nagrody pieniężne. W tym współzawodnictwie startuje co roku duża liczba utalentowanej młodzieży naszego miasta. Również i w tym roku turniej zgromadził liczną liczbę uczestników, w tym 40 uczniów.


Muzeum w Raciborzu w okresie ferii gościło 135 dzieci i młodzieży. Odbyły się 2 lekcje muzealne i koncert karnawałowy, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Miejski Klub Zapaśniczy "Unia" zorganizował dla młodzieży w okresie ferii zajęcia ogólnorozwojowe, gry sportowe i zabawy. Zgodnie z listą obecności załączoną do planu zajęć klub odwiedziło 27 uczniów.


Zajęcia prowadzone na bazie klubów Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowoczesna" objęły swoją działalnością łączną liczbę 421 dzieci i młodzieży. Dzienna frekwencja to 240-340 osób. Uczniowie korzystali z wyjść na pływalnie i w zajęciach na terenie OSiR, wyjeżdżali do parków wodnych, brali udział w kuligach, wyjazdach do teatru i licznych konkursach.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna przeprowadzała akcję "Zima w mieście" zgodnie z ustalonym harmonogramem. Niestety nie we wszystkich filiach i oddziałach zrealizowano zaplanowane działania. Niektóre zajęcia nie odbyły się z powodu braku zainteresowania potencjalnych uczestników. W poszczególnych filiach i oddziałach bibliotecznych przeprowadzono zróżnicowane tematycznie bloki zajęciowe: czytanie książek, gry i turnieje, naukę języka migowego, zajęcia plastyczne, konkursy, warsztaty. Dni Gier Planszowych tzw. Games Room wzbudziły największe zaciekawienie. Ogółem w akcji wzięło udział 125 osób,
z Internetu skorzystało 327 osób.


Projekcje filmowe w kinie ‘Bałtyk" w ramach "Zima w mieście" skupiły również duża liczbę młodych widzów. Szacunkowo około 715 uczestników. Największym zainteresowaniem - 369 widzów, cieszyła się projekcja filmu "Opowieści na dobranoc".


Raciborski Dom Kultury postawił na organizowaniu w tym okresie warsztatów tematycznych. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia tańca ludowego, Freestyle, fotograficzne, teatralne, wokalne. Po warsztatach odbywały się koncerty i prezentacje. Koncert powarsztatowy "Droga" przygotowany przez Waldemara Koperkiewicza, w czasie, którego uczestnicy prezentowali utwory do poezji Karola Wojtyły, zgromadził sporą liczbę widzów. Ciekawostką był również recital edukacyjno-iluzjonistyczny "Magiczne Spotkanie JUR". W warsztatach wzięło udział około 187 młodych osób. Kino feryjne RCK było również atrakcją dla dzieci i młodzieży.
W seansach wzięło udział 830 uczniów.

Młodzieżowy Dom Kultury zaprosił młodzież szczególnie uzdolnioną na warsztaty plastyczne z malarstwa sztalugowego. Warsztaty prowadził Marian Chmielewski, znany artysta plastyk Powiatu Raciborskiego. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale z powodów organizacyjnych – ograniczona liczba miejsc - w warsztatach udział wzięło tylko 16 uczniów, w tym 6 uczniów szkół gimnazjalnych.
Szacuje się, że z różnych form wypoczynku w okresie ferii zimowych skorzystało około 7500 dzieci i młodzieży.

do góry