Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/27 września - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

27 września - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

 

27 września obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Decyzję o uchwaleniu tego szczególnego dnia podjął Sejm RP przez aklamację 11 września 1998. Dlaczego 27 września? Tego dnia w okupowanej już przez Niemców Warszawie powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polsce. Organizacja ta jeszcze w 1939 roku przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej. W lutym 1942 roku formacja ta przekształciła się w Armię Krajową, która walkę zbrojną przeciwko okupantowi toczyła aż do 1945 roku.

 

 Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego musieli stawiać czoło niemieckiemu okupantowi będąc dużo gorzej wyposażeni i uzbrojeni. Pomimo tego ocenia się, że w wyniku ich walki na ziemiach polskich zostało nawet 150 tysięcy żołnierzy, esesmanów, policjantów i kolaborantów.

Historycy szacują, że z Polskim Państwem Podziemnym w szczytowym okresie działalności związało swoje losy prawie 400 tysięcy ludzi. W samych tylko latach 1942 – 1945 Armia Krajowa przeprowadziła ponad 110 tysięcy aktów dywersyjnych, sabotaży i akcji zbrojnych. Na ziemiach polskich dzięki działalności Armii Krajowej zostało zabitych ok. 150 tysięcy żołnierzy, policjantów niemieckich oraz kolaborantów. Tak szeroko zakrojone działania zbrojne zmuszały hitlerowskie Niemcy do uszczuplania swoich sił w innych zapalnych częściach Europy, a w konsekwencji do zmniejszenia potencjału bojowego wehrmachtu.

Działalność Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła również do osłabnięcia niemieckiego potencjału gospodarczego. Na polskich szynach wyleciało w powietrze lub zostało wykolejonych ponad 1300 pociągów. To członkowie polskiego podziemia dostarczyli aliantom elementów rakiety V2. Armia Krajowa dostarczyła również sojusznikom informacji o niemieckich planach ofensywy na Łuku Kurskim, gdzie ostatecznie legła potęga pancerna III Rzeszy.

Pamiętając o żołnierzach Polskiego Podziemia oflagowany został gmach Urzędu Miasta.

do góry