Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Informacja aerosanitarna

2013-06-07

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 7.06.2013 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 6.06.2013 r.:

- nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

- jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),

- jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),

- ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),

- ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),

- 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),

- wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

- 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacji w Bielsku-Białej o 26%.

 

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach

7-9. 06.2013 r.

W dniu 7.06.2013 (piątek) pogoda w naszym regionie jest kształtowana w obszarze podwyższonego słabo-gradientowego ciśnienia atmosferycznego, związanego z oddziaływaniem klina wyżu azorskiego. W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów (wczasie burz) do 30 mm. Temperatura maksymalna od 22 do 24ºC, na szczytach Beskidów od 13ºC do 16ºC. Wiatr słaby, wysoko w górach umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty (do 20 m/s), z kierunków północnych i wschodnich. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w województwie śląskim będą na ogół korzystne, choć dość zróżnicowane w ich dobowym przebiegu. Na obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu, mogą okresami występować podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10 o wartościach przekraczających progowy poziom 50 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w zakresach wartości dopuszczalnych.

W dniu 8.06.2013 (sobota) będzie zbliżona sytuacja meteorologiczna. Rano możliwe silne zamglenia i lokalne mgły ograniczające widzialność.

W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów (w czasie burz) do 30 mm. Temperatura maksymalna od 22 do 24ºC, na szczytach Beskidów od 14 do 17ºC. Wiatr słaby, wysoko w górach umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty (do 17 m/s), z kierunków północnych. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie mogą ulec dalszemu przejściowemu pogorszeniu. Na obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu, przez dłuższe okresy bez opadów stężenia pyłu zawieszonego PM10 mogą przekraczać progowy poziom 50 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji powinny układać się generalnie na nieco wyższych poziomach dopuszczalnych jak w poprzedniej dobie.

W dniu 9.06.2013 (niedziela) pogodę w południowej Polsce będzie kształtował niż środkowoeuropejski ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego. Temperatura maksymalna nie powinna przekraczać 25ºC. Będzie nadal zmienna pogoda, podobna do tej z poprzednich dni. Rano możliwe silniejsze zamglenia i lokalne mgły. W drugiej połowie doby przewiduje się wzrost zachmurzenia, opady deszczu i burze z silniejszym wiatrem. Taka sytuacja meteorologiczna powinna sprzyjać poprawie niezbyt korzystnej jakości powietrza w naszym regionie. W przebiegu dobowym poziomy stężeń monitorowanych substancji powinny się obniżać.

Anna Wrześniak

Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska

 

do góry