Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Informacja aerosanitarna

2013-02-07

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 7.02.2013 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

 

W dniu 6.02.2013 r.:

  •   nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:

-         jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),

-         jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),

-         ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),

-         ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).

-         24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),

  • Ø  wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w Żywcu o 176%, Dąbrowie Górniczej o 36%, Wodzisławiu o 16%, Zabrzu o 12%, Sosnowcu o 4%.

 

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach
7-8.02.2013 r.

W dniu 7.02.2013 (czwartek) jesteśmy w obszarze obniżonego słabo-gradientowego ciśnienia atmosferycznego, związanego z wypełniającym się układem niżowym. W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na południu i wschodzie województwa do 10 cm. Temperatura maksymalna około 0ºC, wysoko w Beskidach od -6 do -4ºC. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza w województwie śląskim będzie zróżnicowana, z tendencją do jej pogarszania. W obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu będą okresami występowały wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, o wartościach znacznie przekraczających progowy poziom 50 µg/m3. Najbardziej narażone na przekroczenia PM10 będą: kotlina żywiecka oraz tereny aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i aglomeracji górnośląskiej. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji będą układały się w zakresach wartości dopuszczalnych.

 

W dniu 8.02.2013 (piątek) pogodę w naszym regionie będzie warunkował układ niżowy znad Bałkanów, kierując do nas z północy zimne masy powietrza kontynentalnego. W dzień zachmurzenie duże. Słabe opady śniegu. Miejscami silne zamglenia ograniczające widzialność. Temperatura maksymalna około 0ºC, wysoko w Beskidach od -8 do -6ºC. Wiatr słaby, północno-zachodni.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą zróżnicowane w dobowym przebiegu, z okresami mniej lub bardziej korzystnymi. W obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu mogą okresami występować wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, o wartościach znacznie przekraczających progowy poziom 50 µg/m3. Najbardziej narażone na przekroczenia PM10 będą: kotlina żywiecka oraz tereny aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i aglomeracji górnośląskiej. Stężenia pozostałych monitorowanych substancji mogą układać się na nieco wyższych poziomach dopuszczalnych jak poprzedniej doby.

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
doc 2013-02-07 informacja
ilość pobrań: 637
informacja 79KB -

do góry