Przedstawiciele Raciborza z wizytą studyjną w Żorach

15 listopada Zastępca Prezydenta Miasta Racibórz Dawid Wacławczyk wraz z szerokim zespołem przedstawicieli UM Racibórz i jednostek miejskich gościli w Żorach. Wizyta miała dwa cele: zacieśnienie współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz zapoznanie się z działalnością Centrum Integracji Społecznej, które funkcjonuje w odnowionym z siłami miasta dworcu kolejowym. To element procesu przygotowania się urzędników do zagospodarowania części pomieszczeń raciborskiego dworca, do czego zobligowane jest miasto.
Akcelerator Biznesowy KSSENON, który powstaje w Żorach to projekt mający wspomóc rozwój przedsiębiorczości, przemysłu oraz zdobywanie i podnoszenie kompetencji wśród mieszkańców regionu. Innowacyjny kompleks powstaje w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A (KSSE) jako centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości. Współpraca z KSSE stworzy dla raciborskiego biznesu nowe szanse i możliwości. Realizacja wspólnych projektów będzie krokiem w stronę szybszego gospodarczego rozwoju miasta. By porozmawiać na temat możliwości jakie daje Akcelerator Biznesowy KSSENON raciborska delegacja spotkała się z wiceprezesem Zarządu KSSE S.A. - kierujacym Podstrefą jastrzebsko-żorską Andrzejem Zabieglińskim oraz Katarzyną Cierniak i Piotrem Sikorą.
W ramach wizyty odwiedzono również zrewitalizowany żorski dworzec PKP. Tamtejszy samorząd daje przykład jak w sposób pomysłowy i korzystny dla mieszkańców można zagospodarować przestrzenie w tego typu obiekcie. Funkcjonuje tam Centrum Integracji Społecznej, którego głównym celem jest jest organizowanie reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ubóstwem oraz realizacja zatrudnienia socjalnego. Sprawia to, że dworzec żyje i jest sensownie wykorzystywany. Na miejscu o samej idei szczegółowo opowiedzieli Dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych- Adam Grześkiewicz oraz Kierownik Centrum Integracji Społecznej - Jolanta Osubniak. Stanowi to cenną lekcję dla Miasta Racibórz, które zobowiązało się zagospodarować większą część powierzchni użytkowej budowanego w mieście dworca PKP. Planowane są wizyty studyjne w kolejnych miastach, które pozwolą na podstawie doświadczeń innych samorządów, wypracować najkorzystniejsze dla raciborskiego dworca PKP rozwiązanie, na którym skorzystają przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i mieszkańcy. Urząd widzi w tym miejscu niezależny byt, który połączy wizję inkubatora biznesu, centrum organizacji pozarządowych, miejsca do co-workingu, urban labu, przestrzeni przyjaznej młodzieży oraz kawiarenki miejskiej.