Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Informacje turystyczne/Atrakcje turystyczne/Pomniki przyrody Raciborza/PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 337

Pomniki przyrody Raciborza - PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 337

Lokalizacja

rośnie w środkowej części parku im. Kpt. Franciszka Stala, na terenie działki nr 4453/137
50°05′19,33″N 18°13′24,91″E

Opis obiektu

Wyjątkowo okazałe drzewo liściaste o bardzo szerokiej koronie, grubym pniu i potężnych, bardzo rozłożystych konarach. Rośnie na zieleńcu w Parku Kolejowym. Obwód jego pnia na wysokości 130 cm wynosi - 730 cm, a wysokość sięga 26 m. Szacunkowy wiek wynosi 240 lat. Zaliczany jest do najokazalszych w kraju i wymieniany jest jako najgrubszy w województwie śląskim i na Górnym Śląsku. Posiada gładką korowinę, szarobrązową do żółtobrązowej, która złuszcza się nieregularnymi, większymi lub mniejszymi, cienkimi łuskami. Pnie i konary są przez to wyraźnie jaśniej i ciemniej cętkowane. Blaszki liściowe 12 - 25 cm długości i podobnej szerokości kształtem przypominają dłoń i są podobne do klonowych (stąd też nazwa — klonolistny). Ogonek długości 4 – 10 cm. Posiada charakterystyczne owocostany w postaci owłosionych orzechów w brązowych, szczeciniastych, 2-4 cm średnicy główkach, które po 1-3 wiszą na jednym długim ogonku. Roślina jest powszechnie uważana za mieszańca międzygatunkowego pomiędzy platanem wschodnim a platanem zachodnim. Jest uprawiany głównie jako solitery w nasadzeniach parkowych oraz drzewo alejowe i z powodzeniem może być uprawiany w naszym klimacie. Platany występują w naturze w Ameryce Północnej, na południu Europy i w Azji - od Turcji po Indie.

Egzemplarz został objęty ochroną ze względów estetycznych i historycznych, z uwagi na budowę morfologiczną kory oraz wyróżnianie się na tle innych drzew w rodzimym drzewostanie, a także ze względu na wiek, ponadto jest pozostałością po przypałacowych zadrzewieniach z okresu XIX w.

4 zdjęcia

PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 337

4 zdjęcia
do góry