terminarz dnia 12.02.2025
„Czarodziejski świat Harry'ego Pottera”- OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
miejsce: Filie i oddziały biblioteki
data:
9.
01.
2025
do
9.
03.
2025
kategoria: Biblioteka
25 lat temu Harry Potter zawitał do Polski! Z okazji rocznicy pierwszego wydania książki o najpopularniejszym czarodzieju świata, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborza ogłasza ogólnopolski konkurs plastyczny. Prace można składać do 7 marca!
Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, kukiełki, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej nawiązującej do serii o Harry'm Potterze. Prace wraz z dokumentami należy składać do 7 marca 2025 r. w oddziałach i filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu oraz w bibliotekach powiatu raciborskiego.
Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi 20 marca 2025 r. o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.
Regulamin i formularze zgłoszenia poniżej.
25 lat Harry'ego Pottera w Polsce - konkurs wiedzy
miejsce: Stacja Młodych, Plac Dworcowy 1
data:
10.
01.
2025
do
10.
04.
2025
kategoria: Biblioteka
Świętujemy 25 lat Harry’ego Pottera w Polsce! Z tej okazji ogłaszamy wielki konkurs wiedzy z wszystkich siedmiu części serii książek „Harry Potter” J.K. Rowling. Konkurs będzie miał formępisemną i odbędzie się 10 kwietnia 2025 roku o godz. 16.00 na Stacji Młodych, filii Biblioteki w Raciborzu, Plac Dworcowy 1.
Drogi czarodzieju! Jeśli znasz każdy zakamarek świata J.K. Rowling i potrafisz odpowiedzieć na pytania o Harrym, Hermionie, Ronie i wszystkich innych magicznych bohaterach, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Weź udział w naszym wyzwaniu i sprawdź, jak dobrze znasz przygody czarodziejów z Hogwartu. Czekają na Ciebie trudne pytania o zaklęcia, magiczne stworzenia, sekrety Hogwartu i niesamowite wydarzenia!
Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca we wszystkich filiach i oddziałach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu oraz w bibliotekach powiatu raciborskiego.
Regulamin i formularze zgłoszenia dostępne poniżej.
Kot Cukierek - konkurs wiedzy
miejsce: Eureka - Wypozyczalnia dla dzieci i młodzieży
data:
15.
01.
2025
do
18.
03.
2025
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy na temat serii książek o kocie Cukierku Waldemara Cichonia.
Konkurs odbędzie się 18 marca w Eurece - Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży. Pytania będą dotyczyły dwóch książek: "Cukierku, ty łobuzie" oraz "Nie martw się, Cukierku". To doskonała okazja, by sprawdzić swoją znajomość przygód Cukierka, rozbrykanego kota, który choć wygląda niewinnie i słodko jest niezłym łobuziakiem!
Zachęcamy do wzięcia udziału wszystkich miłośników Cukierka. Przygotujcie się na wspaniałą zabawę i możliwość wygrania atrakcyjnych nagród!
Termin zgłoszeń do konkursu mija 13 marca. Zgłoszenia przyjmowane w Eurece, filiach i bibliotekach gminnych Biblioteki w Raciborzu.
Książka na ferie-podaruj książce drugie życie
miejsce: Oddziały i filie biblioteki
data:
4.
02.
2025
do
14.
02.
2025
kategoria: Biblioteka
Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Biblioteka w Raciborzu zapraszają do akcji wymiany książek "Książka na ferie-podaruj książce drugie życie".
Jeśli masz w domu przeczytany, niezniszczony egzemplarz książki, który możesz podarować drugiej osobie - przynieś go do naszej biblioteki.
Do 11 lutego czekamy na książki a w dniach 12-14 lutego będzie okazja do wymiany!
Zapraszamy!
Randka w ciemno z książką
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12; Filia nr 2 Ostróg; Filia nr 8 Żorska; Filia nr 9 Brzezie
data:
12.
02.
2025
do
14.
02.
2025
kategoria: Biblioteka
Z okazji Walentynek, w wybranych bibliotekach odbędzie się wyjatkowa akcja "Randka w ciemno z książką". W ramach tego wydarzenia, czytelnicy będą mogli wypożyczyć pięknie opakowane książki, których tytuł i autor pozostaną tajemnicą aż do momentu otwarcia. To doskonała okazja, by przeżyć literacką przygodę i zaskoczyć się nieznaną lekturą, która może skraść serce każdego miłośnika książek.
Niezła Sztuka
miejsce: Filia Nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
data:
12.
02.
2025
godzina: 14:30
kategoria: Biblioteka
"Niezła sztuka" – kreatywne zajęcia dla dzieci 10–13 lat!
Lubisz rysować, malować, kleić, wycinać i tworzyć cuda z rzeczy, które inni uznają za zwykłe? To mamy coś dla Ciebie! Na zajęciach "Niezła sztuka" nie ma miejsca na nudę – tu ręce zawsze są zajęte, a fartuchy pełne kolorów!
Co robimy? Wszystko! Malujemy, lepimy, składamy, czasem coś rozleje się "przez przypadek" – ale na tym polega prawdziwa twórczość! Każda praca jest inna, a wszystkie są niezłą sztuką!
Uwaga: Gwarantujemy, że nikt nie wyjdzie czysty – farby i brokat mają swoje plany.
Dla kogo? Dla młodych artystów w wieku 10–13 lat, którzy nie boją się bałaganu i chcą tworzyć coś wyjątkowego!
Liczba miejsc ograniczona - obowiązują wcześniejsze zapisy: f9@biblrac.pl
Klub szachowy
miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
data:
12.
02.
2025
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Klub szachowy dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Klub jest kierowany do dzieci, które nigdy nie grały bądź miały z szachami styczność, ale nie znają zasad gry. Na spotkaniach klubowych zapoznają się z podstawami gry w szachy.
Kontakt w sprawie klubu: eureka@biblrac.pl, tel. 500 334 249 lub 32 415 37 24 wew. 26
Opowieści kobiet z rodzin górniczych: spotkanie z bohaterkami książki i autorką Moniką Glosowitz
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data:
12.
02.
2025
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
„Opowieści kobiet z rodzin górniczych” to wynik trzyletniej pracy, będący świadectwem odwagi kilku pokoleń kobiet. Książka Moniki Glosowitz dostarcza opowieści o codziennym życiu kobiet pracujących zawodowo i w domach, kobiet, które łączy doświadczenie życia w rodzinie górniczej, bycia żonami, matkami, siostrami, córkami mężczyzn pracujących w przemyśle górniczym albo ich własne samodzielne doświadczenie pracy w kopalni.
Monika Glosowitz - badaczka literatury, działaczka społeczna, adiunktka w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego; doktorat co-tutelle obroniła w Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie w Oviedo. W 2019 roku opublikowała „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”, za które w 2020 roku otrzymała Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Kieruje projektem badawczym „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”.
W spotkaniu wezmą udział bohaterki książki: Aleksandra Abdul-Razak, Gabriela Gizdoń i Barbara Goczał-Ptak.