Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 20.10.2024

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny: „W świecie Muminków”

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
data: 8. 08. 2024 do 16. 11. 2024
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach obchodów 110 rocznicy urodzin Tove Jansson, autorki książek o Muminkach, malarki i ilustratorki. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, kukiełki, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej związanej z serią książek o Muminkach. Prace wraz z odpowiednimi formularzami zgłoszenia należy dostarczyć lub przesłać do biblioteki do 16 listopada. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 5 grudnia o godz. 16:00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Projekt #młodzieżczyta Konkurs na podcast „Dlaczego czytam”

miejsce: Stacja Młodych, ul. Dworcowa 1
data: 30. 09. 2024 do 15. 11. 2024
kategoria: Biblioteka
Zadaniem konkursowym będzie stworzenie najciekawszego podcastu w formie krótkiego wywiadu z rówieśnikami na temat czytania książek. Młodzież będzie miała okazję wypowiedzieć się na tematy związane z czytelnictwem takie jak: dlaczego czytają, od jakiej książki zaczęła się ich przygoda ze świadomym i przyjemnym czytaniem, jaki jest ich ulubiony gatunek a jakiego nie znoszą, czy wolą książki czy może komiksy itp. Termin składania prac do 22 listopada. Rozwiązanie konkursu odbędzie się 26 listopada na Stacji Młodych. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt #młodzieżczyta Konkurs na plakat promujący czytanie dla młodzieży

miejsce: Stacja Młodych, ul. Dworcowa 1
data: 30. 09. 2024 do 15. 11. 2024
kategoria: Biblioteka
Konkurs na plakat promujący czytanie dla młodzieży #MŁODZIEŻ CZYTA. Celem konkursu jest stworzenie plakatu promującego nasz projekt, który zakłada propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży, oraz korzystania z oferty kierowanej do młodych ludzi. Nadsyłanie prac do 15 listopada. Wernisaż oraz rozdanie nagród w konkursie odbędzie się 26 listopada na Stacji Młodych. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt #młodzieżczyta Konkurs na plakat promujący czytanie

miejsce: Stacja Młodych, ul. Dworcowa 1
data: 30. 09. 2024 do 15. 11. 2024
kategoria: Biblioteka
Konkurs na plakat promujący czytanie dla młodzieży #MŁODZIEŻ CZYTA. Celem konkursu jest stworzenie plakatu promującego nasz projekt, który zakłada propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży, oraz korzystania z oferty kierowanej do młodych ludzi. Nadsyłanie prac do 15 listopada. Wernisaż oraz rozdanie nagród w konkursie odbędzie się 26 listopada na Stacji Młodych. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kawiarenka seniora

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 10. 2024 do 29. 10. 2024
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Szukasz towarzystwa osób w swoim wieku? Znajdziesz je w bibliotece! Biblioteka zaprasza seniorów na spotkania przy kawie w kameralnym gronie. Będziemy rozmawiać, wymieniać poglądy i doświadczenia. Porozmawiamy na łatwe i trudne tematy. Uwaga! Nie będziemy rozmawiać ani o polityce, ani o religii!

Maluchy w krainie dźwięku i Czerwony Kapturek

miejsce: Sala Kameralna RDK (ul. Chopina 21)
data: 20. 10. 2024
godzina: 16:00
kategoria: RCK

W sezonie artystycznym 2024/25 w cyklu  MALUCHY W KRAINIE DŹWIĘKU głównym bohaterem gordonowskich spotkań z muzyką jest BAJKA.

 Opowieści nasze jak zwykle będą kolorowe dźwiękowo, a mała publiczność będzie mogła uczestniczyć w tworzeniu akompaniamentu do historii. Zapowiada się fantastyczna zabawa i nauka zarazem .

„Maluchy w krainie dźwięku” to koncerty, które edukują i rozwijają, wzmacniają więź między dziećmi i rodzicami, uczą jak miło i kreatywnie spędzać czas ze swoją pociechą. Różnorodna, zmienna i dynamiczna muzyka pobudza do ruchu, śmiechu i wspólnej zabawy. Koncerty wspierają rozwój muzycznych zdolności dziecka. Prowadzone są w oparciu o teorię i doświadczenie amerykańskiego psychologa muzyki - prof. Edwina E. Gordona.

Założeniem koncertów jest stymulowanie rozwoju dziecka poprzez muzykę wykorzystując jego naturalne predyspozycje i zdolności w okresie największej chłonności młodego umysłu. Oddziałując na dziecko różnorodnością dźwięków, motywów i melodii można doprowadzić do rozumienia muzyki i optymalnego rozwoju muzycznych zdolności. Prof. Gordon proponuje, aby do 3-go roku życia dzieci przeszły pewne poznawcze etapy tzw. audiacji wstępnej, kiedy to osłuchujemy maluchy z różnymi skalami muzycznymi, rytmami, brzmieniami w formie krótkich śpiewanek i rytmiczanek. Poznane treści muzyczne tworzą w dziecku bardzo gruntowne podstawy do ewentualnej późniejszej edukacji muzycznej. Dziecko uczy się muzyki tak jak uczy się mowy, czyli naturalnie i zarazem bardzo indywidualnie. W trakcie koncertu poprzez różnorodność dźwięków, barw instrumentów przekazujemy duży bagaż pozytywnych emocji, pociągamy publiczność do ruchu, do wyrażania siebie przez śpiew, czy efekty dźwiękonaśladowcze.

W urozmaiconej zabawą muzycznej podróży milusińskim towarzyszą fantastyczni muzycy filharmonii i orkiestr, a jednocześnie doświadczeni pedagodzy, którym przewodzi skrzypaczka i animatorka kultury - Dorota Banaś.

Co miesiąc „Maluchy w krainie dźwięku” proponują inny temat, nowy muzyczny repertuar i inspirowane nim zabawy. Polecamy udział w całym cyklu koncertów.

Bilety w cenie 20,- (dzieci), 30,- (dorośli) do nabycia w kasie RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/461042

Honorowane raciborskie karty:,,Senior 60+'', ''Rodzina +''

„Zemsta nietoperza” Johanna Straussa II - Arte Creatura Teatr Muzyczny

miejsce: Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)
data: 20. 10. 2024
godzina: 17:00
kategoria: RCK

ZNAKOMITA OBSADA SOLISTÓW, pełny III aktowy SPEKTAKL OPERETKOWY, WSPANIAŁA ORKIESTRA, pikantna i zagmatwana INTRYGA oraz doskonała MUZYKA KRÓLA WALCA!

„Zemsta nietoperza” Johanna Straussa nie bez powodu uznawana jest za dzieło genialne. Posiada jedno z najlepszych w operetkowej literaturze libretto, które tak zaintrygowało Straussa, że w rekordowym czasie sześciu tygodni skomponował do niego muzykę. Przezabawne perypetie małżeńskie okazują się do dziś niezwykle aktualne, a sama operetka przesycona jest tanecznym rytmem, wiedeńską radością życia, pikanterią sytuacji i dialogów.
Tytułowa zemsta to przewrotna intryga doktora Falke, który mści się za kawał, jaki zrobił mu bogaty finansista Eisenstein. Zostawił go mianowicie po karnawałowej maskaradzie nad ranem w centrum miasta zupełnie pijanego w przebraniu nietoperza. Falke snuje zagmatwaną intrygę, w którą wciąga całe grono przyjaciół. Wszystko kończy się, oczywiście, szczęśliwie, a atmosfera zabawy i upojenia towarzysząca bohaterom nawet w więzieniu, przenika zarówno tekst, jak i wspaniałą muzykę.
W główne role wcielą się znakomici soliści międzynarodowych scen operowych z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Muzycznego Arte Creatura: Magdalena Czarnecka / Ewa Banasiak jako Rosalinda, Jarosław Wewióra jako Eisenstein, Michał Dziedzic jako dr Falke, Ewelina Sobczyk / Barbara Mościcka jako Adela, Piotr Brożek jako Alfred, Renata Dobosz / Milena Maria Joszko / Grażyna Bieniek-Żaak jako książę Orlofsky, Adam Żaak jako Frank, Paweł Soduła jako dr Blind, Piotr Rybak jako Frosch, Monika Mazur / Anna Mucha / Greta Dębska jako Ida.

Śpiewakom towarzyszy Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura pod dyrekcją Marka Kudry / Filipa Hugeta

Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Asystent reżysera: Grażyna Bieniek-Żaak
Produkcja i scenografia: Jarosław Wewióra
Kostiumy: Dorota Wewióra
Choreografia: Magdalena Czarnecka

 

Bilety w cenie 100,- 90,- donabycia w kasach RCK oraz na  https://biletyna.pl/event/view/id/441796

 

do góry