Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 12.09.2024

Ogólnopolski Konkurs Literacki „Racibórz prozą zaczarowany”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 26. 06. 2024 do 21. 09. 2024
kategoria: Biblioteka
Kryminał z Raciborzem w tle XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” pod Patronatem Prezydenta Miasta Racibórz, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Do udziału w konkursie zakwalifikowane zostaną prace pisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu), zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną zlokalizowaną w Raciborzu. Prace konkursowe opatrzone godłem literowym / pseudonimem (bez danych osobowych) należy przesłać na adres Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Racibórz prozą zaczarowany”. W odrębnej zaklejonej kopercie opatrzonej tym samym godłem należy dołączyć formularz zgłoszeniowy zawierający: tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz jegowiek, dane kontaktowe teleadresowe. W przypadku gdy uczestnikiem Konkursu jest osoba niepełnoletnia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zawierający zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.   Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz wyróżnienia książkowe. Termin nadsyłania prac: 21 września 2024 Ogłoszenie wyników nastąpi 11 października 2024 w trakcie Kryminalnej Nocy Bibliotek. Regulamin i formularze zgłoszenia poniżej.

Projekt #młodzieżczyta: Gdzie się czyta w Raciborzu-konkurs fotograficzny

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 30. 07. 2024 do 30. 09. 2024
kategoria: Biblioteka
Konkurs fotograficzny pod tytułem "Gdzie się czyta w Raciborzu" ma za zadanie rozwinąć pomysłowość młodzieży i przedstawić Racibórz oraz okolice z ich perspektywy. Konkurs polega na ciekawym wpleceniu książki w krajobraz lub miejsce na mapie miasta, w którym autor zdjęcia lubi czytać. Im bardziej zaskakujące, nieoczywiste zdjęcie z ciekawym kadrem lub perspektywą tym większa szansa na wygraną! Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Najlepsze prace zostaną wyeksponowane na wystawie.   Prace konkursowe należy przesłać na adres: konkursy@biblrac.pl do 30 września. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny: „W świecie Muminków”

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
data: 8. 08. 2024 do 16. 11. 2024
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach obchodów 110 rocznicy urodzin Tove Jansson, autorki książek o Muminkach, malarki i ilustratorki. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, kukiełki, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej związanej z serią książek o Muminkach. Prace wraz z odpowiednimi formularzami zgłoszenia należy dostarczyć lub przesłać do biblioteki do 16 listopada. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 5 grudnia o godz. 16:00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

W PUNKT. Spotkanie z Łukaszem Kałużą + finisaż wystawy fotografii Nature

miejsce: Sala RCK RDK I piętro
data: 12. 09. 2024
godzina: 18:00
kategoria: RCK

W Raciborzu i okolicach od lat tworzą i pracują ludzie sztuki, znani ze swoich dokonań daleko poza granicami naszego miasta. Czy znamy ich dobrze? Powiadają, że najtrudniej być prorokiem we własnym kraju, a ponadto szacunek dla wartości i szczere uznanie dla osoby to dziś dobra deficytowe.

Spotkania W PUNKT są miejscem prezentacji takich postaci i rozmowy uczestników spotkania, sprowokowanej ich twórczością. W PUNKT to salon artystyczny, ale także przytulny dom. Dom kultury - której nam wszystkim tak bardzo potrzeba!

Naszym kolejnym gościem cyklu W punkt! jest Łukasz Kałuża - mieszczkaniec Górek Śląskich. Organizator turystyki, freelancer. Z zamiłowania podróżnik i fotograf. Jak sam o sobie mówi - wszystko robi na opak, bo nie lubi się pchać tam, gdzie idą wszyscy. Woli slow-life.
Fotografią zajmuje się, bo lubi. Rozpoczął od zdjęć krajobrazu, ale szybko zainteresował się także innymi tematami. Obecnie jego ulubionym motywem jest człowiek.
Na pytanie, jakim aparatem robi zdjęcia, odpowiada, że srebrnym. Jako artysta zachowuje sobie ten komfort, by fotografie odpowiadały jego wizji, unikając bezpośrednich inspiracji. Z fotografów, których szczególnie ceni, wymienia Tomasza Gudzowatego, Sebastião Salgado, Henri Cartier-Bressona i Tomasza Tomaszewskiego. Bardzo lubi także Marcina Kydryńskiego. Nie tylko za zdjęcia ale także za to, jak opowiada o Afryce, drugiej miłości Łukasza.
Spotkanie połączone będziez finisażem wystawy fotografii NATURE autorstwa naszego gościa.

Wstęp wolny!

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1275370927153109&set=gm.891994046320022

do góry