Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Prezydent Polowy na kongresie Impact 22

Prezydent Polowy na kongresie Impact 22

2022-05-13
Prezydent Raciborza na kongresie Impact'22
Prezydent Raciborza na kongresie Impact'22

Dobiegł końca poznański Impact’22 – jeden z najbardziej znaczących i prestiżowych kongresów gospodarczo-technologicznych. Przez dwa dni, w stolicy Poznania tysiące ekspertów, naukowców, przedsiębiorców i przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej dyskutowało o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską i europejską gospodarką. Uczestnikiem kongresu był Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

„Chcąc lepiej zrozumieć, co się dzieje na świecie i jakie to ma przełożenie na nasze portfele i sytuację samorządów, czasami warto wyjechać z Raciborza i spojrzeć na to wszystko z nieco szerszej perspektywy – mówi prezydent Dariusz Polowy, który 11 i 12 maja spędził w Poznaniu na kongresie Impact.

Impact to miejsce spotkań przedstawicieli biznesu i polityki. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, szefowie globalnych firm, analitycy i eksperci. Gościem specjalnym wydarzenia był profesor Yuval Noah Harari, najpopularniejszy na świecie historyk oraz filozof , autor wielu bestsellerów dotyczących globalizacji.

Jednym z obszarów tematycznych kongresu była pomoc humanitarna Ukrainie. Już w otwierającym kongres przemówieniu premier Mateusz Morawiecki wskazał bolączki i problemy, z jakimi musi mierzyć się gospodarka w obecnym czasie. Jak zaznaczył, część z nich ma podłoże geopolityczne, a związana jest z "barbarzyńską, brutalną napaścią na Ukrainę".

 O różnicach w rozwiązywaniu problemów z napływem uchodźców z Ukrainy i koordynacji działań pomocowych w zakresie zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych na poziomie samorządowym podczas kongresu Impact dyskutowali Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz prezydenci Poznania, Chełma i Raciborza.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że potrzebne są systemowe rozwiązania dotyczące m.in. zapewnienia migrantom miejsc zamieszkania.

Poznań, Chełm i Racibórz łączy wspólnota doświadczeń. Inna jest jednak skala wyzwań. Największy napływ uchodźców zarejestrowały duże miasta. Od chwili wybuchu wojny na Ukrainie punkty recepcyjne w Poznaniu przyjęły 127 tys. osób, jednak spora część z nich wyjechała dalej, m.in. do Niemiec. Wydano 27 tys. peseli. Tymczasem w Raciborzu wydaliśmy niespełna 900 numerów PESEL, 218 osób ma zagwarantowane wyżywienie i zakwaterowanie przez gminę, ok. 500 osób znajduje się pod opieką mieszkańców, którzy złożyli wnioski o 40 zł dofinansowania. Zdecydowana większość z nich to kobiety z dziećmi.

- Kluczowe w zapewnieniu podstawowych potrzeb naszych gości jest zaangażowanie społeczne mieszkańców i firm, a także pomoc i współpraca stowarzyszeń i wolontariuszy – przyznał w czasie dyskusji prezydent Dariusz Polowy dodając, że nie każdy uchodźca zgłasza się po pomoc. - Wśród wielu naszych gości widoczna jest chęć znalezienia pracy i usamodzielnienia się – mówił prezydent.

Impact to także okazja do kuluarowych spotkań i rozmów. Prezydent Raciborza  spotkał się w Poznaniu m.in. z raciborzaninem, ekonomistą Banku Światowego Marcinem Piątkowskim oraz analitykiem, nieformalnym doradcą ds. gospodarczych wielu rządów RP, w tym aktualnego premiera – Wojciechem Myśleckim.

do góry