Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Konsultacje w sprawie naszego dworca

Konsultacje w sprawie naszego dworca

2016-05-12

W Raciborzu dworzec kolejowy stał od 1847 roku. W 1945r.

Zniszczyli go Rosjanie, a w jego miejsce powstała prowizoryczna budowla. Tak było do 1979r., kiedy powstał nowy obiekt. Niestety, podówczas architekci nie stanęli na wysokości zadania i w mieście pojawił się dworzec, który w oczach wielu średnio wkomponował się przestrzeń. W dodatku powódź z 1997r. zdewastowała i tak nie najpiękniejszą już budowlę. Od tego czasu dworzec niestety nie przeszedł poważniejszych zmian. Zmieni się to prawdopodobnie już w przyszłym roku. Prezydent Mirosław Lenk zaznaczył, że historia starań o remont tego budynku jest już stosunkowo długa i rozpoczęła się jeszcze za kadencji prezydenta Osuchowskiego. Przez lata przewijały się różne koncepcje dotyczące losu dworca. Rozważano jego kupno, dzierżawę. Obecnie PKP zdecydowało się bowiem na modernizację naszego dworca.

Czy tak będzie wyglądać dworzec po przebudowie? Nie wiadomo! PKP są otwarte na propozycje i uwagi mieszkańców.

Czy tak będzie wyglądać dworzec po przebudowie? Nie wiadomo! PKP są otwarte na propozycje i uwagi mieszkańców.

Wczoraj gościliśmy w Urzędzie Miasta Kierownika Projektu Szymona Reissa, który spotkał się z mieszkańcami, aby przedstawić im koncepcję przebudowy obiektu. Reiss przyjechał jednak nie tylko po to, aby pokazać raciborzanom 3 wizje nowego obiektu (nie będzie to bowiem jedynie kosmetyczna zmiana, a gruntowna modernizacja), ale także przysłuchać się opiniom zainteresowanych. Kierownik Projektu przedstawił 3 wersje przebudowy dworca. Pierwszą z nich jest koncepcja dworca systemowego (tzw. IDS). Druga wersja zakłada nadbudowę kondygnacji do już istniejącego dworca. Trzecia wersja to przebudowa już istniejącej bryły budynku. Zarówno projektanci, jak i urząd skłania się ku właśnie trzeciemu rozwiązaniu.

Według przedstawicieli inwestora (czyli PKP) głównym celem przebudowy obiektu ma być: poprawa warunków obsługi i odprawy podróżnych, dostosowanie dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych, podniesienie atrakcyjności komercyjnej dworca, zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko, poprawa estetyki budynku i jego otoczenia i przywrócenie obiektowi należytą reprezentację. W czasie konsultacji padło wiele uwag dotyczących dalszych prac projektowych. Swoje wnioski i opinie dołączyli m. in. pracownicy naszej PWSZ i obecni na spotkaniu najemcy powierzchni dworca.

do góry