Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Głos Raciborza na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Głos Raciborza na Europejskim Kongresie Gospodarczym

2022-05-04
Wiceprezydent Dawid Wacławczyk na EKG w Katowicach
Wiceprezydent Dawid Wacławczyk na EKG w Katowicach


Racibórz był jednym z nielicznych miast współpracujących podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Był też jednym z niewielu wystawców wśród samorządów podczas tego wydarzenia. A Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk był jednym
z prelegentów biorących udział w debacie na temat jakości życia. Głos Raciborza wybrzmiał w w towarzystwie prezydentów Katowic, Tarnowskich Gór i Lidzbarka Warmińskiego. Czy warto brać udział w wydarzeniach takiej rangi? Czy zyskują na tym mieszkańcy?

- Warto! - odpowiada krótko wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. -  Warto rozmawiać z ludźmi doświadczonymi, mądrzejszymi od nas, otwartymi. Warto się uczyć… by móc lepiej służyć miastu i mieszkańcom! Europejski Kongres to przestrzeń w której śmiałe wizje okazują się krokami milowymi w rozwoju miasta. Podczas swoich wypowiedzi mówiłem o aspiracjach Raciborzan oraz o inwestycjach jakie w związku z nimi prowadzimy: o żłobku, Parku Zachodnim, szlaku Azalii i Różaneczników, zagospodarowaniu brzegów Odry, ścieżce filozoficznej „Desiderata”, drogach rowerowych, tężni. To nie wszystko. Ważnymi dla mnie tematami była walka o czyste powietrze i rola mieszkańców w procesie projektowania miasta (na przykładzie Parku Jordanowskiego). Mówiłem o precyzyjnym projektowaniu, inicjatywie lokalnej oraz dialogu społecznym, a także co równie istotne, o odporności na lobbing i stare zwyczaje… - tak wspomina swój udział w kongresie wiceprezydent Raciborza.



Racibórz był jednym z niewielu miast, które obok potentatów różnych branż, takich jak Huawei, czy Amazon wystawiało się na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Nasze stanowisko, na którym promowaliśmy miejskie tereny inwestycyjne, w ciągu trzech kongresowych dni odwiedziło kilka tysięcy osób. -  Przygotowana oferta inwestycyjna cieszyła się dużym zainteresowaniem. Chcieliśmy pokazać, że Racibórz ma sporo do zaoferowania. Mówiliśmy nie tylko o klimacie do inwestowania, ale także o naszych wydarzeniach, atrakcjach i lokalnych markach. Zaprosiliśmy do współpracy raciborskie firmy dobrze znane w całej Polsce: Mieszko i Browar Zamkowy Racibórz – informuje Wojciech Hipnarowicz z Wydziału Rozwoju raciborskiego Urzędu Miasta. – Składam im w tym miejscu wielkie podziękowania za pomoc, wsparcie i wspólny udział w wydarzeniu. To zdecydowanie uatrakcyjniło i wzmocniło naszą pozycję – mówi. – Dla nas, poza możliwością nawiązania kontaktów z potencjalnymi inwestorami, uczestnictwo w kongresie było także znakomitą okazją do podejrzenia metod promocji i dobrych praktyk miast, i innych podmiotów sektora publicznego, jak i prywatnego. Z Katowic przywieźliśmy ze sobą potężną dawkę inspiracji i wiele wizytówek potencjalnych inwestorów.

Europejski Kongres Gospodarczy obejmował blisko 150 debat, prezentacji i wystąpień, które rozwijały pięć głównych nurtów tematycznych: wojna w Europie, plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie. Była to czternasta edycja kongresu. Wśród panelistów i gości kongresu są europejscy politycy, przedstawiciele gospodarczych resortów europejskich rządów, a przede wszystkim inwestorzy, menedżerowie i przedsiębiorcy reprezentujący różne sektory i branże gospodarki.


Zapis wideo debaty z udziałem wiceprezydenta Wacławczyka dostępny jest po wcześniejszym zalogowaniu pod linkiem:  https://www.eecpoland.eu/2022/pl/panel/5027.html#retransmisja



do góry