Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Forum informatyków w magistracie

Forum informatyków w magistracie

2016-03-04
 

Funkcjonowanie pracy współczesnego urzędu trudno sobie wyobrazić bez odpowiednich narzędzi informatycznych. W dużej mierze wszystkie decyzje, opinie, wnioski, jakie przepływają przez instytucje publiczne odbywają się elektronicznie. Raciborski magistrat np. jako jeden pierwszy w regionie wprowadził elektroniczny system obieg dokumentów. W ratuszu funkcjonuje też Centralny Rejestr Umów. Racibórz jest jedną z nielicznych gmin w Polsce, który dzięki temu narzędziu informatycznemu postawił na całkowitą transparentność swoich wydatków.

 

Informatyka stanowi wsparcie, którego nie da się przecenić w pracy dzisiejszej administracji. Tym niemniej jest to wsparcie, o które trzeba stale dbać i pielęgnować. Technika zmienia się na oczach człowieka właściwie z dnia na dzień. Programy komputerowe, jak wszystkie narzędzia, bywają zawodne. Stąd też praca wszelkich urzędów w dużej mierze zależy właśnie od informatyków.

 

Informatycy dzisiaj to prawdziwy kręgosłup wszelkich instytucji. Bez ich pracy trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie jakiejkolwiek administracji. W raciborskim Urzędzie Miasta 3 marca odbyło się I forum przedstawicieli tej profesji w magistratach i starostwach regionu.

 

3 marca w Urzędzie Miasta w Raciborzu odbyło się pierwsze forum informatyków zatrudnionych w starostwach i w urzędach gmin naszego regionu. Spotkali się pracownicy tej profesji z powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego: Radlina, Rydułtów, Wodzisławia, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Rybnika, Pszowa i Marklowic. Spotkanie miało w dużej mierze charakter organizacyjny. Wypracowano na nim tematykę przyszłych cyklicznych (mają mieć miejsce raz na kwartał) spotkań i ich organizację. Gospodarzem będzie Miasto Racibórz. Konwent informatyków zorganizowano z inicjatywy Sekretarza Miasta Racibórz Tomasza Kaliciaka. Wśród zagadnień, które niezwykle interesują urzędowych informatyków jest m. in. problematyka ochrony danych, administrowania siecią internetową, zagadnienia związane z zamówieniami publicznymi w odniesieniu do sprzętu i programów komputerowych, elektroniczny obieg dokumentów. Warto zwrócić uwagę, że na co dzień klient urzędu nie dostrzega tych kwestii, a to przecież one w dużej mierze rzutują np. na terminowość pracy instytucji.

 

Andrzej Kiwus, główny informatyk raciborskiego magistratu zaznacza: - Spotkania takie jak to w zamierzeniu mają być pewnego rodzaju platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i opinii na tematy związane z naszą pracą. W ten sposób chcemy dzielić się dobrymi praktykami, co przełoży się na nasze sprawniejsze działania. Zdarza się przecież, że przeszkody, na które napotykamy, gdzie indziej zostały już rozwiązane. Wiedza innych pozwala nam na nasze skuteczniejsze radzenie sobie w sytuacjach problematycznych lub kryzysowych.-

do góry