W celu inicjowania, kreowania i integracji procesów zrównoważonego rozwoju spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030, odpowiadających wyzwaniom stojącym przed miastami określonymi w Krajowej Polityce Miejskiej 2030 oraz celom określonym dla miast w Nowej Agendzie Miejskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych, w marcu 2023 r. w Urzędzie Miasta powołany został Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz.
Zadaniem Zespołu jest tworzenie warunków zrównoważonego rozwoju Miasta Racibórz, w szczególności uczynienia Miasta Racibórz miastem przyjaznym i dobrym do pracy, zamieszkania i wypoczynku, z poszanowaniem środowiska naturalnego i dziedzictwa historycznego.
W trosce o zieleń w mieście. W Urzędzie Miasta odbyło się szkolenie "Standardy ochrony drzew i zieleni miejskiej w procesach inwestycyjnych"
Szkolenie, które odbyło się 04 grudnia 2024 r., jest kontynuacją prac w urzędzie w zakresie wdrożenia standardów ochrony przyrody miejskiej w trakcie inwestycji. Pierwsze szkolenie wprowadzające w standaryzację odbyło się w marcu 2024 r. Oba spotkania poprowadzili eksperci z Instytutu Drzewa (https://instytut-drzewa.pl/).
W ubiegłotygodniowym szkoleniu udział wzięli pracownicy wydziałów merytorycznych w urzędzie oraz jednostek miejskich związanych z procesami inwestycyjnymi. Szkolenie poprowadzili: dr Beata Pachnowska i Kamil Witkoś-Gnach, współautorzy "Standardów Ochrony Drzew" opracowanych w ramach projektu "Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.
W części wykładowej eksperci z Instytutu Drzewa przedstawili praktyczne wskazówki związane z procesem wdrożenia standardów ochrony przyrody w inwestycjach miejskich. W trakcie warsztatu przeanalizowano proces inwestycji od planu poprzez koncepcję, opracowywanie dokumentacji technicznej, realizację inwestycji oraz utrzymanie powstałej infrastruktury w kontekście zachowania troski o zasoby przyrodnicze.
Dbałość o tereny zielone w mieście ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. Zieleń miejska przyczynia się do poprawy jakości życia w wielu aspektach. Wpływ przyrody na zdrowie ludzi jest zauważalny zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. W miastach, gdzie zieleń jest obecna, mieszkańcy czerpią korzyści z dostępu do terenów zielonych, co przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie.
Rośliny miejskie, takie jak drzewa i krzewy, pochłaniają szkodliwe substancje w postaci dwutlenku węgla, tlenku azotu czy pyłów zawieszonych, co przyczynia się do oczyszczania powietrza. Nie do przecenienia ma znaczenie zieleni w walce z wyzwaniami klimatycznymi, jak np. długotrwałe susze, gwałtowne i obfite opady, powodzie błyskawiczne. Ochrona zasobów środowiskowych i zasada "nie czyń poważnych szkód" (DNSH) jest jedną z głównych zasad horyzontalnych w perspektywie finansowej 2021–2027.
Szkolenie zorganizowane zostało w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz.