W celu inicjowania, kreowania i integracji procesów zrównoważonego rozwoju spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030, odpowiadających wyzwaniom stojącym przed miastami określonymi w Krajowej Polityce Miejskiej 2030 oraz celom określonym dla miast w Nowej Agendzie Miejskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych, w marcu 2023 r. w Urzędzie Miasta powołany został Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz.
Zadaniem Zespołu jest tworzenie warunków zrównoważonego rozwoju Miasta Racibórz, w szczególności uczynienia Miasta Racibórz miastem przyjaznym i dobrym do pracy, zamieszkania i wypoczynku, z poszanowaniem środowiska naturalnego i dziedzictwa historycznego.
W trosce o drzewa. W Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się szkolenie pn. "Standardy ochrony zieleni - wprowadzenie"
W Urzędzie Miasta odbyło się szkolenie "Standardy ochrony zieleni - wprowadzenie", w którym wzięli udział pracownicy Wydziałów: Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Inwestycji i Urbanistyki, Dróg Miejskich, Komunalnego, Lokalowego i Spraw Społecznych, Rozwoju oraz spółek i jednostek miejskich — Arboretum, PK Racibórz, RCR R3, MZB i OSiR.
Szkolenie w dniu 20 marca przeprowadzili dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec — Dyrektor i Kamil Witkoś-Gnach — Dyrektor Zarządzający z Instytutu Drzewa z Wrocławia, którzy są współautorami "Standardów Ochrony Drzew" opracowanych w ramach projektu "Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.
Tematyka spotkania związana była z ochroną drzew w procesie inwestycyjnym, cięciami i pielęgnacją drzew oraz wdrażaniem standardów ochrony zieleni. Dbałość o tereny zielone w mieście ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. Zielone obszary pełnią istotną rolę w aspekcie ekologicznym, środowiskowym, estetycznym i przede wszystkim społecznym. Omówione zostały krok po kroku procesy projektowe oraz wykonawcze inwestycji. Szczegółowo przedstawiono możliwości oraz ograniczenia w procesie projektowym, ochronę drzew, a także objaśniono, jak przygotować kompletną dokumentację techniczną. W ramach szkolenia poruszono również tematy koniecznych zabiegów na drzewach w kontekście ich cyklu życia, wykonywanych zwłaszcza w zieleni miejskiej i pasach drogowych. Przedstawiono zalecenia w oparciu o najnowsze standardy, których spełnienie wymagane jest m.in. w aktualnej perspektywie finansowej UE 2021-2027 oraz w ramach wdrożenia Krajowej Polityki Miejskiej przyjętej w Polsce w czerwcu 2022 r.
Po części teoretycznej, uczestnicy szkolenia odwiedzili dwie lokalizacje w terenie, na których prowadzone są obecnie inwestycje miejskie.
Szkolenie zorganizowane zostało w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Racibórz.